פולין מתנגדת להשבת רכוש ממלה"ע ה-2: "אנחנו היינו הקורבנות"

ההודעה של ראש הממשלה מטאוש מורבייצקי מיישרת קו עם גורמים לאומניים במדינה, וצפויה לפגוע בעיקר בצאצאי היהודים שרכושם אבד במהלך תקופת השואה. "אין שום סיבה שנפצה אחרים"

ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי , בוועידת מינכן
ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי | צילום: רויטרס

ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי, הודיע בימים האחרונים כי פולין לא תפצה על אובדן רכוש מתקופת מלחמת העולם השניה. ההודעה של מורבייצקי צפויה לפגוע בעיקר ביהודים, צאצאים של אלו שרכושם אבד במהלך תקופת השואה.

בהצהרה רשמית כתב מורבייצקי כי "הפולנים בפולין היו הקרבנות העיקריים של המלחמה, ולכן אין שום סיבה שנפצה אחרים".

ראש ממשלת מטאוש מורבייצקי
ראש ממשלת מטאוש מורבייצקי | צילום: רויטרס

הרקע להצהרה הוא דיון ער שעלה בשבועות האחרונים בפולין, סביב "חוק 447" שהעביר הקונגרס האמריקני בשנה שעברה, במסגרתו משרד החוץ האמריקני יסייע בניסיון להשיב רכוש שאבד בתקופת השואה מ-46 מדינות, בהן פולין.

גורמים לאומניים בפולין מנסים למנוע את תביעות הרכוש הללו, וראש הממשלה יחד עם מפלגתו "חוק וצדק", מיישרת קו עם המסרים הללו על רקע הבחירות הכלליות שייערכו בסתיו, והבחירות לפרלמנט האירופי בסוף החודש.

נוסף לכך, בסוף השבוע שעבר הוגשה בוורשה הצעת חוק בנושא, מטעם מפלגת הימין  Kukiz 15 היושבת באופוזיציה, שמטרתה למנוע דרישת רכוש פולני ללא יורשים. עם זאת, מורבייצקי ומפלגתו התנגדו למהלך.

עמדתו של מורבייצקי, אמר גורם בפולין, הוא לא להעביר שום הצעת חוק חדשה בנושא, אלא פשוט לא לקבל את תביעות הרכוש הללו. עם זאת הוסיף אותו גורם, מורבייצקי לא מכוון לתביעות רכוש שנעשות במסגרת הליך פרטי.

מהארגון היהודי העולמי להשבת רכוש (איל"ר) נמסר בתגובה לדברי ראש הממשלה הפולני: "פולין היא המדינה היחידה באיחוד האירופי שלא העבירה חקיקה מקיפה להשבה או פיצוי על רכוש שנגזל בשואה על ידי הנאצים או שהולאם לאחר מכן על ידי הקומוניסטים. רבים מבעלי הנכסים לשעבר ובני משפחותיהם, יהודים ולא יהודים, דורשים פיצוי מפולין על רכוש שנגזל על ידי הממשלה הקומוניסטית הפולנית לאחר המלחמה, רכוש שהכלכלה הפולנית ממשיכה להנות מפירותיו. אנו דורשים מפולין לפעול לתיקון העוול ההיסטורי הזה".

בשנת 2017 אמר סגן שר המשפטים הפולני, פטריק ג'קי, כי הוא "מתבייש" בכך שפולין לא יצרה חוק בנושא בעשרים ושמונה השנים שחלפו מאז נפילת הקומוניזם. "זה היה צריך להיות מטופל כבר לפני זמן רב," הוא אמר.

נתניהו ומורבייצקי
נתניהו ומורבייצקי | צילום: רויטרס

בתחילת חודש פברואר נוצר משבר בין ישראל לפולין, כשראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפולין כי "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים", על אף שבפולין החוק אוסר על אמירות מסוג זה. לאחר מכן, ממלא מקום שר החוץ ישראל כץ התייחס למשבר ברקע החלטתו של מורבייצקי לא להשתתף בכינוס מדינות וישגארד, וחיזק את דבריו של נתניהו. לאחר הסערה שנוצרה מדבריו, כץ סירב להתנצל: "לא מצטער על מה שאמרתי. שני ההורים שלי היו בשואה, ואני כבן לניצולי שואה חייב להגיד את האמת - פולנים רבים שיתפו פעולה עם הנאצים בשואה. ערב מלחמת העולם השנייה ובמהלכה הייתה אנטישמיות בפולין. זה לא אומר דבר לגבי האפשרות לשיתוף פעולה עם פולין בימים אלה". את הדברים אמר כץ בריאיון לטלי מורנו במהדורה המרכזית של החדשות 13.

דבריו של כץ החריפו את המשבר, וסגן שר החוץ הפולני, זיימון שיינקובסקי, תקף: "לא ניתן לפוליטיקאי שאמינותו ירדה לאפס להתגרות בנו". "קהילות יהודיות רבות בעולם ביקרו את דבריו השערורייתיים", הוסיף שיינקובסקי.

התבטאויותיו של נתניהו הגיעו בעקבות חוק השואה, שעבר בתחילת השנה שעברה בפרלמנט הפולני וכונה "החוק הפולני", שקבע כי אין לקשור בין הפולנים למעשי הנאצים בתקופת השואה. עוד נקבע בתחילה, כי מי שיעבור על החוק צפוי למאסר או קנס כספי כבד. החוק, שכולל גם את מי שאינו אזרח פולין ונמצא על אדמתה, עורר סערה רבה בעיקר בישראל, בטענה כי "הוא משכתב את ההיסטוריה" וגרם למשבר בין פולין לישראל.