באיראן טוענים: אלה המעורבים בחיסול ראש תוכנית הגרעין

המודיעין האיראני הפיץ בכל בתי המלון במדינה תמונות של מי שלטענתם לקחו חלק בחיסול מדען הגרעין. פעיל אופוזיציה דיווח כי אנשי המודיעין דרשו מבעלי המלונות לדווח על כל מידע אודות החשודים

זמן צפייה: 03:34

המודיעין האיראני פרסם הערב (ראשון) את תמונותיהם של ארבעה מהמעורבים לכאורה בפעולת החיסול של מוחסן פח'רי-זאדה, "אבי פצצת הגרעין של איראן". פעיל האופוזיציה האיראני, מחמד מג'יד, דיווח כי אנשי המודיעין הפיצו את התמונות בכל בתי המלון במדינה ודרשו מבעלי המלונות לדווח להם מיידית אם הם מזהים את אחד החשודים.

מוקדם יותר היום, איחוד האמירויות גינתה את חיסול המדען האיראני וקראה לכל הצדדים "לנהוג באיפוק".

כתבות נוספות בחדשות 13 >>

"פוטנציאל לא נורמלי": מה מחכה לישראלים בחיי הלילה של דובאי?

חגיגת השכר בליכוד: יועמ"ש המפלגה קיבל 14 מיליון שקל ב-5 שנים

מנדלבליט לנתניהו וגנץ: יש לקדם במהירות תקציב לשנת 2021

תמונותיהם של המעורבים בחיסול מדען הגרעין האיראני, לפי שירותי המודיעין במדינה
תמונותיהם של המעורבים בחיסול מדען הגרעין האיראני, לפי שירותי המודיעין במדינה

כזכור, בכיר לשעבר במנגנון ביטחוני במערב מסר היום לעיתון הסעודי "אילאף" פרטים חדשים אודות חיסולו של פח'רי-זאדה, שנורה למוות ביום שישי בפאתי טהראן, בעת שנסע במכונית משוריינת בליווי מאבטחיו.

לדבריו, פריצת הדרך לגבי זהותו ומקום מגוריו של פח'רי-זאדה, הגיעה לפני כחצי שנה באמצעות פעולות מודיעיניות משותפות לכמה מדינות, אותן כינה כמדינות "המתעניינות בתוכנית הגרעין של איראן". לאחר שהתקבל המידע, גורמים מהמוסד החלו לעקוב אחריו באופן מתמשך.

הבכיר סיפר כי חברי היחידה, "נכנסו לשטח איראן ממקומות שונים על מנת שלא ליצור קשר בין החולייה, שמספר החברים בה הינו 12 - וכולם ישראלים". לטענתו, במוסד למדו את תנועותיו ואת המקומות אליהם הגיע פח'רי-זאדה בטהראן ובעיר אבסרד, שם הייתה בבעלותו וילה שבה שהה לעיתים.

תיעוד מזירת החיסול של מוחסן פח'רי-זאדה
תיעוד מזירת החיסול של מוחסן פח'רי-זאדה

התוכנית המקורית של המוסד, כך לטענת המקור, הייתה "להתנקש בחייו של פח'רי-זאדה בתוך ביתו באבסרד, אבל הקושי בביצוע המשימה ומורכבותה בשל אופי השכונה והשמירה המוצבת שם, הם שהביאו לשינוי בתוכנית".

כך, במקום לחסל אותו על ידי צלף מרחוק כש"אבי הפצצה" יורד ממכוניתו לכיוון ביתו, הוחלט לפגוע בשיירה שלו - ולהתנקש בחייו. "חברי מוסד הם שתכננו וביצעו את החיסול בעזרת תמיכה לוגיסטית", סיפר הבכיר, והסביר כי "בתמיכה לוגיסטית" הכוונה למזל"ט שטס בשמי אזור החיסול, ושיבש את התקשורת בין אנשי השיירה של פח'רי-זאדה.

אנשי המוסד, הוסיף הבכיר, השתמשו במכשירי קשר לווייניים בכדי למנוע מעקב של משמרות המהפכה. חוליית החיסול בחנה את הדרך שהיה עושה המבוקש אל העיר אבסרד בימי שישי, בחגים ובחופשים, ולבסוף החליטה כי היום הטוב ביותר לביצוע החיסול הוא יום שישי בבוקר, זאת מכיוון שבשעה זו, התנועה בכביש דלילה.

מוחסן פח'רי-זאדה, ראש תוכנית הגרעין האיראנית, שחוסל סמוך לטהראן
מוחסן פח'רי-זאדה, ראש תוכנית הגרעין האיראנית, שחוסל סמוך לטהראן

וכך זה התבצע, שלב אחרי שלב ואחרי אימונים רבים. המחסלים מילאו ג'יפ בחומרי נפץ, השאירו אותו בצד הדרך ובמקום שאינו מעורר חשד. מספר חברים בחולייה, שנשאו רובים עם משתיקי קול, חיכו לשיירתו של פח'רי-זאדה ברכב 4X4 בכביש המקביל.

כשהרכב הראשון בשיירה עבר במקום – התפוצץ רכב התופת, הפיצוץ גרם לעצירת השיירה ושומר הראש של פח'רי-זאדה פתח את הדלת ויצא מהרכב. ארבעה חברי החולייה פנו במהירות למכוניתו של המדען, ירו לעברו באינטנסיביות וגרמו למותו, הרגו את שומר ראשו ופצעו שני שומרי ראש אחרים.

לטענת המקור, מבצע החיסול נמשך מספר דקות מרגע פיצוץ מכונית התופת ועד לחיסול עצמו. אחרי הפעולה נמלטו המתנקשים ברכב שנשא לוחית רישוי השייכת למשמרות המהפכה. כל חבר החולייה הסתתר באזור, ולאחר שש שעות הם חצו את גבולות איראן אל מדינות קרובות.

הלוייתו של מוחסן פח'רי-זאדה, ראש תוכנית הגרעין האיראנית, שחוסל סמוך לטהראן
הלוייתו של מוחסן פח'רי-זאדה, ראש תוכנית הגרעין האיראנית, שחוסל סמוך לטהראן | צילום: סוכנות הידיעות Tasnim

המקור ציין כי המבצע היה מורכב וקשה, אך התעקשותה של ישראל לשבש ולסיים את תוכניות הגרעין של איראן הפכו את המבצע לאפשרי וללא פגיעה וחשיפה של אנשי החולייה. עוד הדגיש המקור כי חברי החולייה עצמה לא השאירו מאחוריהם משהו שיסגיר אותם או את דרך כניסתם לרפובליקה האסאלמית. לדבריו, יתר חברי החולייה, לא אלה שביצעו בפועל את החיסול - גם עזבו את איראן.

מנגד, בכיר ביטחוני מסר לעיתון כי החיסול של פח'רי-זאדה לא יעצור את תוכניות הגרעין של איראן, אלא ישבש אותה ואת לוח הזמנים שלה. עוד ציין הבכיר כי מדענים איראנים שייכנסו לתחום זה יחששו מאפשרות של חיסול - דבר שיקשה על עבודתם והם יחשבו לברוח מאיראן ולהעביר מידע למערב אודות תוכניות הגרעין.