מתקפת הטרור בסרי לנקה: המשטרה זיהתה את אחד מהמחבלים המתאבדים

זוהה מבצע הפיגוע במלון שנגרילה שבבירה קולומבו. עפ"י דיווחים מפי עדי ראייה, פיצוץ נשמע בוואן סמוך לאחת הכנסיות שהותקפו - בזמן שחבלנים נטרלו את תכולתו; האפיפיור: "מעשים לא אנושיים"

זמן צפייה: 03:22

משטרת סרי לנקה זיהתה היום (שני) את המחבל המתאבד שביצע את הפיגוע במלון שנגרילה שבבירה קולומבו. לדברי המשטרה, המחבל הוא אינסן סילבאן, בעל מפעל, שעל פי החשד היה בעל קשרים למפגעים האחרים. תשעה מעובדיו עוקבו לחקירה והושמו במעצר עד ה-6 במאי. בנוסף, הודיעה הבוקר המשטרה כי מצאה 87 מנגנונים להפעלת מטעני נפץ בתחנת האוטובוס המרכזית בעיר.

בתוך כך, עדי ראייה מדווחים כי פיצוץ אירע ברכב מסחרי סמוך לכנסייה בקולומבו שבה בוצעה אחת התקיפות אמש, זאת בזמן שחבלנים ניסו לנטרל את תכולתו - כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס. מוקדם יותר היום קרא האפיפיור פרנציסקוס לגינוי כלל-עולמי של המתקפות שאירעו אמש וכינה אותן "מעשים בלתי אנושיים".

מוקדם יותר נודע כי שלושה מארבעת ילדיו של המיליארד הדני אנדרס הולך פובלסן נהרגו בפיגוע אמש. הונו של פובלסן מוערך בשמונה מיליארד דולר, הוא האיש העשיר ביותר בדנמרק, ומנכ"ל ענקית הלבוש המקוונת "אסוס". לפובלסן ורעייתו אן היו ארבעה ילדים: אלמה, אסטריד, אגנס ואלפרד. לפי שעה, טרם ידוע מי מילדיהם שרד את המתקפה. דובר חברת Bestseller, שאף היא בבעלות פובלסן, אישר את הידיעה והוסיף: "אנחנו מבקשים לכבד את פרטיות המשפחה, בשל כך לא נענה לשאלות נוספות".


בממשלת סרי לנקה מעריכים כי באירוע היו מעורבים גורמים זרים. "אנו לא מאמינים כי המתקפה יצאה לפועל על ידי מקומיים בלבד", אמר ראג'ית סנרטנה, שר הבריאות ודובר הקבינט במדינה. "ללא שיתוף פעולה מצד רשת טרור בין-לאומית – הפיגוע לא היה מצליח". דובר הקבינט העריך כי למתקפת הטרור אחראית הקבוצה המקומית ג'מאעת א-תוחיד.

הריסות הכנסייה בסרי לנקה לאחר הפיצוצים | צילום: getty images

עוד כתבות בנושא:

סרי לנקה: "רשת טרור בינ"ל סייעה לארגון מקומי בביצוע הפיגוע"

משרד החוץ האמריקני: "טרוריסטים מתכננים פיגוע נוסף בסרי לנקה"

"קירות המלון כוסו בדם": תושבי סרי לנקה מנסים לעכל את הזוועות

נשיא המדינה, מייטריפלה סיריסנה, הודיע על יום אבל לאומי לזכר קורבנות המתקפה, שיחול מחר. השר סנרטנה הודיע כי משפחות הקורבנות והפצועים יקבלו פיצויים וכי הכנסיות שנפגעו ישופצו על חשבון הממשלה. "הקבינט קיבל החלטה להעביר 100 אלף רופי לכיסוי הוצאות לוויות הקורבנות", אמר. "אנחנו לוקחים אחריות על הנפגעים, אנחנו מצטערים מאוד ועושים כמיטב יכולתנו לפצות את כולם".

מניין ההרוגים במתקפת הטרור המשולבת שאירעה אתמול בשמונה מוקדים בסרי לנקה עלה ל-290, ומאות נוספים פצועים. המשטרה עצרה 13 בני אדם בחשד למעורבות בסדרת הפיצוצים והודיעה כי העוצר יחודש הערב ב-20:00, עד לשעה 4:00 מחר. נכון לשעה זו, אף ארגון טרור לא נטל אחריות לפיגוע.

כוחות ביטחון ותושבים מחוץ לכנסיה בקולומבו, סרי לנקה, אחרי סדרת פיצוצים בעיר | צילום: רויטרס

משרד החוץ האמריקני הזהיר הבוקר כי ארגוני טרור מתכננים מתקפות נוספות במדינת האיים האסיאתית. על פי ההתרעה, המחבלים עשויים לתקוף אזורים תיירותיים וקניונים. אוסטרליה הצטרפה להתרעות ארצות הברית והרשויות במדינה הזהירו את האזרחים מפני נסיעה לסרי לנקה.

ארגון הטרור חזבאללה הצטרף לגינויי המתקפה, לצד מנהיגי העולם והאפיפיור. "חזבאללה מגנה בתוקף את המתקפה על החוגגים את חג הפסחא, וקורא למאמינים מכל הדתות להתאחד ולעמוד נגד תופעת הטרור", נמסר בהצהרה מצד הארגון.

הריסות הכנסייה בסרי לנקה לאחר הפיצוצים
הריסות הכנסייה בסרי לנקה לאחר הפיצוצים | צילום: getty images