לברוב: "לא הבטחנו להוציא את הכוחות האיראניים מסוריה"

שר החוץ הרוסי אמר כי לא הובטחה נסיגה של הכוחות הפרו-איראניים מסוריה. עוד הוסיף כי "הנוכחות האיראנית במדינה הינה לגיטימית". בכירים בלשכת רה"מ נתניהו הגיבו: "ישראל הבהירה לרוסיה שהיא תמשיך לדאוג לאינטרסים הביטחוניים שלה בכל מקרה ובכל מצב"

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב
שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב | צילום: רויטרס
שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, התייחס היום (שלישי) להסכם הפסקת האש בסוריה. "רוסיה לא הבטיחה נסיגה של הכוחות הפרו-איראניים מסוריה", אמר לברוב. בכיר ישראלי שנחשף לפרטי הסכם הפסקת האש הסורי שנחתם בין ארה"ב, רוסיה וירדן אמר כי לפי המסמך, בין הגבול הישראלי לכוחות הלוחמים במדינה יהיה אזור חיץ באורך 20 קילומטרים. כמו כן, המסמך כולל התייחסות ספציפית לכוחות האיראניים הפועלים בסוריה. יחד עם זאת, אופן הדרך שבה הוגדרו אזורי החיץ יוצר מצב שבו בחלק מהגבול המרחק בין ישראל לכוחות הלוחמים, בהם הכוחות האיראניים, יהיה בין 6 ל-10 קילומטרים בלבד. בתוך כך, צוטט לברוב על ידי סוכנות הידיעות אינטרפקס, כאומר כי הנוכחות האיראנית בסוריה היא לגיטימית. כתבות נוספות בחדשות עשר >> שריפה בבית חנינא: שני ילדים בני 4 ו-5 נפצעו אנוש בנט: נתניהו מתחפש אליי; יועצו של רה"מ: התלהבות ילדותית מסמך סעודי מסווג קורא: "יש לנרמל את היחסים בין העולם הערבי לישראל" בכירים בלשכת ראש הממשלה הגיבו לדברי לברוב: "ישראל הבהירה לרוסיה שהיא תמשיך לדאוג לאינטרסים הביטחוניים שלה בכל מקרה ובכל מצב", אמרו בלשכת נתניהו. "ראש הממשלה גם אמר זאת לנשיא פוטין".
ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ בפגישת הפורום לשיתוף פעולה כלכלי אסיה - האוקיינוס השקט
ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ בפגישת הפורום לשיתוף פעולה כלכלי אסיה - האוקיינוס השקט | צילום: רויטרס
ביום ראשון נחשף בחדשות עשר כי טראמפ כתב לראש הממשלה בנימין נתניהו מכתב בו הודה לו על תמיכתו בנאומו באו"ם בכל הנוגע לסוגיית הגרעין האיראני, וכי האסטרטגיה האמריקנית החדשה לגבי איראן יוצרת הזדמנות לתקן את הסכם הגרעין ולבלום את ניסיונות ההתפשטות האיראנים במזרח התיכון. בנוסף, פקיד אמריקני בכיר ציין כי במסגרת הסכם הפסקת האש הסורי שנחתם בין ארה"ב, רוסיה וירדן, מתחייבות שלוש המדינות להרחיק מאזורים אלה את "כל הכוחות הזרים שאינם סורים", כולל חיזבאללה ומיליציות שנתמכות על ידי איראן. הרחקת הכוחות האיראנים מהגבול ברמת הגולן הייתה אחת הדרישות המרכזיות של ישראל בחודשים האחרונים, מאז הודיעו המדינות לראשונה על הגעה להסכם באזור, בחודש יולי. דבריו של לברוב סותרים את התדרוכים של הבכירים בממשל האמריקאי לאחר החתימה על ההסכם, בהם נטען כי ההסכם כולל גם סעיף לפיו יש הסכמה עקרונית על כך שבטווח הארוך וביום שאחרי מלחמת האזרחים כל הכוחות הזרים צריכים לעזוב את סוריה. מנגד - לברוב לא הדגיש כי במסגרת ההסכם התחייבה רוסיה שלא לאפשר לכוחות שנתמכים ע"י איראן להיכנס לתוך אזורי החיץ שבגבול עם ירדן ועם ישראל ברמת הגולן. ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) התייחסה להתבטאות לברוב: "העמדה הרוסית דווקא ברורה ועקבית, ועל כן אין כל חדש בהתבטאות. חבל שבירושלים ובוושינגטון לא מקשיבים למוסקבה ולא בונים תכנית פעולה בהתאם. הנוכחות האיראנית בסוריה לגיטימית לפי הרוסים, והם לא מתכוונים לפעול כדי לדחוק החוצה את האיראנים ואת והפרוקסי שלהם". סבטלובה הוסיפה כי "הגיע העת להבין כי אל לישראל להסתמך אלא על עצמה. בינתיים חסרה מדיניות בנושא סוריה בעוד חלון ההזדמנויות הולך ונסגר. כל מה שהיה עד עכשיו היו צעדים טקטיים שנועדו למנוע נשק מתקדם ממחבלי חיזבאללה. לא די בכך".
אזור החיץ החדש ברמת הגולן
אזור החיץ החדש ברמת הגולן | צילום: חדשות עשר
כזכור, ביום שבת האחרון אמר לברוב כי עדיין לא נקבע מועד לשיחות השלום שיעסקו במצב בסוריה. באותו סוף שבוע, הסכימו ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ, ששהו בוויטנאם במסגרת הפורום לשיתוף פעולה כלכלי אסיה, כי אין פתרון צבאי לקונפליקט בסוריה, זאת על פי הצהרה שנמסרה מטעם הקרמלין. עוד מסרו השניים כי על כל הצדדים השותפים בלחימה בסוריה לקחת חלק בתהליך השלום בז'נבה וכי הם מחויבים לאחדות הטריטוריאלית של המדינה. טראמפ ופוטין גם הסכימו לייצר ערוצי תקשורת על מנת להימנע מתקריות מסוכנות במזרח התיכון, והוסיפו כי הסכימו לאחד כוחות במאבק נגד דאע"ש.
שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב
שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב | צילום: רויטרס