קתדרלת נוטרדאם ניצבת בפני סכנה נוספת - סופת גשמים

בפריז חוששים שמזג האוויר הסוער יגרום לנזק נוסף לכנסייה ההיסטורית, שלפני כעשרה ימים עלתה באש. מטפסי הרים הוזעקו על מנת להתקין יריעות פלסטיק, בתקווה שישמשו כמכסה באופן זמני

זמן צפייה: 00:56

כשבוע וחצי לאחר שהאש כילתה חלקים מגג קתדרלת נוטרדאם ההיסטורית, הכנסייה בפריז ניצבת כעת מול סכנה נוספת – הגשם.

בצרפת חוששים מסופת גשם שצפויה להכות עוד הלילה (רביעי) בבירה. האדריכלים שפועלים לשימור המבנה, שנאלצו לחשוב על רעיון יצירתי ומהיר, הזעיקו במיוחד קבוצת מטפסי הרים שהחלו להתקין יריעות פלסטיק על גג הנוטרדאם, ובכך הם מקווים שימנעו דליפת גשם והרס נוסף למבנה ההיסטורי.

פועלים לשיקום ושימור הנוטרדאם | צילום: החדשות 13

אליזבת מולינר, תושבת פריז, אמרה כי "זה הדבר הטוב ביותר שאפשר לעשות, אך האם יהיה לכך זמן לפני הגשם? יש אנשים שאומרים שהוא ירד מחר בלילה, אחרים אומרים שהוא ירד הערב. אני מקווה שזה יקרה מחר בערב כי מצב הקמרונות תלוי במזג האוויר כרגע. יש מעליהם קשתות, אבל הן עשויות אבן בלבד".

ביום חמישי גורם במשטרת פריז מסר כי חוקרי השריפה בקתדרלת נוטרדאם מאמינים כי הגורם הסביר ביותר לאש שפרצה הוא קצר חשמלי.  כמו כן, בתיעוד ממעוף הרחפן שפורסם ב"דיילי מייל", ניתן לראות את הנזק האדיר שנגרם לקתדרלת נוטדראם בעקבות השריפה שפרצה בה ביום שני, וכילתה חלקים רבים מהמבנה.

[brightcove_iframe video_id='news-abroad-Europe-20190418-1946' autoplay='0' credit='' desc='תיעוד ממעוף רחפן של הנזק שנגרם לקתדרלת נוטרדאם' kid='1_rkm2z725' duration='111'']

ביום רביעי בשבוע שעבר, ראש ממשלת צרפת אדואר פיליפ אמר כי "התכנון המחודש של הקתדרלה יהיה פתוח לארכיטקטים מכל רחבי העולם". זמן קצר קודם לכן, רקטור הקתדרלה מסר כי היא תהיה סגורה לתקופה של חמש עד שש שנים. זמן ק צר לאחר מכן, הבהיר דובר שירות הכבאות הפריזאי כי "איננו מודעים לשום עיכוב מצידנו לאחר שקיבלנו את התרעת השריפה הראשונה".

כזכור, השריפה שפרצה בקתדרלה גרמה לנזק לצריחי הכנסייה, חלונות הוויטרז' המפורסמים ומגדלי הפעמונים. מכבי האש של פריז הודיעו שלשום בבוקר כי השריפה כובתה לחלוטין, אך עדיין קיים חשש לקריסת המבנה. מוקדם יותר באותו יום, פרסמה מחלקת כיבוי האש בטוויטר שמבנה הקתדרלה ניצל, כמו גם עיקר יצירות האמנות, שהועברו ללובר. דוברות הוותיקן כתבה בטוויטר כי "האפיפיור פרנסיס מתפלל עבור הצרפתים הקתולים, והאוכלוסייה הצרפתית שהלומה מהשריפה הנוראית" בקתדרלת נוטרדאם, ש"תמיד תהיה סמל לאחדות לאומית".

מאמצי כיבוי השריפה בנוטרדאם בפריז
מאמצי כיבוי השריפה בנוטרדאם בפריז | צילום: GettyImages

פרנסואה פינו, האיש העשיר באירופה שבבעלותו תאגיד קרינג - שמחזיק במגוון מותגי יוקרה כגון ג'וצי ואיב סאן לורן, הודיע כי יתרום 100 מיליון דולר לבנייתה מחדש של הנוטרדאם. גם המיליארדר הצרפתי ברנרד ארנו שבבעלותו תאגיד היוקרה LVMH, הודיע כי יתרום 200 מיליון יורו לשיפוץ הכנסייה. "אנחנו מצטרפים לסיוע לטובת בנייתה מחדש של הקתדרלה היוצאת מן הכלל, שהיא סמל של צרפת, המורשת שלה והאחדות שלה", כתב ארנו בהצהרה לעיתונות.

נשיא צרפת עמנואל מקרון הגיב בחשבון הטוויטר שלו לשריפה: "נוטרדאם שלנו עולה בלהבות. כמו כל אזרחי צרפת, אני עצוב הלילה לראות את החלק הזה מאיתנו נשרף". כמו כן, הוסיף מקרון: "הגרוע ביותר נמנע. הדליקה היא ללא ספק טרגדיה נוראית. אני רוצה להביע את צערי כלפי קתולים בכל רחבי העולם". מקרון הבטיח גם כי יפעל לבנייה מחודשת של הקתדרלה וכי ישיק קמפיין גיוס כספים בין-לאומי כדי לעשות זאת.