פעמוני הנוטרדאם נדמו: כך נראית הבוקר הקתדרלה שעלתה באש

הכבאים הצליחו להשתלט על האש במבנה ולכבותה לחלוטין, אך עדיין קיים חשש לקריסה. המיליארדר ברנרד ארנו והאיש העשיר באירופה, פרנסואה פינו, יתרמו מאות מיליוני דולרים לתיקון הכנסייה

זמן צפייה: 03:59

בוקר עצוב עלה היום (שלישי) על קתדרלת נוטרדאם לאחר שהשריפה שפרצה בה אמש גרמה לנזק לצריחי הכנסייה, חלונות הוויטרז' המפורסמים ומגדלי הפעמונים. מכבי האש של פריז הודיעו הבוקר כי השריפה כובתה לחלוטין, אך עדיין קיים חשש לקריסת המבנה.מוקדם יותר, כתבה מחלקת כיבוי האש של פריז בטוויטר שמבנה הקתדרלה ניצל, כמו גם עיקר יצירות האמנות, שהועברו ללובר.

דוברות הוותיקן כתבה בטוויטר כי "האפיפיור פרנסיס מתפלל עבור הצרפתים הקתולים והאוכלוסייה הצרפתים ההלומים מהשריפה הנוראית" בקתדרלת נוטרדאם, ש"תמיד תהיה סמל לאחדות לאומית".

כתבות נוספות בחדשות 13:

הגיבור של השריפה בנוטרדאם: רץ ללהבות כדי להציל חפצי קדושה

מנפוליאון ועד ויקטור הוגו: סוד קסמה של קתדרלת נוטרדאם

בד בבד, פרנסואה פינו, האיש העשיר באירופה שבבעלותו תאגיד קרינג - שמחזיק במגוון מותגי יוקרה כגון ג'וצי ואיב סאן לורן, הודיע הבוקר כי יתרום 100 מיליון דולר לבנייתה מחדש של הנוטרדאם. גם המיליארדר הצרפתי ברנרד ארנו שבבעלותו תאגיד היוקרה LVMH, הודיע כי יתרום 200 מיליון יורו לשיפוץ הכנסייה. "אנחנו מצטרפים לסיוע לטובת בנייתה מחדש של הקתדרלה היוצאת מן הכלל, שהיא סמל של צרפת, המורשת שלה והאחדות שלה", כתב ארנו בהצהרה לעיתונות.

מחקירה ראשונית עולה כי הדליקה נגרמה בטעות, ונבדקת אפשרות שהשיפוצים שנערכים במקום הם הגורם לאירוע. במקביל, הפועלים שעבדו במקום תושאלו על ידי חוקרים. כ-400 לוחמי אש נאבקו במשך יותר מתשע שעות באש העזה, ושני שוטרים ולוחם אש אחד אף נפצעו במהלך במאבק.

 

קתדרלת רוטרדאם החרוכה
קתדרלת רוטרדאם החרוכה | צילום: רויטרס

נשיא צרפת עמנואל מקרון כתב אמש בחשבון הטוויטר שלו: "נוטרדאם שלנו עולה בלהבות. כמו כל אזרחי צרפת, אני עצוב הלילה לראות את החלק הזה מאיתנו נשרף". כמו כן, הוסיף מקרון: "הגרוע ביותר נמנע. הדליקה היא ללא ספק טרגדיה נוראית. אני רוצה להביע את צערי כלפי קתוליים בכל רחבי העולם". מקרון הבטיח גם כי יפעל לבנייה מחודשת של הקתדרלה וכי ישיק קמפיין גיוס כספים בין-לאומי כדי לעשות זאת.

[brightcove_iframe video_id='news-abroad-Europe-20190416-0958' autoplay='0' credit='רויטרס' desc='הבוקר: נמשכים מאמצי הכיבוי בקתדרלת נוטרדאם' kid='1_nk3fm71u' duration='26'']

שריפה בקתדרלת נוטראדם, דרך חלונות הוויטרז' ההרוסים | צילום: רויטרס

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הגיב אתמול לאסון בטוויטר: "כל כך נורא לראות את הלהבות המאסיביות סביב הכנסיה. אולי כיבוי אווירי יוכל לכבות את השריפה - יש לפעול במהירות!". שר החוץ האמריקני מייק פומפאו התייחס אף הוא לאירוע: "כמו רוב האמריקנים שצפו בשריפה הטראגית, אני חש כאב על ההרס והאובדן של המקום הקדוש הזה. אני שולח את תנחומיי הכנים לאנשי צרפת, לקתולים, ולאלו מסביב לעולם שמעריצים את היופי וההיסטוריה של המקום". נשיא ארצות הברית לשעבר ברק אובמה הגיב אף הוא: "נוטרדאם היא אחת מאוצרות העולם, ליבנו עם תושבי צרפת בעת אבלם. הטבע האנושי הוא להתאבל כשאנחנו רואים היסטוריה אובדת – אך זה גם מטבענו לבנות מחדש עבור המחר, בכל הכוח שיש לנו".

עשן מיתמר מקתדרלת נוטרדאם | צילום: רויטרס

דובר משרד החוץ הישראלי, עמנואל נחשון, הביע סולידריות עם צרפת: "שובר את הלב לראות את הסמל של צרפת ושל הציוויליזציה העולמית עולה בלהבות. סולידריות עם פריז וצרפת על הטרגדיה הנוראה".נוסף על כך, פרנסיס הנרי פינו, בן זוגה של השחקנית סלמה הייאק, הודיע כי יתרום 100 מיליון יורו לשיקום הכנסייה. פינו מסר: "כשניצבים מול אירוע דרמטי כזה, כולם רוצים למסור את חייהם למען חלק כה משמעותי במורשת הצרפתית".

מאמצי כיבוי השריפה בנוטרדאם בפריז
מאמצי כיבוי השריפה בנוטרדאם בפריז | צילום: GettyImages

כנסיית נוטרדאם היא אחד הבניינים ההיסטוריים המתויירים ביותר באירופה, ואחד מסמליה של צרפת. בכל שנה מגיעים לקתדרלה 13-14 מיליון תיירים, וכעת עונת התיירות נמצאת בשיאה - עם הגעת חג הפסחא. הקתדרלה נבנתה בימי הביניים והיא אחד מסמליה המוכרים ביותר של האדריכלות הגותית.

אלפי אנשים, תיירים ומקומיים, נעמדו בתדהמה מול כנסיית נוטרדאם. "זה טרגי", אמרה קריסטין מוראו, תושבת האזור שפרצה בבכי כשתיארה את שראתה, "אני לא מאמינה שזה קורה. נוטרדאם היא חלק מהלב של פריז וחלק מהלב שלנו. למה לא עשו יותר כדי לכבות את האש?". ניקולס מארנג' בן ה-47 יצא לרוץ ליד נהר הסיין כשהשריפה התחילה. "רצתי לכיוון הקתדרלה וראיתי את הצריח נופל. משהו התמוטט בתוכי. זה היה אחד הדברים הנוראיים שאי פעם ראיתי".

קתדרלת נוטרדאם
קתדרלת נוטרדאם | צילום: רויטרס

"הרבה אנשים בוכים", סיפרה קרולין מרגוליס בריאיון טלפוני לרשת NBC, ואמרה: "אלוהים ישמור, זה פשוט התמוטט". אן סופי פייבר, סטודנטית בת 21, סיפרה כי "העשן הגיע עד לדרום העיר, לכיוון מגדל אייפל. לא מריחים עשן, אבל בהחלט מרגישים אותו באוויר. כפי שאפשר לתאר, יש הרבה אנשים, תיירים ומקומיים, שהתאספו במקום כדי לצפות בשריפה".

שריפה בקתדרלת נוטרדאם, פריז | צילום: רויטרס