מחווה לקים: קוריאה הדרומית וארה"ב ביטלו את התרגילים המשותפים

לאחר כישלון פסגת וייטנאם, שתי המדינות הודיעו כי יפסיקו להתאמן יחד מדי שנה, בתקווה שהדבר יקרב בין קוריאה הצפונית לאמריקנים ויעזור בפריצת הדרך במו"מ עם פיונגיאנג

טראמפ, קים ומון
טראמפ, קים ומון | צילום: רויטרס, getty images

ארצות הברית וקוריאה הדרומית הודיעו הלילה (ראשון) על ביטול התרגיל השנתי הגדול המשותף שלהן, כמחווה לקוריאה הצפונית. זאת, לאחר כישלון פסגת וייטנאם, בתקווה שהדבר יעזור להקל על המתיחות עם פיונגיאנג. שתי המדינות יתאמנו יחד במסגרות קטנות יותר.

מאז נכנס לתפקידו בבית הלבן בינואר 2017, התלונן דונלד טראמפ פעמים רבות על נוכחות הצבא האמריקני בחצי האי הקוריאני, ובעיקר על העלות הכלכלית הגבוהה של התרגילים התקופתיים. גורם צבאי אמריקני אמר כי כעת מתוכננת סדרת תרגילים מצומצמת יותר שאמורה לשמור על מוכנותם של החיילים באזור לקרב.

לכתבות נוספות בנושא:

דיווח: קוריאה הצפונית מקימה מחדש אתר שיגור טילים שפירקה בעבר

דיווח: קוריאה הצפונית נערכת לשיגור טיל; טראמפ: "אהיה מאוכזב"

הנשיא טראמפ וקים זו'נג און
הנשיא טראמפ וקים זו'נג און | צילום: רויטרס

עם זאת, ברוס קלינגר, ששירת בעבר בשירותי הביון האמריקניים, אמר כי צמצום התרגילים עלול לפגוע בתפקוד החיילים בשטח. "צבאות צריכים להתאמן כדי לשמור על מוכנותם לקרב", אמר קלינגר, שתחום התמחותו ב-CIA היה מעקב אחרי צעדיה של קוריאה הצפונית. "אם נמשיך לצמצם את התרגילים, המצב עלול להגיע לכדי קטסטרופה. קשה למדוד את הנקודה המדויקת, אבל עם הזמן – תחול שחיקה והידרדרות בתפקוד החיילים".

המפגש השני בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לשליט קוריאה הצפונית קים ז'ונג און, הסתיים ביום חמישי מוקדם מהצפוי. זאת, לאחר שהמגעים בין המדינות נכשלו, והצדדים לא הגיעו לכדי חתימה על הסכם כלשהו. "קים רצה הסרה מוחלטת של הסנקציות, ואנחנו לא היינו מוכנים לכך", אמר הנשיא טראמפ בהצהרה לתקשורת לאחר סיום הפסגה. "הם היו מוכנים לפירוז חלקי, ולא נוותר בשביל זה על כל הסנקציות. היינו צריכים לסגת. הסנקציות נותרו במקומן".

"קים היה מוכן לחלוטין לפירוז - אך הוא רצה קודם כול שנסיר את הסנקציות, והחלטנו שזה לא מתאים. אנחנו צריכים יותר התחייבויות ממנו בשביל זה. לקוריאה הצפונית יש פוטנציאל כלכלי רחב. אני רוצה להסיר את הסנקציות - אבל בשביל זה הם יצטרכו לעשות ויתורים", הוסיף טראמפ, שציין כי הסנקציות לא יוחמרו.

גורמים רשמיים בממשל האמריקני הכחישו כי קיים קשר בין ההחלטה לצמצם את התרגילים הצבאיים לבין הפסגה שהתקיימה בין הנשיא טראמפ למנהיג הצפון קוריאני. עם זאת, מדובר בדפוס חוזר תחת שלטונו של טראמפ: בשנה שעברה, תחת איומי קים ז'ונג און לבטל את מפגש הפסגה בסינגפור, בוטל תרגיל צבאי אמריקני שהיה אמור להתקיים בשיתוף צבא קוריאה הדרומית.

בחודש יוני שעבר, ארצות הברית וקוריאה הדרומית הסכימו לבטל לצמיתות שתי תכניות אימונים צבאיות משותפות, כך נמסר מהפנטגון. זאת בעקבות הפסגה ההיסטורית בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ למנהיג קוריאה הצפונית קים ז'ונג און. התרגיל, ששמו "משמר החופש" המשותף לשתי המדינות כבר הושהה, וגם תוכנית "חילופי לוחמים" שתוכננה - הוקפאה.