ארה"ב: "רוסיה צפויה לרכוש מיליוני רקטות מצפון קוריאה"

סגן הדובר של מחלקת המדינה טען כי רוסיה "נמצאת בתהליך של רכישת מיליוני רקטות ופגזים ארטילריים מצפון קוריאה על מנת להשתמש בהם באוקראינה". במועצה לביטחון לאומי של ארה"ב טענו מנגד כי אין אינדקציה שהרכישה בוצעה וברוסיה הכחישו: "עוד פייק"

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לצד המנהיג העליון של צפון קוריאה קים ג'ונג-און
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לצד המנהיג העליון של צפון קוריאה קים ג'ונג-און | צילום: רויטרס

סגן הדובר של מחלקת המדינה האמריקנית ודנט פאטל אמר אתמול (שלישי) בתדרוך לעיתונאים כי רוסיה "נמצאת בתהליך של רכישת מיליוני רקטות ופגזים ארטילרים מצפון קוריאה על מנת להשתמש בהם באוקראינה". עם זאת, מתאם המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב לתקשורת אסטרטגית ג'ון קירבי אמר זמן קצר לאחר מכן כי "אין אינדיקציות לכך שהרכישה הזו הושלמה ובוודאי שאין אינדיקציות לכך שהנשק הזה נמצא בשימוש בתוך אוקראינה".

"התחושה שלנו היא שהרכש הזה יכול לכלול מיליוני כדורים, רקטות ופגזי ארטילריה מצפון קוריאה. זה מה שאנחנו מסיקים מהמידע הזה. אין לנו שום אינדיקציה לכך שהרכישה בוצעה, כך שקשה לומר איך היא תראה בסופו של דבר", הוסיף קירבי. לדבריו, זו "אינדיקציה נוספת לכמה נואש הפך פוטין. זה אינדיקציה לכמה הממסד התעשייתי-ביטחוני שלו סובל כתוצאה מהמלחמה הזו".

יעביר חימוש לרוסיה? קים ג'ונג און לצד חייל צפון קוראינים
יעביר חימוש לרוסיה? קים ג'ונג און לצד חייל צפון קוראינים | צילום: רויטרס

סגן הדובר פאטל הוסיף וטען כי הרכש הרוסי יפר את הסנקציות של שהטיל האו"ם על צפון קוריאה האוסרות על המדינות החברות באו"ם לרכוש נשק ממנה. "מה שמדאיג במיוחד הוא שחברה קבועה במועצת הביטחון של האו"ם מזלזלת באמצעים האלה", הוסיף.

שגריר רוסיה באו"ם וסילי נבנזיה שגריר רוסיה באו"ם, הכחיש את הדיווחים האלו, שפורסמו לראשונה בעיתון ה"ניו יורק טיימס" ואמר: "לא שמעתי על זה ואני חושב שזה עוד זיוף שמופץ", אמר נבנזיה לכתבים. המשלחת הצפון קוריאנית לאו"ם בחרה שלא להגיב ולא להתייחס לדיווחים.

אלסטייר מורגן, שגריר בריטניה לצפון קוריאה בין השנים 2015 עד 2018 ומי שהיה גם מתאם פאנל המומחים של האו"ם שעוקב אחר אכיפת הסנקציות על צפון קוריאה, התייחס לדיווחים וטען כי "אם זה היה מתאפשר, אני די בטוח שצפון קוריאה תמכור נשק לכל מי שיהיה מעוניין ברכישתם". הוא ציין כי פיונגיאנג הביעה בעבר שוב ושוב את תמיכה במלחמתה של רוסיה באוקראינה, שמצידה, צפון קוריאה מעוניינת לשמר ולהעמיק את היחסים שלה עם רוסיה.