הקרמלין: "פוטין יעודכן בבקשת נתניהו לחנינת נעמה יששכר"

דובר הממשל, דמיטרי פסקוב, אישר כי בקשת החנינה הגיעה לידיו ותועבר לנשיא "ברגע שתעבור בצינורות הדיפלומטיים המקובלים" • יפה, אמה של נעמה, נפגשה עם בתה בכלא

זמן צפייה: 02:20
ישראלית בכלא הרוסי: דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב, אישר היום (שני) כי בקשת החנינה ששלח ראש הממשלה בנימין נתניהו בעניינה של נעמה יששכר, הגיעה לידי הקרמלין ותועבר לידי הנשיא ולדימיר פוטין. "ידוע לנו כי נתניהו שלח בקשת חנינה. ברגע שתועבר בצינורות הדיפלומטיים המקובלים, תובא לידי פוטין ", נמסר. בתוך כך, אמה של נעמה, יפה יששכר, נחתה במוסקבה וביקרה את בתה שנידונה ל-7.5 שנים בכלא. "אני הולכת לראות את נעמה ולספר לה שראש הממשלה שר המשפטים אוחנה ושר החוץ וכל מי שרוצה לעזור לה, מנסה לעזור לה", אמרה. "הבקשה שלי אליהם - להוציא אותה מפה", סיפרה לשליחת חדשות 13 לרוסיה מוקדם יותר. לאחר ביקורה, יצאה עם רשימת קניות, קנתה לבתה מצרכים וחזרה להשאיר אותם בכלא. יששכר סיפרה כי שמעה על הדיווחים כי פוטין יקבל ושיבחן את בקשת נתניהו לחנינה, ואמרה כי הוא מעודדת מכך, אך מפחדת לתלות תקוות. עוד בחדשות 13: אמה של נעמה יששכר קיבלה אישור לבקרה בכלא: "אלחם כלביאה" אביה של נעמה יששכר לנתניהו: "כאבא אל אבא – בבקשה תפעיל לחץ" אמה של נעמה יששכר: "זה היה משפט ראווה, היא עמדה שם רועדת"
נעמה יששכר
נעמה יששכר | צילום: חדשות 13
אתמול פנה נשיא המדינה ראובן ריבלין לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין וביקש ממנו שיעניק חנינה ליששכר. "נעמה שגתה במעשיה והודתה בכך, ועם זאת מדובר בבחורה צעירה, ללא עבר פלילי שעונש חמור כפי שנגזר עליה ישפיע השפעה הרסנית על חייה", כתב ריבלין. "בשל המקרה המיוחד והאישי של נעמה יששכר אני פונה אליך ומבקש את התערבותך האישית כדי שהיא תזכה לחנינה מתוך חמלה ולפנים משורת הדין". עוד הוסיף נשיא המדינה במכתבו כי "מדינת ישראל והעם היהודי מכירים לך תודה על רגישותך לחיי אדם ועל נכונתך לסכן את חיי חייליך, על מנת לאתר ולהשיב את גופתו של חלל צה"ל זכריה באומל ז"ל".
שר המשפטים אמיר אוחנה
שר המשפטים אמיר אוחנה | צילום: חדשות 13
בסוף השבוע התייחס שר המשפטים אמיר אוחנה לפרשה, ובריאיון ל"המטה המרכזי" אמר כי טרם התקבלה ההחלטה אם לשחרר את ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב – ולמנוע את העמדתו לדין בארצות הברית לבקשת וושינגטון. "יש פה עונש שהוא חסר פרופורציה", אמר אוחנה על שבע וחצי השנים שנגזרו על יששכר. "מדינת ישראל צריכה ותעשה את כל המאמצים להשיב את נעמה הביתה. חלק מהדברים השתיקה יפה להם, אבל הבקשה שמונחת לפתחי נוגעת לאדם בר הסגרה לארצות הברית. אני אשקול בהחלט את הבקשה הזאת ואקבל החלטה בימים הקרובים". בעוד שבוע יגישו עורכי דינה של יששכר ערעור לערכאה משפטית עליונה יותר ברוסיה על חומרת גזר הדין – עונש לא מידתי ביחס לאירועים דומים שהתרחשו על אדמת רוסיה בחודשים האחרונים. בחודש האחרון נתפסה אודרי לורבר, סטונטית בת 19 מניו יורק, בנמל התעופה בסנט פטרסבורג כשבתיקה 19 גרם של מריחואנה. היא שוחררה חודש לאחר מעצרה ושילמה כ-230 דולרים בלבד - מקרה דומה אך גזר דין שונה לחלוטין.