הצצה לחיים תחת חוקי השריעה: הנערות שנשכחו בשבי 3 שנים

לפני יותר מ-3 שנים חטף ארגון הטרור 276 תלמידות מבית ספרן שבעיירה צ'יבוק בניגריה. חלקן שוחררו או הצליחו להימלט, בעוד אחרות עדיין נותרו בידי החוטפים הקיצונים

נותרו מאחור: באפריל 2014 נחטפו מבית ספרן שבעיירה צ'יבוק שבמזרח ניגריה 276 נערות, שהפכו באחת מתלמידות לשבויות בידי ארגון הטרור הקיצוני בוקו חראם המזוהה עם דאע"ש. שלוש שנים אחרי, יותר מ-100 מהן עדיין מוחזקות בשבי, כשמצבן מדיר שינה מעיני משפחותיהם - ואולי קצת פחות משאר העולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

82 מהבנות שנחטפו שוחררו ואוחדו לפני כשבועיים מחדש עם משפחותיהן ונמצאות תחת טיפול, השגחה וכנראה גם חקירה של הרשויות בניגריה. הן שוחררו כחלק מעסקת שבויים של הממשל עם ארגון הטרור שהבהיר מצדו כי המאבק במערב צפוי להימשך.

מודאגת. אמה של אחת החטופות (רויטרס)
מודאגת. אמה של אחת החטופות (רויטרס)

אלא שיש בנות שנותרו מאחור, שבויות בידי ארגון הטרור ובידי החוטפים המוסלמים הקיצונים. יותר מ-100 מתוך 276 שאולצו להתאסלם ולחיות על פי חוקי השריעה ולהתכסות מכף רגל ועד ראש - מלבד העיניים. מטרת הארגון: להפוך את החברה כולה לאסלאמית, בדומה לארגון דאע"ש.

חתונה בשבי

"מדוע אתן לא רוצות לפגוש את ההורים שלכן?", שאל אותן אחד החמושים בסרטון חדש שפורסם ומתעד את הבנות שנותרו בשבי. "אנחנו לא רוצות לפגוש את ההורים שלנו מפני שהם לא מאמינים באללה, אנו קוראות להם להצטרף אלינו", הן משיבות. עוד נשאלות הבנות האם זה נכון כי נישאו מאז שנחטפו. "לא כפו עלינו נישואים עם איש", השיבו. "הנישואים שלנו מבוססים על הרצון שלנו".

מישל אובמה שהתגייסה לקמפיין לשחרור הבנות (חדשות 2)
מישל אובמה שהתגייסה לקמפיין לשחרור הבנות (חדשות 2)

אלא שהבנות החטופות מצ'יבוק הן רק דוגמא לפעילות ארגון הטרור האכזרי הפועל במערב אפריקה. אלפי נשים נחטפו על ידי הלוחמים הקיצוניים בשנים האחרונות - וזרועות הביטחון במדינות השונות באזור אינן מצליחות להדוף את התופעה.

עם תחילת הפרשה עיני העולם כולו היו נשואות לנערות החטופות. היום הן כמעט נשכחו. הלחץ הבינלאומי לפתור את המשבר שואף לאפס. אולי כי לא חסרות לעולם צרות ברחבי הגלובוס, וזו, כנראה, אי שם באפריקה, לא בראש סדר העדיפויות.