נסראללה מזהיר: "ההפגנות בלבנון עלולות להביא להתמוטטות"

מזכ"ל חיזבאללה התייחס בנאום למחאות במדינה, על רקע האפשרות שראש הממשלה חרירי יתפטר. "אם ננהג באחריות נוכל למנוע קריסה", אמר, "העם הלבנוני לא יכול לעמוד במסים חדשים"

זמן צפייה: 00:57

גל המחאות בלבנון: מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, התייחס בצהריים (שבת) להפגנות ברחבי המדינה על רקע יוקר המחיה, והזהיר כי הן עלולות להביא להתמוטטות. "שתי סכנות עומדות כעת בפני לבנון", אמר בנאום ששודר בטלווזיה המקומית, "האחת התמוטטות כלכלית, והשניה מהומות עממיות".

"המצב הכלכלי בלבנון הוא תוצאה של גורמים שונים על פני שנים רבות", הוסיף המזכ"ל, "על כולם לשאת באחריות, כולל על ארגון חיזבאללה. אם ננהג באחריות נוכל למנוע קריסה". נסראללה התייחס גם למס המתוכנן על השימוש בווטסאפ שבוטל בינתיים ואמר כי "העם הלבנוני אינו יכול לעמוד במיסים חדשים. הווטסאפ היה הקש ששבר את גב הגמל".

בנוסף, מזכ"ל חיזבאללה התייחס גם לנאום חרירי, שבו הציב אולטימטום של 72 שעות שבסיומו רמז שיתפטר אם לא ייפתר המשבר. "אנחנו לא בעת התפטרות הממשלה, אלא בעד מציאת פיתרון". הוא גם פנה למפגינים: "אנחנו מכבדים את המחאה, אבל אל תנהגו בחוסר כבוד זה בזה. זה פוגע בעם הלבנוני".

Protest Over Deteriorating Economic Situation In Beirut
הפגנות בלבנון | צילום: רויטרס

"ניסיתי למצוא פתרון למצב הכלכלי יותר משלוש שנים. אתמול המצב התפוצץ, ואני מקציב 72 שעות כדי לתת לשותפים הפוליטיים בממשלה הזדמנות למצוא פתרון למצב הנוכחי", אמר אמש חרירי במהלך נאום מיוחד שנשא, "במידה ולא ימצא פתרון כזה אצטרך להתייחס לעניין בצורה אחרת".

"ייתכן שיש קבוצות בעם שמרוצות מההפגנות הללו, וייתכן שההפגנות הן תוצאה של לחץ שמגיע מבחוץ", הוסיף. "כך או כך מדובר בנקודה כואבת אמיתית עבור העם. העם נתן לנו הזדמנות לתקן, אבל כולנו ישבנו בחיבוק ידיים וניסינו לראות איך אנחנו מרוויחים נקודות במגרשים של אחרים".

גם אתמול נמשכו ההפגנות ברחבי ביירות ובערים נוספות במדינה. על פי דיווחים בתקשורת המקומית, במהלך הפגנה שהתקיימה בטריפולי, נהרג אדם אחד במהלך תקרית ירי – ושבעה נוספים נפצעו.