מקסיקו תשלח 15 אלף חיילים לגבול ארה"ב כדי למנוע מעבר מהגרים

תחת איומיו של הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, להטיל מכסים בגובה 5% על כל סחורה שתייצא השכנה מדרום – צבא מקסיקו הודיע כי יסייע בשמירת ביטחון הגבול בין שתי המדינות

זמן צפייה: 01:50

הרמטכ"ל של צבא מקסיקו הודיע אתמול (שני) על שליחת 15 אלף חיילים לגבול עם ארצות הברית, במטרה למנוע מעבר מהגרים אל מעבר לגבול. מקסיקו לא נוהגת באופן מסורתי להשתמש בכוחות צבאיים במטרה לעצור מהגרים ממדינות מרכז ודרום אמריקה, והצעד התקבל תחת איומיו של דונלד טראמפ להטיל מכסים במידה ולא תיפסק זרימת המהגרים לתוך מדינתו.

לפני כשבועיים מסרו מקסיקו וארצות הברית הצהרה משותפת כי האמריקנים לא יטילו מכסים על ייבוא ממקסיקו, שהסכימה לקבל יותר אנשים המבקשים מקלט בארצות הברית לשטחה בזמן שהם מחכים לבחינה של בקשותיהם. כמו כן, מקסיקו הסכימה להגביר אכיפה כדי להכיל את זרם המהגרים לארה"ב, בין היתר באמצעות הצבה של חיילי המשמר הלאומי בגבולה הדרומי ואכיפה מוגברת נגד ארגונים המבריחים בני אדם. זאת לאחר שטראמפ איים כי יטיל מכס של 5% על כל המוצרים המיובאים ממקסיקו, אם לא תסכים להגביר אכיפה בגבול למניעת הגירה צפונה.

לפני כחודשיים איים טראמפ בחשבון הטוויטר שלו שיסגור את הגבול עם מקסיקו, או לפחות חלק גדול ממנו, במידה ומקסיקו לא תפסיק באופן מיידי את ההגירה הבלתי חוקית לשטח ארה"ב. בתגובה לאיום של טראמפ, כתב שר החוץ המקסיקני: "לא נפעל על בסיס איומים - אנחנו שכנים נהדרים".

עוד בחדשות 13:

ללא הטלת מכסים: ארה"ב ומקסיקו הגיעו להסכם לבלימת ההגירה

טראמפ איים: "אם ההגירה ממקסיקו לא תיפסק – אסגור את הגבול"

טראמפ חתם על סנקציות חדשות נגד איראן – חלקן יתמקדו בחמינאי

מהגרים שנעצרו על ידי רשויות ההגירה האמריקניות בגבול מקסיקו
מהגרים שנעצרו על ידי רשויות ההגירה האמריקניות בגבול מקסיקו | צילום: רויטרס

"הדמוקרטים נתנו לנו את חוקי ההגירה החלשים ביותר בעולם", צייץ הנשיא האמריקני. "הקונגרס חייב לשנות את חוקי ההגירה החלשים שלנו עכשיו, ומקסיקו חייבת לעצור את ההגירה הבלתי חוקית משטחה לעבר השטח שלנו". בהמשך, איים טראמפ כי אם מקסיקו לא תמנע את ההגירה הבלתי חוקית משטחה הוא "יסגור בשבוע הבא את הגבול או לפחות חלקים גדולים ממנו".

לדבריו, הפסקת ההגירה אמורה להיות פעולה קלה מצידה של מקסיקו, אך לטענתו "הם מעדיפים לקחת את הכסף של ארצות הברית ו'לדבר'". טראמפ הוסיף כי מדינתו הפסידה כספים רבים בשל ההגירה הבלתי חוקית, ולכן "סגירת הגבול תהיה דבר טוב".

בתגובה לדבריו של טראמפ, צייץ שר החוץ המקסיקני, רסלו אברארד, כי "מקסיקו לא תפעל על בסיס איומים" וכי "מדינתו היא שכנה נהדרת". השר הוסיף כי ההוכחה לכך הם "1.5 מיליון אמריקנים שבחרו לחיות במקסיקו - הקהילה הגדולה ביותר של אמריקנים מחוץ לארצות הברית".

הגדר בין ארה"ב למקסיקו
הגדר בין ארה"ב למקסיקו | צילום: רויטרס

כזכור, בחודש פברואר הכריז טראמפ שיחתום על צו למצב חירום לאומי בגבול ארה"ב-מקסיקו כדי לגייס כסף עבור החומה, אותה הוא מעוניין לבנות לאורך הגבול. עוד אמר טראמפ כי הוא ישתמש בסמכויותיו כדי לעקוף את הקונגרס, שבלם עד כה את ניסיונותיו, כדי להשיג את הכסף הדרוש לבניית החומה ולהקים אותה ללא אישור הקונגרס.

לאחר ההכרזה של טראמפ הגישו 16 מדינות בארה"ב תביעה נגד הנשיא, בניסיון לבלום את ניסיונו להכריז על מצב חירום לאומי כדי לגייס כספים לבניית חומה בגבול מקסיקו. התובעים טענו כי הניסיון של טראמפ לעקוף את הקונגרס, שמתנגד ברובו להעברת הכספים לבניית החומה - אינו חוקתי.

בהמשך, הודיע טראמפ כי יטיל וטו על הצבעת הסנאט לבטל את מצב החירום הלאומי בגבול עם מקסיקו. התובע הכללי של ארצות הברית, ויליאם בר, הודיע בתגובה כי הכרזת הנשיא על מצב החירום הלאומי היא חוקית.