לראשונה: גן ילדים יהודי בניו יורק נסגר בעקבות התפרצות החצבת

פקחים של אגף הבריאות הורו להפסיק את פעילות הגן, ששימש את הקהילה החרדית בוויליאמסבורג. זאת, בעקבות מאות מקרים של המחלה שהתגלו באזור מאז חודש אוקטובר

זמן צפייה: 02:06

פקחים של אגף הבריאות בברוקלין, ארצות הברית, הורו לגן ילדים יהודי הנמצא בישיבה לסגור את שעריו בעקבות סירוב ההנהלה לחסן את הילדים בפני מחלת החצבת. כך דווח הבוקר (שלישי) בעיתון ה"ניו יורק טיימס". זו הפעם הראשונה שנסגר מוסד חינוכי בגלל החשד שהמחלה תופץ על ידי התלמידים.

מחלקת הבריאות הודיעה כי המוסד, הממוקם בשכונת וויליאמסבורג, "לא יהיה רשאי לפתוח מחדש, עד שהצוות יגיש תוכנית פעולה מתוקנת", לאחר שלא הסכימו למסור לאגף רשומות שיוכיחו כי הם מנעו הגעתם של ילדים שלא התחסנו נגד המחלה.

כתבות נוספות בנושא >> 

מזרק מזוהם ותאי חזיר: הספרון שמעודד יהודים בארה"ב שלא להתחסן

דיילת אל על כבת 40 במצב קשה לאחר שלקתה בחצבת

צילום: רויטרס

מאז אוקטובר האחרון, התלו 329 מקרי חצבת באזור, כשבמרבית המקרים החולים היו מהקהילה היהודית. בשל כך, ראש עיריית ניו יורק, ביל דה בלאזיו, הכריז בשבוע שעבר על מצב חירום המחייב את אלה שגרים באזור התפרצות הנגיף לקבל חיסון נגד המחלה, או להיקנס בסכום של אלף דולר.

כמו כן, בלאזיו הורה לאגף הבריאות לבדוק באופן פרטני כל אדם שייתכן והיה במגע עם חולה חצבת. "כל שעה, כל יום חשוב כאן", אמר אז ראש העיר, "אם אנשים ילכו ויתחסנו, לא יהיה סיבה לקנס. המטרה שלנו היא לא להוציא דוחות. אנחנו בסך הכל רוצים לפתור את הבעיה".

אחד העמודים בעלון נגד חיסונים
אחד העמודים בעלון נגד חיסונים | צילום: The Vaccine Safety Handbook

לפני כשבועיים פורסם כי ספרון שמופץ בקרב הקהילה החרדית בברוקלין, ניו יורק, ומעודד הורים שלא לחסן את ילדיהם, גרם לאיגוד האחיות החרדיות להילחם בתופעה – ולעודד התחסנות. זאת ברקע התפרצות מחלת החצבת, לראשונה ב-30 השנים האחרונות.

הספרון שמעודד אי התחסנות מופץ על ידי קבוצה שנקראת "הורים למען חינוך עבור בריאות ילדינו". תוכנו נראה מדעי, אך מלא בציטוטים שקריים. בין האיורים בספרון, מוצג מזרק חיסונים מלא בין היתר בתאי חזיר וקוף, תאי עובר מת, אלומיניום וכספית. כשמעליו נכתב בהטעייה מכוונת כי הוא אושר ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקני. זאת בניסיון לעורר את חששם של ההורים בנוגע לצורך בחיסונים.

על אף העובדה שמחלות כגון חצבת, אדמת וחזרת נעלמו כמעט מיד לאחר פיתוח החיסונים, הספרון מאשים את הפופולריות של החיסונים בשל הפצת פחד באמצעות התקשורת, ומחזק את הקביעה כי ההורים הם היחידים שיכולים לקבל החלטות טובות עבור ילדיהם.

אחד העמודים בעלון בעד חיסונים
אחד העמודים בעלון בעד חיסונים | צילום: The Vaccine Safety Handbook

איגוד האחיות החרדיות בברוקלין החליט להילחם בתופעה וליצור ספרון מקביל, שיילחם בהפצת השקרים בקהילה שלהן. האיגוד מתייחס לספרון המקורי בתור "תעמולה עבור הורים, כדי שיוכלו להאשים את החיסונים בהתפרצות החצבת". איגוד האחיות החליט להיאבק בנטייה של הורים להפיץ מידע מפה לאוזן, ובספרון החדש, שדומה בסגנונו לקודם, הן מסבירות את חשיבות החיסונים.