לורי בת ה-60 נרצחה במתקפת הירי: "הגנה על הרב בגופה"

לורי גילברט קיי היא הנרצחת בבית חב"ד בסן דייגו. שני אנשים נוספים נפצעו, ביניהם ילדה בת שמונה. היורה, ג'ון ארנסט בן ה-19, הסגיר עצמו למשטרה מיד לאחר המתקפה

זמן צפייה: 02:18

הירי בבית חב"ד שבקליפורניה: על פי דיווחים בתקשורת האמריקנית הבוקר (ראשון), לורי גילברט קיי בת ה-60 היא הנרצחת במתקפת הירי בבית חב"ד בסן דייגו בקליפורניה. כמו כן, לטענת עדים לאירוע, קיי הגנה בגופה על הרב של בית חב"ד, מנדל גולדשטיין, שנפצע גם הוא מהירי. שני אנשים נוספים נפצעו, כאשר על פי דיווחים מקומיים הם נויה דהן בת השמונה והדוד שלה אלמוג פרץ בן ה-31. על פי משרד החוץ הישראלי, השניים עברו משדרות לסן דייגו לפני מספר שנים.

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, חגג אתמול את המימונה עם אביו של פרץ וסבה של נויה בשדרות. "לצערי הטרור מגיע לכל מקום בעולם, גם לשדרות וגם לבית כנסת בסן דייגו", אמר דוידי. "משפחת פרץ היקרה חוותה את טרור הקסאמים בשדרות ואמש לצערנו אלמוג ונויה נפצעו מירי המחבל הנפשע בסן דייגו. כבר אנחנו שומעים את סיפור הגבורה של אלמוג שהבריח ילדים לאחד החדרים וכך הציל אותם. נמשיך להיות בקשר עם המשפחה ולסייע בכל מה שיצטרכו. אני שולח תנחומים למשפחה של לורי גילברט קיי שנרצחה בפיגוע ומחזקים את הקהילה היהודית הענפה והחשובה בסן דייגו".

לורי גילברט קיי, הנרצחת במתקפת הירי בבית חב''ד בקליפורניה | צילום: טוויטר

במהלך הלילה, שריף העיירה פאווי, שבה התרחש אירוע הירי, חשף את זהות הצעיר המפגע: ג'ון ארנסט, תושב סן דייגו בן 19. כמו כן, ציין השריף כי ארנסט נחקר בחודש שעבר בחשד להצתת מסגד, אולם אין לו עבר פלילי. על פי דיווחים מקומיים, הוא פרסם ברשתות החברתיות מניפסט אנטישמי, וייתכן כי הושפע מהטבח שאירע במסגדים בניו זילנד.

במניפסט תיאר אנרנסט רעיונות של עליונות הגזע הלבן ואנטישמיות, וטען כי אין יהודים חפים מפשע: "כל יהודי אחראי לרצח העם המתוכנן בגזע האירופי. הם פועלים כיחידה אחת, ולכל יהודי התפקיד שלו בשעבוד גזעים אחרים סביבו, בין אם במודע או בתת מודע. פשעיהם אין-סופיים. יהודים צריכים ללכת לגיהנום עבור פשעיהם, אני אשלח אותם לשם".

ג'ון ארנסט, הצעיר שביצע את הירי בבית חב''ד בקליפורניה
ג'ון ארנסט, הצעיר שביצע את הירי בבית חב''ד בקליפורניה | צילום: החדשות 13

על פי חקירת האירוע, ארנסט  הגיע למקום בלבוש שחור כשהוא חובש קסדה, וביצע את הירי באמצעות אקדח. הוא ירה תחילה בגילברט קיי, שהגנה בגופה ברב גולדשטיין, שנורה גם הוא. פרץ נורה ברגל ודהן נפגעה ככל הנראה מרסיסים.

כשארנסט ניסה לטעון את הנשק, הוא נתקע. בשלב זה, אדם שהיה במקום הסתער על היורה וניסה להשתלט עליו, ואיש ביטחון שלא היה בתפקיד התחיל לרדוף אחריו, ניסה לירות בו, אך ארנסט נכנס לרכב ונמלט. זמן קצר לאחר מכן, היורה התקשר בעצמו למשטרה כדי לדווח על המעשה, ונעצר ברכבו ללא כל התנגדות. על פי דיווחים, ייתכן ונמנע אסון גדול יותר מאחר שברשות היורה היה גם M-16 ומחסניות רבות.

המשטרה חוסמת את הכביש הסמוך לבית חב''ד שבו התרחש הירי
המשטרה חוסמת את הכביש הסמוך לבית חב''ד שבו התרחש הירי | צילום: ריוטרס

הרב שנפצע באירוע הירי סירב להתפנות מהמקום לקבלת טיפול רפואי עד שהרגיע את הנוכחים, ואף ניסה להרגיע את היורה – כך סיפרה ל-CNN מינו אנוארי, חברת הקהילה שבעלה היה נוכח בבית חב"ד. כזכור, באירוע נרצחה אישה מבוגרת ונפצעו שלושה נוספים, בהם ילד.

"הרב אמר 'אנחנו מאוחדים' והתפלל לשלום. הוא הסכים לצאת רק לאחר שסיים את הנאום שלו", אמרה אנוארי. "בעלי סיפר לי שהיורה צעק וקילל כאשר לפתח החל לפתוח באש". האישה הוסיפה כי "האירוע הזה הוא דבר רע, ואנחנו צריכים להבין שהרע הזה הוא אמיתי, אסור להתעלם ממנו. עלינו לפקוח את העיניים". עד ראייה אחר סיפר כי שמע 7-6 יריות, ולאחריהן החלו להישמע צרחות במקום, ומיד אחר כך צרור יריות נוסף.

נויה דהן בת השמונה, נפצעה באירוע הירי בבית חב''ד בקליפורניה | צילום: טוויטר
מנדל גולדשטיין, רב בית חב''ד בעיירה פאווי, סן דייגו | צילום: טוויטר

כאמור, גילברט קיי נרצחה ושלושה נוספים, בהם ילדה, נפצעו אמש באירוע ירי שהתרחש בבית חב"ד בעיר פוויי שבדרום קליפורניה. האישה פונתה תחילה לבית החולים במצב אנוש, שם נאלץ הצוות הרפואי לקבוע את מותה. ראש העיר קליפורניה אישר כי מדובר בפשע שנאה, שהתרחש בשעה 11:30 (שעון ארה"ב), כחצי שעה לאחר שבמקום התקיים אירוע קהילתי לסיום חג הפסח.

גם הנשיא טראמפ כינה את הירי "פשע שנאה" וכתב כי "מחשבותיי ותפילותיי נשואות לנפגעים, אלוהים יברך את כולכם. חשוד נתפס. רשויות אכיפת החוק עשו עבודה נהדרת".

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו הוסיף כי "ליבי נשבר כששמעתי על הירי. זה מעשה אנטישמי נבזה, ביום האחרון של חג הפסח. מקווה שמשפחת ההרוגה והקהילה היהודית לא תדע עוד צער".

שליח ארצות הברית למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט: "נשבר הלב לשמוע את החדשות הנוראיות על המתקפה הרצחנית בבית הכנסת. עלינו להתאחד ולהילחם נגד האנטישמיות. מחשבותיי ותפילותיי עם משפחות הנפגעים".

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין צייץ בטוויטר: "הרצח והפגיעה בקהילה יהודית בחג הפסח, חג חירותינו, הוא עדות כואבת נוספת לכך שהאנטישמיות והשנאה כלפי יהודים ממשיכות לפעפע בכל מקום. ליבנו עם משפחת גילברט קיי, שאיבדה את יקירתה לורי, עם כל משפחות הפצועים והקהילה כולה".

יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג כתב בתגובה לאירוע: "המתקפה האנטישמית מזעזעת. אנחנו עוקבים אחר המקרה. תקיפת אנשים, מכל דת ובכל בית תפילה, היא בלתי מוסרית. זה חייב להיפסק". קונסול ישראל בלוס אנג'לס, אבנר סבן מסר כי בשלב זה אין מידע על נפגעים ישראלים.

כוחות משטרה בפווי לאחר הירי
כוחות משטרה בפווי לאחר הירי | צילום: החדשות 13

מנכ״ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר מסר: "צאת חג הפסח, המסמל את חירותו של העם היהודי, נמצא כעת בצלו של מעשה מחריד המבטא את ההיפך הגמור מחופש וחירות. ברגעים קשים אלו, אנו מחזקים את ידם של חברי הקהילה היהודית המקומית".

על פי עדת ראייה, אחד הנפגעים הוא רב הקהילה, ישראל גולדשטיין שנורה בידו ואיבד שתיים מאצבעותיו. עד נוסף סיפר כי המשטרה מתכוננת לחיפוש בביתו של היורה - שכאמור, נמצא כבר במעצר.

המשטרה חוסמת את הכביש הסמוך לבית חב''ד שבו התרחש הירי
המשטרה חוסמת את הכביש הסמוך לבית חב''ד שבו התרחש הירי | צילום: רויטרס