דיווח בלבנון: ברקע המחאות - ראש הממשלה צפוי להתפטר

גורם רשמי בביירות מסר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ככל הנראה, סעד אל-חרירי יודיע היום או מחר על סיום תפקידו. זאת, בצל הפגנות נרחבות נגד יוקר המחייה

זמן צפייה: 01:31

ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי יודע היום (שלישי) או מחר על התפטרותו. כך מסר היום גורם רשמי בביירות לסוכנות הידיעות "רויטרס". ברשת אלג'זירה דווח כי הוא יודיע על עזיבתו אם המפלגות בממשלתו לא יציגו ויתורים שיאפשרו לא לבצע שינויים במינוי השרים.

כזכור, לבנון הפכה לזירת הפגנות לאחר שאלפים החלו למחות נגד הצעת חוק חדשה שתטיל מס על שיחות באפליקציות מסרים דוגמת ווטסאפ ופייסבוק. ההפגנות התפתחו בהמשך למחאה על יוקר המחיה במדינה, והיום, ההפגנות האלימות התחדשו לאחר הודעת ראש הממשלה. על פי דיווחים בתקשורת המקומית, תומכי המשטר הלבנוני ופעילי חזבאללה תקפו מפגינים באוהלי מחאה בכיכר מרטיר בביירות. כוחות הביטחון המקומיים הגיבו בירי גז מדמיע על התוקפים.

לכתבות נוספות בחדשות 13:

ברקע ההפגנות בלבנון – נסראללה מזהיר: "חשש מכאוס במדינה"

מחאת יוקר המחיה בלבנון נובעת ממעורבות איראן במדינה • פרשנות

ההפגנות ייפסקו? ממשלת לבנון אישרה חבילת רפורמות כלכליות

מפגינה על יוקר המחייה בביירות
מפגינה על יוקר המחייה בביירות | צילום: רויטרס

בשבוע שעבר הודיע אל-חרירי, בסיום ישיבת ממשלה כי תקציב המדינה לשנת 2020 לא יכלול הטלת מסים חדשים על האזרחים, בהם המס על שיחות קוליות המתבצעות באמצעות אפליקציות חינמיות, דוגמת ווטסאפ. לצד זאת, הממשלה התכנסה לאשר שורה של רפורמות כלכליות, בראשן קיצוץ בחצי של משכורות השרים, חברי הפרלמנט וקצבאות הפנסיה של מחוקקים לשעבר.

אל-חרירי פנה למפגינים והבטיח להם: "לא אתן לאף אחד לאיים עליכם או להבריח אתכם. הצעדים הללו לא נועדו כדי שאנשים יפסיקו למחות או להביע את כעסם". ראש הממשלה הלבנוני שיבח את המפגינים על שהשיבו ללבנון את זהותה ושברו מחסומים מגזריים, והוסיף כי "אם המפגינים ירצו בחירות מוקדמות – אתמוך בכך".

חרף החלטת הממשלה, אלפי בני אדם ממשיכים להפגין ברחובות המדינה, ומנהיגי המחאה הבהירו כי הם אינם מסופקים מחבילת ההקלות שגובשה.

חסן נסראללה
חסן נסראללה | צילום: מתוך שידורי הטלוויזיה של חיזבאללה

מזכ"ל חזבאללהחסן נסראללה, התייחס לאחר מכן להפגנות הנמשכות בלבנון נגד יוקר המחייה והעלאת המסים. בנאום שנשא בפני המפגינים הצהיר כי בעקבות המחאות "צמחה רפורמה חסרת תקדים", והזהיר מפני כאוס במדינה - "זה יוביל להתמוטטות ופשיטת רגל. אנו לא נסכים לכך".

לדבריו, "המפגינים הצליחו למנוע הטלת מסים חדשים, ובפעם הראשונה מזה עשרות שנים אושר תקציב ללא מסים - זהו הישג לכולם". עוד הוסיף כי "אנו נגד התפטרות הממשלה, כאוס עלול להוביל למלחמת אזרחים או למצב כמו במדינות שכנות. אני מפחד על המדינה, שמישהו מבחוץ ייקח את המדינה וייצור בה מתיחות חברתית ויביא אותה למלחמת אזרחים".