המחאות בלבנון מסלימות: עשרות בני אדם נפצעו בעימותים

לראשונה מאז תחילת המחאות לפני כחודשיים, נרשמה אלימות משמעותית בין שוטרים למפגינים, שכללה יידוי אבנים ושימוש בגז מדמיע. לפי דיווחים בלבנון, 54 פצועים טופלו וחצי מהם פונה לבתי החולים

זמן צפייה: 00:16

המהומות בלבנון התחדשו הלילה (ראשון), ועימותים אלימים נרשמו בין אלפי המפגינים בביירות לבין כוחות המשטרה במקום - עשרות בני אדם, בהם שוטרים, נפצעו. המפגינים, שמחו מחוץ לבניין הפרלמנט, דורשים מזה כחודשיים הקמת ממשלה חדשה ומוחים בעיקר נגד מדיניות הכלכלה.

העימותים כללו יידוי אבנים מצד המפגינים וירי גז מדמיע ומכות מצד כוחות הביטחון הלבנוניים. זו הפעם הראשונה שנרשם שימוש באמצעים שכאלה שכן עד כה ההפגנות במדינה היו רגועות יחסית ולא כללו עימותים משמעותיים בין הצדדים. ארגון זכויות האזרח הלבנוני אמר כי 54 פצועים טופלו בשל העימותים וכי למעלה מחצי מהם פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים.

לכתבות נוספות בנושא >>

למרות לחצי ישראל: "טראמפ העביר כספי סיוע ביטחוני ללבנון"

בעקבות המחאות: ראש ממשלת לבנון הודיע על התפטרותו

"ישראל למערב: התנו הסיוע ללבנון בכך שתפעל נגד פרויקט הטילים"

הפגנות בלבנון
הפגנות בלבנון | צילום: רויטרס

אחת המפגינות שהייתה במקום סיפרה לרויטרס כי "זו הייתה הפגנה מאוד שלווה, כולנו שרנו מזמורים על אחדות ושלום, ואז אחד הצעירים דחף את אחת הגדרות שהפרידה בינינו. ראינו כמו ענקית של שוטרים מגיעה, הם  דחפו אותנו וריססו עלינו גז דמיע. באמת לא הייתה סיבה להפגנת הכוח הזו".

בתוך כך, ביום שישי נאם מזכ"ל חזבאללה, חסן נסראללה, וקרא להקמת ממשלה רחבה בלבנון שתכלול גם את הארגון.

הפגנות בלבנון
הפגנות בלבנון | צילום: רויטרס

לפני כחודש וחצי ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי הודיע כי בעקבות המחאות על יוקר המחייה הוא מתפטר, אך מאז נתקלו במדינה במבוי סתום בניסיונות למצוא חלופה. "הגעתי לדרך ללא מוצא. היינו צריכים לעשות זעזוע גדול, כדי להתמודד עם המשבר. את התפטרותי אני מניח לאישורו של הנשיא והעם הלבנוני", אמר אל-חרירי בנאומו הטלוויזיוני. "במשך 13 ימים חיכה העם הלבנוני לפתרון פוליטי שיעצור את ההידרדרות. בזמן הזה ניסיתי למצוא את הדרך תוך הקשבה לקול העם".

שר החוץ הגרמני הייקו מאאס אמר כי הוא מקווה שהתפטרותו של ראש הממשלה לא תפגע ביציבות במדינה. "המשך התפתחותה של לבנון חשוב מאוד עבורנו ועבור כל האזור", אמר. "אנו מקווים שהמחאות בהמשך לא יהיו אלימות".