מחאת יוקר המחיה בלבנון נובעת ממעורבות איראן במדינה • פרשנות

המפגינים אומנם מוחים נגד המצב הכלכלי, אך הבעיה האמיתית שלהם היא החלטת טהראן להתבסס באזור, ובניית מדינה חמושה של חזבאללה – על חשבון הצעירים שמעוניינים בעתיד טוב יותר

זמן צפייה: 04:03

המפגינים בלבנון אומנם מוחים נגד יוקר המחיה במדינה, אולם המחאה הזו נובעת דווקא מהסיפור הפוליטי בלבנון. התערבות איראן באזור ובניית מדינה חמושה של חזבאללה באה על חשבון של הצעירים הללו, שבאמת מעוניינים בעתיד טוב יותר.

ללבנון יש רקע היסטורי קשה וכואב של מלחמות אזרחים, שהבסיס שלו הוא המתח בין העדות במדינה. מאז מלחמת האזרחים בסוריה, העניין נכנס לתוך לבנון, כשנסראללה פרץ לתוך המלחמה הסורית והפך לארגון חמוש.

לכתבות נוספות בחדשות 13:

ההפגנות ייפסקו? ממשלת לבנון אישרה חבילת רפורמות כלכליות

בעקבות המחאה בלבנון: הממשלה תתכנס מחר לאישור רפורמות כלכליות

לאחר המחאות בלבנון – שר האוצר הודיע: "לא נטיל מסים חדשים"

Protest Over Deteriorating Economic Situation In Beirut
הפגנות בלבנון | צילום: רויטרס

בשל כך, גם אם יימצא פתרון כזה או אחר לבעיות, בסופו של דבר הסיפור הוא פוליטי, והשאלה האמיתית היא אם טהראן תפסיק לבחוש בביירות, ואם נסראללה יחליט שהוא יותר לבנוני מאיראני.

אתמול הודיע ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי, בסיום ישיבת ממשלה כי תקציב המדינה לשנת 2020 לא יכלול הטלת מסים חדשים על האזרחים, בהם המס על שיחות קוליות המתבצעות באמצעות אפליקציות חינמיות, דוגמת ווטסאפ. לצד זאת, הממשלה התכנסה לאשר שורה של רפורמות כלכליות, בראשן קיצוץ בחצי של משכורות השרים, חברי הפרלמנט וקצבאות הפנסיה של מחוקקים לשעבר.

אל-חרירי פנה למפגינים והבטיח להם: "לא אתן לאף אחד לאיים עליכם או להבריח אתכם. הצעדים הללו לא נועדו כדי שאנשים יפסיקו למחות או להביע את כעסם", אל-חרירי שיבח את המפגינים על שהשיבו ללבנון את זהותה ושברו מחסומים מגזריים, והוסיף: "אם המפגינים ירצו בחירות מוקדמות – אתמוך בכך".
הפגנה נגד יוקר המחייה בביירות
הפגנה נגד יוקר המחייה בביירות | צילום: רויטרס

חרף החלטת הממשלה, אלפי בני אדם ממשיכים להפגין ברחובות המדינה, ומנהיגי המחאה הבהירו כי הם אינם מסופקים מחבילת ההקלות שגובשה.

בסוף השבוע התייחס מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, להפגנות ברחבי המדינה על רקע יוקר המחיה, והזהיר כי הן עלולות להביא להתמוטטות. "שתי סכנות עומדות כעת בפני לבנון", אמר בנאום ששודר בטלווזיה המקומית, "האחת התמוטטות כלכלית, והשניה מהומות עממיות".

"המצב הכלכלי בלבנון הוא תוצאה של גורמים שונים על פני שנים רבות", הוסיף המזכ"ל, "על כולם לשאת באחריות, כולל על ארגון חיזבאללה. אם ננהג באחריות נוכל למנוע קריסה". נסראללה התייחס גם למס המתוכנן על השימוש בווטסאפ שבוטל בינתיים ואמר כי "העם הלבנוני אינו יכול לעמוד במסים חדשים. הווטסאפ היה הקש ששבר את גב הגמל".