"אסיר תודה שאני חי": החולה הראשון בניו יורק מדבר לראשונה

לורנס גרבוז, שנחשב למוקד התפרצות הקורונה במדינה, הדביק רבים בבית הכנסת עוד לפני שחש בתסמינים. כעת, הוא מספר שכלל לא מבין כיצד נדבק. "אני עו"ד שיושב כל היום ליד שולחן העבודה שלו"

זמן צפייה: 02:33

עורך הדין היהודי לורנס גרבוז היה חולה הקורונה הראשון במדינת ניו יורק. עוד בשלב שבו לא היו לו תסמינים הוא כבר הדביק רבים בבית הכנסת שלו. "סבלתי משיעול, שיעול קל", סיפר גרבוז בריאיון ל"טודי שואו". "באחד הלילות התעוררתי, זה היה כמה ימים לפני שאובחנתי והיה לי חום, זה היה חום נמוך. לא הייתה לי כל כוונה ללכת לעבודה". הרופא שבדק אותו אמר לו שהוא מוכרח לגשת מייד לחדר המיון.

מבאי בית הכנסת התפשטה הקורונה במהירות לכל העיר שבה הוא מתגורר, ניו רושל. האזור שמסביב לביתו ולבית הכנסת שלו הוגדר "אזור אסור" וחיילי המשמר הלאומי הגיעו לפטרל ברחובות. גם לוועידת השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק שהתכנסה באותו שבוע הגיעה הקורונה, כנראה מאנשים שפגשו בו. רק עכשיו, אחרי יותר מחודשיים, הוא חזר הביתה אל אשתו ואל ילדיו.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

טרם השבעת הממשלה: מנכ"ל משרד האוצר הודיע שיפרוש מתפקידו

גנץ הודיע: השבעת הממשלה תיערך ביום חמישי בצהריים

תלמידי ד'-ו' יחזרו בשבוע הבא לבתיה"ס – רק בימי שישי או אחה"צ

לורנס גרבוז, חולה הקורונה הראשון בניו יורק
לורנס גרבוז, חולה הקורונה הראשון בניו יורק | צילום: ''טודיי שואו''

עד עכשיו לא ברור לו כיצד נדבק - הוא אפילו לא ביקר בסין. "אני עורך דין, אני יושב כל היום ליד שולחן העבודה שלי. אני חושב שבזמננו התמקדנו באנשים שאולי טיילו בחו"ל, דבר שאני לא עשיתי". ההידרדרות במצבו הייתה מהירה ביותר. הוא נכנס לתרדמת מיד אחרי שהגיע לבית החולים. את ארבעת ילדיו הוא לא ראה לאורך כל תקופת האשפוז הארוכה.

"זה כמו נס לכולנו", אמרה בהתרגשות אחת מבנותיו, "ברור שזה היה מפחיד מאוד ולא ידענו מה יקרה. זה היה דבר עצום מבחינתנו שהוא חזר הביתה". "רק המשפחה שלו הייתה חשובה לו", הוסיפה אשתו. "המילים הראשונות שהוא אמר לי היו '"אני אוהב אותך'".

לורנס גרבוז, חולה הקורונה הראשון בניו יורק, ומשפחתו
לורנס גרבוז, חולה הקורונה הראשון בניו יורק, ומשפחתו | צילום: ''טודיי שואו''

עכשיו הוא בחיק משפחתו, עדיין מתקשה בהליכה, מנסה להתחזק ולהניח את הפרק הקשה הזה בחייו מאחוריו. "אני מעריך את החיים הרבה יותר. אני חושב שכל יום הוא פשוט מתנה שאלוהים העניק לכל אחד מאיתנו כדי שנוכל ליהנות ממנו, עלינו להעריך את משפחתנו ואת חברינו ולחיות את החיים. אני אסיר תודה על כך שאני חי".