איראן נחלשת - ומנסה להיאבק בסנקציות: "נגביר את הייצוא"

בנאום בטלוויזיה הממלכתית אמר הנשיא רוחאני, כי על טהראן להמשיך ולייצא נפט – אך גם סחורות שאינן נפט, כדי להתמודד עם צעדי הענישה האמריקנים; אמש הודיעה ארה"ב על הכבדה נוספת של הסנקציות

"לא טראמפ ולא עשרה טראמפים אחרים יוכלו להחזיר את הגלגל אחורה". נשיא איראן רוחאני (ארכיון)
נשיא איראן רוחאני (ארכיון) | צילום: חדשות 13

הסנקציות האמריקניות על איראן: נשיא איראן חסן רוחאני נאם היום (שבת) בטלוויזיה הממלכתית, וקרא להגביר את הייצוא, על מנת להיאבק בסנקציות מצד ארצות הברית. רוחאני אמר כי לצד המשך ייצוא הנפט, שנפגע קשות בשל צעדי הענישה האמריקניים, "על איראן להגביר את ייצוא הסחורות שאינן נפט" כהגדרתו.

מצבה הכלכלי של איראן מוסיף להידרדר, בשל הירידה בייצוא הנפט לאור הסנקציות האמריקניות וביטול ההקלות לפני כשבועיים, שניתנו על ידי ארצות הברית לחלק מהמדינות לאחר יציאת טראמפ מהסכם הגרעין עם איראן. אמש הודיע שר החוץ האמריקני מייק פומפיאו על הכבדה נוספת של הסנקציות.

על פי ההודעה, ארצות הברית תוסיף לרשימת העיצומים "כל גורם שיסחר עם איראן באורנים טבעי תמורת אורניום מועשר". יחד עם זאת האריך משרד החוץ האמריקני את ההקלות לבריטניה, סין, צרפת, ורוסיה, לפעול בשיתוף פעולה מוגבל עם פעילותה של איראן בתחום הגרעין האזרחי, "על מנת להקשות על פעילותה הגרעינית", כהגדרת המדינות.

מייק פומפאו
שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו | צילום: רויטרס

לפני כשבועיים הודיע הבית הלבן על החרפת הסנקציות שהטילה נגד איראן בנובמבר אשתקד. כעת, כל שמונה המדינות שהותר להן אז להמשיך ולייבא נפט מאיראן – לא יוחרגו. במקביל, ארצות הברית, סעודיה ואיחוד האמירויות הערביות יגבירו את אספקת הנפט, על מנת לוודא שהשוק יישאר מאוזן. הסנקציות החדשות ייכנסו לתוקפן ב-1 במאי.

המדינות סין, הודו, טורקיה, יפן, וקוריאה הדרומית, שניהלו עד כה קשרים עם הרפובליקה האסלאמית ונהנו מהקלות, ייאלצו להפסיק את המסחר איתה. יוון, איטליה וטאיוואן, שגם הן היו חלק מתוכנית ההקלות האמריקנית, הפסיקו את המסחר עם איראן מיוזמתן עוד בטרם ההודעה האמריקנית.

"ערב הסעודית ומדינות נוספות בארגון המדינות המייצאות נפט יספקו את הנפט שיחסר כתוצאה מהסנקציות שלנו על הנפט האיראני", הבטיח טראמפ לאחר ההודעה על ביטול ההקלות, בחשבון הטוויטר שלו, "איראן קיבלה ייעוץ רע מאוד מג'ון קרי והאנשים שעזרו לו להוביל את ארה"ב לעסקת הגרעין הרעה עם איראן".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על החרפת הסנקציות ואמר: "ההחלטה של הנשיא טראמפ והממשל האמריקני היא בעלת חשיבות רבה להגברת הלחץ על משטר הטרור האיראני. אנו עומדים לצד נחישותה של ארה"ב נגד התוקפנות האיראנית וזוהי הדרך הנכונה לעצור אותה".