"גורם ישראלי: איראן עומדת מאחורי תקיפת הספינות במפרץ הפרסי"

מקור ביטחוני אמר ל"אינדיפנדנט" בערבית כי את פעולת החבלה בארבע מכליות הנפט בנמל פוג'יירה ביצעו מיליציות איראניות באמצעות סירות ממולכדות שנשלטו מרחוק ונשאו מצלמות

זמן צפייה: 03:10

מקור ביטחוני ישראלי מסר הלילה (רביעי) לעיתון ה"אינדפנדנט" בשפה הערבית כי פעולת החבלה שאירעה במפרץ הפרסי, שפגעה בארבע ספינות בנמל פוג'יירה ביום ראשון, בוצעה על ידי מיליציות איראניות באמצעות סירות ממולכדות שנשלטו מרחוק ונשאו מצלמות - אשר העבירו את תיעוד המבצע ואת רגע הפיצוץ אל מרכז פיקוד בלב המפרץ. כמו כן, המקור טען כי סירות נוספות איבטחו את האזור.

לטענת המקור, המיליציות האיראניות שיבשו את התקשורת באזור והסוו את התנועה שלהן, דבר המצריך אימון וקשרים נרחבים בין המיליציות למשטרים או מדינות. עוד מסר כי אי הפרסום אודות פרטי הפעולה נעשה במכוון כדי להימנע מבהלה בשוק הנפט העולמי, דבר שעשוי להביא לעליית המחירים ולהשפעה שלילית על הכלכלה העולמית. עוד טען כי ארצות הברית עומדת מאחורי הקשיים שהיו לכתבים לדווח על הנושא ולשלוח הודעות טקסט מאזור הפיצוצים. ערוץ הטלוויזיה "אל-מיאדין" הלבנוני, אשר ממומן על ידי איראן, היה הראשון לחשוף את דבר האירוע ואת זהות הספינות שנפגעו. הדבר, לטענת המקור, מצביע על כך שלחזבאללה ולאיראן יש קשר לעניין. כמו כן, נמסר כי אזור נמל אל-פוג'יירה היה נתון בימים האחרונים למעקב תדיר מטעם מנגנוני הביטחון במפרץ ומנגנונים נוספים, וזאת כדי לחשוף מי הגורם שביצע את הפעולות, כך מסר המקור.

לכתבות נוספות בנושא >> 

סעודיה: שתי מכליות נפט סעודיות נפגעו בתקיפה במפרץ הפרסי

בצל המתיחות במפרץ: "ארבע אוניות הותקפו בשטח איחוד האמירויות"

איראן מבקשת לאותת לארה"ב: לא חוששים ממלחמה • פרשנות

אוניות משא בנסיכות אל פוג'יירה
אוניות משא באמירות אל פוג'יירה

בתוך כך, משרד החוץ האמריקני הורה לכל עובדי הממשל השוהים בעיראק שאינם חיוניים לעזוב את המדינה.

נוסף לכך, לפי בכירים עיראקים ששוחחו עם סוכנות הידיעות רויטרס, ביקור הפתע של שר החוץ האמריקני מייק פומפאו בבגדד בשבוע שעבר, הגיע לאחר מידע מודיעיני לפיו מליציות שיעיות מיקמו טילים ליד בסיסים בהם נמצאים כוחות אמריקנים. לטענת הבכירים, פומפאו הזהיר את העיראקים כי אם המליציות יפעלו נגד ארצות הברית, אז זו תגיב ללא תיאום עם עיראק. עם זאת, ראש ממשלת עיראק, עאדל עבד אל-מהדי, הכחיש את המידע המודיעיני, ואמר אמש כי ארצו לא זיהתה תנועות חשודות משום סוג.

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו, וראש ממשלת עיראק עאדל עבד אל-מהדי | צילום: החדשות 13

ביום שני הודיע שר האנרגיה הסעודי, חאלד אל-פאלח, ששתי מכליות נפט סעודיות נפגעו בתקיפת ארבעת כלי השיט בסמוך לאמירות פוג'יירה אתמול. לדבריו, המכליות ניזוקו באופן משמעותי במתקפה, אך לא היו נפגעים ולא נגרמה דליפה. עוד הוסיף אל-פאלח כי אחד מכלי השיט היה בדרכו להטעין משלוח נפט בנמל ראס תנורה שאמור היה להישלח ללקוחות של חברת הנפט של סעודיה, "ארמקו", בארה"ב. הוא קרא לקהילה הבין-לאומית לאבטח את הניווט הימי ובפרט של מכליות נפט.

אתר החדשות "רוסיה אליום" פרסם היום תיעוד של אחת הספינות שניזוקו אתמול כתוצאה מפעילות החבלה. סך הכל על פי הדיווח, הותקפו אתמול ארבע ספינות - שתיים הנושאות את דגל סעודיה, אחת שנושאת את דגל איחוד האמירויות ואחת עליה התנוסס דגל נורבגיה.

דובר משרד החוץ האיראני הביע "דאגה עמוקה וצער" נוכח התקרית באיחוד האמירויות והשלכותיה. עוד קרא הדובר לפתיחת חקירה יסודית, והזהיר מפני "קונספירציות שמופצות על ידי גורמים רוחשי רע המנסים לערער את יציבות האזור". ראש ועדת הביטחון הלאומית של הפרלמנט האיראני, חשמתאללה פלאחתפישה, אמר כי "יכול להיות שמדינה שלישית שלחה גורמי חבלה שהביאו לפיצוצים בנמל פוג'יירה, במטרה להביא לחוסר יציבות באזור".

ארה"ב פרסמה אזהרת מסע למלחים והזהירה מפני "מעשי חבלה" שיכוונו לאוניות ששטות סמוך לחופי איחוד האמירויות, זאת על רקע המתיחות המתגברת בין טהראן לוושינגטון. במקביל, מצרים פרסמה הודעת גינוי נגד המתקפה: "מגנים את פעולות החבלה נגד ארבע הספינות ששהו בסמוך לתחום המים הטריטוריאליים של איחוד האמירויות".

ביום ראשון, כאמור, הודיעה איחוד האמירויות הערביות כי ארבע אוניות משא אזרחיות הותקפו בסמוך למים הטריטוריאליים בשטחה. זאת, לאחר שבבוקר דווח מפי כלי תקשורת איראניים על מיכליות שעולות באש בסמוך לאמירות פוג'יירה. הרשויות בפוג'יירה הכחישו אז את הדיווחים. ערוץ "אל-ערביה אל-חדת'" דיווח כי צוות חקירה בין-לאומי הגיע לפני זמן קצר לנמל פוג'יירה.