חיסול אל-בגדאדי לא יפגע בפעילות דאע"ש במזרח התיכון • פרשנות

אם אל-בגדאדי אכן חוסל, כפי שדווח בארה"ב, אין זה אומר שרעיון הג'יהאד של הארגון ייכחד. פעילי המדינה האסלאמית ינסו להוציא פיגועי נקמה במערב ובסיני, שם נמצא הסניף האלים ביותר

זמן צפייה: 08:29

אם אכן חוסל מנהיג דאע"ש, כפי שדווח הלילה (ראשון) בארה"ב, הדבר לא צפוי לפגוע בפעילות של הארגון במזרח התיכון ובטח לא ברעיון הג’יהאד של דאע"ש. המשמעות היא שפעילי המדינה האסלאמית ינסו להוציא פיגועי נקמה במערב על חיסולו של אבו בכר אל-בגדאדי.

הסניף החזק, האלים, המסודר והפעיל ביותר של דאע"ש נמצא בסיני. זהו סניף עצמאי ששואב השראה מרעיון הג’יהאד של אל-בגדאדי אבל לא מקבל הנחיות או הוראות מפורטות. דאע"ש סיני ימשיך לפעול במלוא הכוח ואף ינסה להוציא פיגועי נקמה ב״כופרים״.

אבו בכר אל-בגדאדי, מנהיג דאע''ש
אבו בכר אל-בגדאדי, מנהיג דאע''ש | צילום: טוויטר

בכיר בפנטגון: "אריות הים" הוצנחו - וחיסלו את מנהיג דאע"ש

כאמור, לפי הדיווחים, מנהיג דאע"ש חוסל בפעילות של הצבא האמריקני בצפון סוריה, שבה נהרגו תשעה פעילי ארגון הטרור. הנשיא דונלד טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "משהו מאוד גדול קרה עכשיו", והוא צפוי למסור "הצהרה חשובה" לתקשורת בשעה 15:00 לפי שעון ישראל. עם זאת, מהבית הלבן לא נמסרו פרטים נוספים לגבי תוכן ההצהרה, וטרם ברור למה התכוון הנשיא בציוץ שלו.

בתוך כך, בכיר בפנטגון אמר לערוץ "אל-חורה" כי בדיקות ה-DNA אישרו שמנהיג ארגון הטרור אכן נהרג. הבכיר הוסיף כי המבצע בצפון סוריה בוצע על ידי יחידת הקומנדו האמריקנית "אריות הים", שהוצנחה במקום, בעזרת ה-CIA ששיתף פעולה עם "מנגנון ביטחוני מקומי".

תיעוד מהמקום שבו נטען כי חוסל אבו בכר אל-בגדאדי
תיעוד מהמקום שבו נטען כי חוסל אבו בכר אל-בגדאדי | צילום: חדשות 13

בכיר במודיעין העיראקי אמר לערוץ סקיי-ניוז בערבית: "חשפנו את מיקומו של אל-בגדאדי לאחר שהצלחנו לעצור גבר ואישה עיראקיים שהיו חלק מהמעגל הפנימי שלו. מסרנו לארה"ב קואורדינטות מדויקות בנוגע למיקומו של אל-בגדאדי".

מדיווחים בערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני עולה כי פעולת החיסול תוכננה לצאת לפועל לפני חמישה ימים, אך נדחתה שלוש פעמים בגלל שבמקום נמצאו נשים וילדים. עוד דווח בערץ כי אל-בגדאדי היה בדרכו להימלט לעבר הגבול ושהה באידליב שבצפון סוריה כהכנה לבריחתו.

לפי הדיווחים השונים, אל-בגדאדי נהרג בזמן שניסה להפעיל מטען נפץ שנשא על גופו. לפי NBC, התקיפה כללה ירי מהאוויר, באמצעות מסוקים, מטוסי קרב ומל"טים. עוד דווח כי הצבא האמריקני פתח באש מהאוויר, ואז נחת ואסף מודיעין.

מקור ביטחוני בעיראק מסר לסוכנות הידיעות העיראקית הרשמית כי בפעולה נהרג גם עזואן א-ראווי, דמות ביטחונית בכירה בדאע"ש ומקורב לאל-בגדאדי.

מנהיג הכוחות הכורדים בסוריה רמז בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כי ארצות הברית שיתפה פעולה עם כוחותיו בעת המבצע. לדבריו, "המבצע ההיסטורי המוצלח יצא לפועל בזכות שיתוף פעולה בין יחידות המודיעין". גם שר הביטחון הטורקי התייחס למבצע וציין כי הרשויות בטורקיה היו מתואמות והעבירו מידע לצבא האמריקני לפני התקיפה.