זריף בתגובה לטראמפ: "איומים לא יעבדו - נסו להתייחס בכבוד"

ברקע המתיחות בין וושינגטון לטהראן, תקף שר החוץ האיראני את נשיא ארצות הברית ואמר כי "עמדנו זקוף מילניום בזמן שכל הפולשים אינם. טרור כלכלי ואיום ברצח עם לא יביאו לסופה של איראן"

שר החוץ האיראני, מוחמד גוואד זריף
שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף | צילום: רויטרס (ארכיון)

המתיחות במפרץ: שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, צייץ היום (שני) בחשבון הטוויטר שלו כי "האיראנים עמדו זקוף במשך מילניום בזמן שכל הפולשים כבר אינם. טרור כלכלי ואיומים ברצח עם לא יביאו לסופה של איראן - אף פעם אל תאיים על איראני, תנסה לכבד - זה עובד". כמו כן, הוסיף זריף כי "הנשיא טראמפ מדורבן על ידי 'צוות ה-B' - בנימין נתניהו, בולטון, בן סלמאן ובן זאיד, מקווה להשיג את מה שאלכסנדר, ג'ינגיס חאן ופולשים אחרים נכשלו בו".

דבריו של זריף מגיעים כתגובה למסר המאיים ששלח אמש טראמפ לאיראן ברקע המתיחות במפרץ, לפיו "אם איראן רוצה להילחם - זה יהיה הסוף הרשמי שלה. לעולם אל תאיימו פעם נוספת על ארצות הברית.

לכתבות נוספות בנושא: 

טראמפ מאיים: "אם איראן רוצה להילחם - זה יהיה הסוף הרשמי שלה"

מפקד משמרות המהפכה האיראניים: "ניכנס למלחמה כוללת עם ארה"ב

בכיר בממשל טראמפ: "מחכים ליד הטלפון - איראן לא יוצרת קשר"

 

בתוך כך, שר החוץ הבריטי, ג'רמי האנט, הזהיר את איראן מפגיעה בחיילים אמריקנים: "הייתי ממליץ לאיראנים שלא יזלזלו בתמרון הצד האמריקני. הם לא רוצים מלחמה, אבל אם האינטרסים האמריקנים יותקפו, הם יגיבו - וזה תרחיש שהאיראנים צריכים לשקול בזהירות רבה מאוד".

מוקדם יותר אתמול, רקטה נחתה סמוך לשגרירות ארצות הברית בבגדד, בירת עיראק - כך הודיע הצבא העיראקי. עוד קודם לכן נשמעו במקום פיצוץ ואזעקות ולא היו נפגעים באירוע. לא נגרם נזק לנציגות הדיפלומטית, אך שטח שסמוך לה נפגע. ימים ספורים לפני כן, מחלקת המדינה האמריקנית הורתה על פינוי עובדי הממשל מעיראק.

כוחות עיראקים ואמריקנים ביצעו סריקות באזור ובכלי תקשורת מקומיים דיווחו כי המשגר נמצא באוניברסיטה המדעית שבעיר. סגר הוטל על ה"גרין זון", האזור שבו נמצאות השגרירויות ומשרדי הממשלה, עד לבירור נסיבות האירוע. על פי דיווחים בארה"ב, היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון הגיע לבית הלבן לדיון בנושא.

הנשיא טראמפ
הנשיא טראמפ | צילום: רויטרס

כזכור, חוסיין סלאמי, מפקד משמרות המהפכה האיראניים איים ביום שבת בכנס פנימי של הארגון כי מדינתו "תיכנס למלחמה כוללת עם ארה"ב תוך שימוש בכוחות מודיעין, מתקפות סייבר והרתעה צבאית" והוסיף כי "אנחנו סבורים שנוכל להנחיל תבוסה קשה לאויבים שלנו במלחמה מסוג כזה". מנגד, שר החוץ האיראני זריף אמר לסוכנות הידיעות הממשלתית IRNA כי הוא לא מאמין שתפרוץ מלחמה באזור, שכן טהראן לא מעוניינת במלחמה וכי "אף מדינה לא שוגה באשליות כי היא יכולה לתקוף את איראן".

זאת, על רקע הדברים של בכיר במשרד ההגנה האמריקני ביום שישי ל-"וול סטריט ג'ורנל" כי שתי משחתות אמריקניות הוצבו במצר הורמוז הסמוך לאיראן. לדבריו, המהלך עבר ללא תגובה צבאית מצד טהראן. "זאת הייתה פריסת הכוחות השלווה ביותר זה זמן רב", אמר לעיתון. עוד פורסם כי על פי חומרים שאסף המודיעין האמריקני, בארצות הברית מאמינים כי ההנהגה באיראן חשבה שממשל טראמפ התכוון לתקוף ולכן נקטה צעדים מאיימים כלפי האמריקנים.