דיווח: ארה"ב ביצעה מתקפת סייבר נגד איראן עקב התקיפה בסעודיה

מקורות אמריקנים מסרו ל"רויטרס" כי המטרה הייתה לפגוע ביכולת של טהראן להפיץ תעמולה. זאת, בעקבות הפגיעה במתקני הנפט בסעודיה בחודש שעבר שיוחסה לאיראן

זמן צפייה: 00:29

המתיחות במפרץ: מקורות אמריקנים מסרו לסוכנות הידיעות "רויטרס" היום (רביעי) כי ארצות הברית ביצעה מתקפת סייבר נגד איראן. זאת, בעקבות תקיפת מתקני הנפט בסעודיה בחודש שעבר. לדבריהם, מטרת המתקפה הייתה לפגוע ביכולתה של טהראן להפיץ תעמולה. עוד הוסיפו כי ארצות הברית בחרה בתקיפת סייבר משום שלא יהיו לה השפעות על המציאות במפרץ הורמוז.

בשבוע שעבר עלתה באש מכלית נפט איראנית באש סמוך לסעודיה כתוצאה מפיצוץ שאירע בה – כך אישרה התקשורת בטהראן. מומחים שבדקו את נסיבות האירוע אמרו כי ככל הנראה מדובר באירוע טרור. על פי כלי תקשורת באיראן, ייתכן שכלי השיט נפגע משני טילים.

על פי התקשורת האיראנית, איש לא נפגע באירוע, שהתרחש כ-90 קילומטרים מהעיר ג'דה. לפי חלק מהדיווחים, נפט נשפך לים האדום בעקבות הפיצוץ, שפגע בשני המכלים המרכזיים של כלי השיט.

לכתבות נוספות בחדשות 13:

סעודיה הציגה הטילים שפגעו במתקני הנפט: "איראן מימנה התקיפה"

סעודיה מכחישה: "לא תקפנו המכלית האיראנית – איננו פועלים כך"

לאחר תקיפת מתקני הנפט: ארצות הברית תשלח כוחות לסעודיה

שריפה בשדות הנפט בסעודיה כתוצאה מהתקיפה | צילום: רויטרס

כשבוע לאחר תקיפת המתקנים, משרד ההגנה הסעודי הציג במסיבת עיתונאים שברי טילי שיוט ומל"טים שאותרו בזירה. לטענת הממלכה, התקיפה לא בוצעה משטח תימן, הממוקמת מדרום לסעודיה, אלא מכיוון צפון. משרד ההגנה הסעודי טרם קבע בבירור מאיזו מדינה שוגרה התקיפה, אך הבטיח כי האחראים לה יישאו במחיר. עוד נמסר במסיבת העיתונאים כי מטרת התקיפה הייתה לפגוע בתשתיות אזרחיות ולערער את הכלכלה העולמית. דובר המורדים החות'ים בתימן מסר כי "תמונות הלוויין האמריקני שפורסמו הן מזויפות, ותפקידן להפחית מחומרת הנזק שנגרמה במפעלי ערמקו".

מוקדם יותר באותו יום, הצהיר נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ כי "ככל הנראה, איראן אחראית לתקיפת מתקני הנפט בסעודיה". זאת, חרף הכחשותיה של טהראן. לדבריו, "ארצות הברית לא רוצה מלחמה - אבל מוכנה לכך יותר מכל אומה אחרת בהיסטוריה".

טראמפ ובין סלמאן בפגישה בבית הלבן
טראמפ ובין סלמאן בפגישה בבית הלבן | צילום: ארכיון-רויטרס

"אני לא רוצה מלחמה עם אף אחד", הדגיש. "אנחנו מוכנים יותר מכולם. יש לנו את הצבא החזק ביותר והטילים ביותר. בנינו את הצבא מחדש בהרבה דרכים שונים. לאף אחד אין את הכלים שיש לנו. עם כל זה, אנחנו רוצים להימנע ממלחמה. יש לנו הרבה אופציות אבל אני לא מתעסק בהן עכשיו, אנחנו רוצים להבין מי עשה את זה. זאת הייתה מתקפה מאוד גדולה, ויכול להיות שנענה במתקפה גדולה פי כמה".

שר ההגנה האמריקני, מארק אספר, התייחס אף הוא לתקיפה וטען כי מדובר ב"מתקפה חסרת תקדים". סעודיה הצהירה כי "אנו מסוגלים להגן על עצמנו ומגיבים למתקפות בעוצמה", והודיעה כי תזמין מומחים בין-לאומיים שיחקרו את התקרית. משרד החוץ הסעודי הוסיף: "קוראים לעולם לגנות את מי שעומד מאחוריה".

כזכור, המורדים החות'ים בתימן, המקבלים סיוע מאיראן, הודיעו בחודש שעבר כי תקפו באמצעות עשרה מל"טים מתקני נפט במזרח סעודיה השייכים לחברת "עראמקו". זאת, ברקע המגעים לקראת משא ומתן אפשרי בין ארה"ב לאיראן.