איראן תודיע היום על צעד נוסף בנסיגתה מהסכם הגרעין

טהראן הודיעה כי תכריז הערב על עוד מהלך, בתגובה לסנקציות האמריקנית. במקביל, ארה"ב הטילה עיצומים על רשת שסייעה למשמרות המהפכה האיראניים – והציעה פרס כספי למי שימסור מידע על כוח קודס

זמן צפייה: 01:26

הטלוויזיה האיראנית הודיעה היום (רביעי) כי טהראן תודיע בתוך שעות על צעד נוסף בנסיגתה מהסכם הגרעין. זאת לאחר שמוקדם יותר הנשיא חסן רוחאני אמר כי המהלך יהיה "החשוב ביותר שנקטנו עד עכשיו, הוא יאיץ את פעילות הגרעין ויהיו לו השפעות מרחיקות לכת".

על פי ההערכות, איראן תודיע על העשרת אורניום ברמה של 20%, דבר המהווה הפרה חמורה של ההסכם, כזו שתחייב כנראה את מעצמות אירופה להגיב על ההפרות.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

תחקיר: היום שבו ישראל כמעט תקפה את הכור הגרעיני באיראן

"איום מיידי": ארה"ב הטילה סנקציות על סוכנות החלל האיראנית

דיווח: איראן בונה בסיס סודי חדש בגבול סוריה-עיראק • תיעוד

בריאן הוק, השליח האמריקני לענייני אריאן
בריאן הוק, השליח האמריקני לענייני אריאן | צילום: חדשות 13

בד בבד, הנשיא האמריקני דונלד טראמפ הבהיר כי מדינתו לא תבטל את הסנקציות נגד טהראן. "איראן היא מדינה עם פוטנציאל עצום - אני חושב שהיא תרצה לנצל את הפוטנציאל הזה", אמר טראמפ. "מדינות אחרות מציעות עזרה, אבל גם הן מסכימות איתי שאסור שלאיראן יהיה נשק גרעיני".

במקביל, ארצות הברית הודיעה על סנקציות חדשות נגד איראן – על רשת משלוחים שלטענת האמריקנים, משמרות המהפכה העבירו דרכה לאורך השנים נפט בשווי מיליוני דולרים שהגיעו לאסד בסוריה, לחזבאללה ולאחרים.

נשיא ארה''ב דונלד טראמפ
נשיא ארה''ב דונלד טראמפ | צילום: חדשות 13

השליח האמריקני לענייני איראן, בריאן הוק, הודיע על כך ואמר כי "איראן מעולם לא חזרה לשולחן המו"מ בלי שהופעל עליה לחץ, בגלל זה אנחנו ממשיכים לחזק את הסנקציות. אנחנו מכריזים על סנקציות חדשות ויהיו עוד סנקציות בקרוב. אנחנו לא מתכוונים לתת לאף מדינה פטור מהסנקציות שיאפשר רכישת נפט מאיראן".

כמו כן, השליח האמריקני הכריז כי ממשלת ארצות הברית מציעה פרס כספי בסך 15 מיליון דולר למי שימסור מידע או יסייע לסכל פעולות נגד כוח קודס – הזרוע המיוחדת של משמרות המהפכה האיראניים הפועלת מחוץ לגבולות הרפובליקה האסלאמית. זו הפעם הראשונה שבה ארה"ב מציעה תמורה כספית למידע נגד פעולות של ממשלה זרה.

"לא רוצים עימות במזרח התיכון, אבל נגביר את הלחץ על האיראנים", אמר הוק. "הנשיא טראמפ רוצה לנהל משא ומתן עם איראן על הסכם גרעין חדש, שיכלול גם את סוגיות הטרור, הטילים והפעילות החתרנית האיראנית באזור".

משמרות המהפכה באיראן
משמרות המהפכה באיראן | צילום: רויטרס

נוסף לכך, הוק אמר כי "לישראל יש זכות להגן על עצמה מול האיראנים בסוריה. אנחנו תומכים במה שישראל עושה", וציין ש"לארצות הברית לא היה שום תפקיד בתקיפות האחרונות בעיראק. לא ברור מי עומד מאחוריהן".

בתוך כך, ImageSat, חברת לוויין ישראלית, הציגה תיעוד שבו נראה כי איראן מפנה את האתר שבו ביצעה ניסוי שיגור לוויין שכשל. כזכור, ביום שישי צייץ הנשיא טראמפ תצלום לוויין של מה שנראה כאתר שבו נכשל הניסוי, וטען כי לארה"ב אין קשר לכישלון.

כאמור, הבוקר התייחס רוחאני למגעים סביב הסכם הגרעין ואמר כי "לא סביר שנגיע בקרוב להסכמות עם האיחוד האירופי בקשר להסכם. לאחר הצעד השלישי של הפחתת המחויבות שלנו להסכם, אנו נותנים למדינות האיחוד דד ליין של כחודשיים על מנת להציל את ההסכם".

כזכור, אתמול דווח ב"ניו יורק טיימס" ובתקשורת האיראנית כי כחלק מהמאמצים להחזיר את איראן להסכם הגרעין, קיבלה המדינה הצעה מצרפת לאשראי בגובה 15 מיליארד דולר לשיקום כלכלתה, שנפגעה כתוצאה מהסנקציות האמריקניות.

ברקע איומי טהראן לבצע את השלב השלישי של הנסיגה ממחויבויותיה מהסכם הגרעין, דובר הארגון לאנרגיה אטומית של איראן, ברהוז קאמלבאנדי, אמר אתמול כי "אם מדינתו תרצה, היא מסוגלת להעשיר אורניום לרמה של 20% בתוך יומיים".

"לא טראמפ ולא עשרה טראמפים אחרים יוכלו להחזיר את הגלגל אחורה". נשיא איראן רוחאני (ארכיון)
נשיא איראן רוחאני (ארכיון) | צילום: חדשות 13

כמו כן, אתמול הטיל ממשל טראמפ סנקציות חדשות על סוכנות החלל האיראנית, בטענה כי היא פיתחה בחשאי טילים בליסטיים במסווה של תוכנית לשיגור לוויינים. משרד האוצר האמריקני ציין כי מדובר בעליית מדרגה נוספת במתיחות בין שתי המדינות.

הסנקציות מכוונות כלפי סוכנות החלל האיראנית, מרכז מחקר החלל של איראן והמוסד לחקר אסטרונאוטיקה. לאחר ההודעה על הטלת הסנקציות, אמר שר החוץ האמריקני מייק פומפאו כי "ארה"ב לא תאפשר שאיראן תעשה שימוש בתוכנית שיגור החלל שלה ככיסוי לתוכנית פיתוח הטילים הבליסטיים שלה".