סבא"א: איראן ממשיכה להעשיר אורניום מעבר לסף המותר בהסכם

לאחר שהודיעה סוכנות האטום האיראנית בחודש שעבר כי חצתה את סף האורניום המועשר המותר בהסכם הגרעין, פקחי הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית הודיעו כי טהראן ממשיכה להגדיל את המאגר ברשותה

זמן צפייה: 03:45

לאחר ביקורת שערכה, הודיעה הערב (שישי) הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית כי איראן ממשיכה להעשיר אורניום ברמה נמוכה ברמה החורגת מהמותר בהסכם הגרעין שנחתם ב-2015. כזכור, בחודש יולי הודיעה סוכנות האטום האיראנית כי חצתה את סף 202.8 קילוגרמים המותר, כאשר היו בידיה 205 קילוגרמים של החומר. עשרה ימים לאחר מכן עמדה הכמות על 213 קילוגרמים, וכעת הודיעה הסוכנות כי יש במתקני טהראן 240 קילוגרמים של אורניום מועשר ברמה נמוכה.

מוקדם יותר היום, שוחח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בטלפון עם נשיא צרפת עמנואל מקרון. נתניהו אמר למקרון כי "זה בדיוק הזמן הלא נכון לדון עם איראן, בעת שהיא מגבירה את התוקפנות באזור", והצהיר כי מי שנותן חסות לתוקפנות ולהתחמשות לא יהיה חסין. עוד הוסיף ראש הממשלה כי "ישראל תגן על עצמה מפני ההתקפות נגדה, ותמנע התחמשות בנשק קטלני מאויביה שמבקשים להשמידה".

אתמול פורסם לראשונה בחדשות 13 כי ראש הממשלה נתניהו קיים מאמצים למנוע פגישה בין נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לשר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף – שהגיע לביקור פתע בפסגת הג'י 7. עם זאת, טראמפ, שהיה באותה שעה בפגישות מרתוניות עם מנהיגי המעצמות – לא היה זמין לענות לשיחותיו. כך אמרו לחדשות 13 גורמים אמריקנים וישראלים בכירים.

עוד בחדשות 13:

נתניהו למקרון: "זה לא הזמן למשא ומתן עם איראן"

במהלך ועידת הג'י 7: שר החוץ האיראני נחת במפתיע בצרפת

איראן: "אם ארה"ב רוצה להיפגש – עליה לשמר הבנות הסכם הגרעין"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא צרפת עמנואל מקרון
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא צרפת עמנואל מקרון | צילום: רויטרס

ביום שישי בבוקר נפגש נשיא צרפת מקרון בארמון האליזה בפריז עם שר החוץ האיראני ודן עמו בעסקה אפשרית לחידוש המשא ומתן בין איראן לבין ארצות הברית. במוצאי שבת פגש מקרון את טראמפ ואת יתר מנהיגי מדינות הג'י 7 ועדכן אותם על שיחותיו עם זריף. לדברי מקרון, תגובתו של טראמפ הייתה חיובית ולאחר שקיבל מטראמפ "אור ירוק" החליט להזמין את זריף לשיחות נוספות בשולי הוועידה.

בתחילת השבוע הגיע לישראל מידע על ביקור הפתע המתוכנן של זריף בפסגה. במשך שעות ארוכות פנתה לשכת ראש הממשלה לשורה של בכירים בממשל טראמפ, ובראשם שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, וביקשה לחבר בין נתניהו לנשיא האמריקני. בכל השיחות הדגישו יועציו של נתניהו כי הם מודאגים מכך שטראמפ ייפגש עם זריף. אלא שבמשך שעות השיחה לא התקיימה. הסיבה לכך כאמור, לדברי בכירים אמריקנים, הייתה שטראמפ היה עסוק בפגישות עם שאר המנהיגים ולא היה יכול לקבל את השיחה מנתניהו.

זריף
זריף | צילום: רויטרס

אתמול התייחס שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, לאפשרות קיום משא ומתן עם ארצות הברית, והצהיר כי על מנת שהמהלך יתאפשר - וושינגטון תצטרך לשמר את הבנות הסכם הגרעין ולהסיר את "הטרור הכלכלי" שהיא משיתה על טהראן. את הדברים אמר לכתבים בקואלה למפור.

"המתח בין המדינות עלה מאז פרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין בשנה שעברה", הצהיר שר החוץ. "ממשל טראמפ מקדם מלחמה כלכלית נגד העם האיראני, ולא נוכל לנהל עמו דיונים עד שיפסיק לעשות זאת. אם הם מעוניינים לשוב לשולחן המשא ומתן - יהיה לכך מחיר שהם יצטרכו לשלם".

בתוך כך, שר ההגנה האמריקני, מארק אספר, הצהיר כי "אנחנו לא מחפשים עימות עם איראן - אנחנו מבקשים להתנהל מולם בדרכים דיפלומטיות. הנשיא טראמפ אמר פעם נוספת כי הוא יותר ממוכן להיפגש עם מנהיגי איראן. אני מקווה שנצליח לפתור את הסוגיות".