שגריר איראן בלונדון: "ערוכים לכל תרחיש מול המערב"

חמיד באעדינג'אד הגיב למתיחות הגוברת בין המערב לטהראן ואמר כי בריטניה "צריכה לרסן את הכוחות הפוליטיים הפנימיים הפועלים להסלמת המצב". שר בריטי: "האיום גבר, אנו שולחים כוחות לאזור"

זמן צפייה: 01:25

חמיד באעדינג'אד, שגריר איראן בלונדון, אמר הבוקר (ראשון) כי יש להימנע מהחרפת המתיחות במפרץ הפרסי. "הממשל הבריטי צריך לרסן את הכוחות הפוליטיים הפועלים להסלמת המצב בין איראן לבריטניה. השגריר קרא לממשל "לרסן את המתח הגובר מול איראן. בריטניה פועלת בצורה מסוכנת ולא חכמה בתקופה רגישה במזרח התיכון. איראן מוכנה להגיב לתרחישים שונים".

שר במשרד הביטחון הבריטי אמר כי המחויבות הראשונה של הממשל היא לפתור את סוגיית המכלית שנעצרה. "בריטניה מחויבת להראות נוכחות צבאית במזרח התיכון במטרה לשמור על מצרי הורמוז פתוחים". לדבריו, האיום באזור הוגבר בתקופה האחרונה, ולכן בריטניה שולחת לשם כוחות צבאיים.

בתוך כך, סולטנות עומאן פנתה הבוקר לאיראן בבקשה לשחרר את מכלית הנפט הבריטית וצוותה שנעצרו ביום שישי. עומאן קראה לכל הצדדים המעורבים בעימות המתמשך לגלות איפוק ולמצוא נתיבים דיפלומטיים לפתרון הסכסוך. כך דווח בערוץ הממלכתי בעומאן.

עוד בחדשות 13:

בתגובה לתפיסת מכלית הנפט: "בבריטניה מקדמים סנקציות על איראן"

שר החוץ האיראני: תפיסת המכלית הבריטית – שמירה על החוק הימי

בריטניה על החרמת המכלית ע"י איראן: "צעד בלתי מקובל"

מכלית הנפט הבריטית ''Stena Impero''
מכלית הנפט הבריטית ''Stena Impero'' | צילום: stena Bulk

הבוקר פורסמה הקלטה של מעצר המכלית הבריטית במצר הורמוז, כפי שנשמעה ברשת מכשירי הקשר הימיים. "אם תשנו את מסלולכם ותצייתו לפקודות – תחת החוק הבין-לאומי תוכלו לעבור ללא פגע או הפרעה", נשמע איש חיל הים האיראני אומר ברשת הקשר.

מוקדם יותר היום אמר ראש הרשות לתעבורה ימית במחוז הורמוזגאן, מוראד עפיפיפור, כי צוות המכלית "סטנה אימפרו" הבריטית שנעצרו בשבוע שעבר "בטוח ובמצב בריאותי טוב". 23 אנשי הצוות שהפעילו את כלי השיט שוהים בשעה זו על הסיפון, עד לסיום החקירה. כך אמר הבכיר האיראני ברשת הטלוויזיה הממלכתית.

בתגובה להשתלטות האיראנית על מכלית הנפט במפרץ הפרסי מגבשים שרים בבריטניה תוכנית להגברת הסנקציות נגד המשטר בטהראן. על פי דיווח שפורסם הלילה בעיתון "הדיילי טלגרף", צפוי שר החוץ של הממלכה, ג'רמי האנט, לצאת בהמשך היום בהצהרה בנוגע למספר צעדים מדיניים וכלכליים בעקבות תפיסת המכלית.

צוות מכלית הנפט הבריטית ''Stena Impero'', טרם ההשתלטות על המכלית
צוות מכלית הנפט הבריטית ''Stena Impero'', טרם ההשתלטות על המכלית | צילום: Stena Bulk

אחת הפעולות האפשריות שתבצע בריטניה נגד איראן היא הקפאת נכסים איראניים בשטחיה. פעולה נוספת עשויה להיות לחץ שתפעיל בריטניה על האיחוד האירופי ועל האו"ם להטיל מחדש את העיצומים שהופעלו נגד המשטר בעבר והופסקו בשנת 2016 כחלק מהסכם הגרעין בין איראן לבין המעצמות. הפשרת נכסיה של איראן באותה שנה הזרימו לטהראן מיליארדי דולרים ואפשרו לה למכור נפט לכל העולם.

בתוך כך, הודיעה היום בריטניה למזכירות האו"ם כי הכוחות האיראניים שביצעו את ההשתלטות על מכלית הנפט שלה עשו זאת במימיה הטריטוריאליים של עומאן ובכך הפרו את החוק הבינלאומי. בריטניה כינתה את התקרית "הסלמה בלתי מתקבלת שמאיימת על משלוח חוקי דרך מעבר ימי בינלאומי". עם זאת, ציינה בריטניה כי מחפשת להגיע לעימות עם איראן.

עצירת המכלית הבריטית, מסוק
עצירת המכלית הבריטית | צילום: סוכנות הידיעות האיראנית ''פארס''

ביום שישי הודיעו משמרות המהפכה האיראניים כי השתלטו על מכלית נפט בריטית במצרי הורמוז. המכלית, "סטנה אימפרו", נעצרה בהמשך לדיווחים לפיהם כלי השיט אותר כשהוא בדרכו לאיראן - ולא שלח איתותים במשך זמן רב. זמן קצר לאחר מכן, דיווחו גורמי מודיעין אמריקנים כי המכלית "מסדר", שבבעלות חברה בריטית, נעצרה גם כן בידי האיראנים. האונייה שוחררה אחרי שקיבלה "אזהרה סביבתית", והמשיכה בדרכה.

מוקדם יותר בשישי, שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף התייחס לתקרית וטען כי "שלא כמו הפעולה הפיראטית במצרי גיברלטר, הפעולה שלנו במפרץ הפרסי נועדה כדי לשמור על החוק הימי הבין-לאומי. על בריטניה להפסיק להיות אביזר מסייע לטרור הכלכלי שמפעילה ארצות הברית".

שר החוץ הבריטי, ג'רמי האנט, שוחח עם זריף והביע בפניו את אכזבת בריטניה מתפיסת המכלית. בריאיון לרויטרס אמר האנט כי הממשלה דנה זמן רב באופן בו ניתן להבטיח את בטיחות הספינות, והודיע כי תהיה הצהרה בנושא בפרלמנט ביום שני.