איראן: נוציא להורג אזרח שמסר לארה"ב וישראל מידע על סולימאני

מערכת המשפט האיראנית הודיעה כי גזרה עונש מוות על מחמוד מוסאבי מג'ד, שנטען כי ריגל עבור ה-CIA והמוסד. זאת, מכיוון שמסר לגופי המודיעין פרטים על מיקומו של מפקד כוח קודס שחוסל בינואר

זמן צפייה: 00:41

מערכת המשפט האיראנית הודיעה היום (שלישי) כי עונש מוות נגזר על מחמוד מוסאבי מג'ד, שלטענתם מסר לישראל ולארה"ב מידע אודות מיקומו של מפקד כוח קודס קאסם סולימאני שחוסל בינואר. דובר בית המשפט הצהיר כי מג'ד ריגל עבור ה-CIA והמוסד, והעביר מידע ל"אויביה של איראן".

עוד בחדשות 13:

"חמאס לא עוצר": בצה"ל חוששים מעימות בדרום עם דעיכת הקורונה

עבודות שירות לבר רפאלי, מאסר בפועל לאמה: נחתם הסדר הטיעון

תמונות לוויין חושפות: ייתכן שהנגיף התפרץ חודשים לפני שדווח

מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, קאסם סולימאני
מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, קאסם סולימאני

בפברואר התייחס שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף לחיסול מפקד כוח קודס, והצהיר כי המהלך הביא לכך שאיראן וארה"ב היו על סף מלחמה. "וושינגטון הסתמכה על מידע שגוי, וקיבלה החלטות תוך הבעת בורות ויהירות", אמר בריאיון לרשת NBC. "מעשיה הביאו את המצב במזרח התיכון לנקודת רתיחה".

לדבריו, המלחמה נמנעה בשל תגובת איראן לחיסול. "איראן הגיבה במידתיות ותקפה את הבסיס שממנו יצאה התקיפה", הוסיף. "על האמריקנים לדעת שלמעשים נגד איראן יש השלכות".

הרכב המשוריין בו נסע סולימאני בעת חיסולו עולה באש
הרכב המשוריין שבו נסע סולימאני בעת חיסולו עולה באש | צילום: רויטרס

בהמשך הריאיון ציין זריף כי בשיא המתיחות בין שתי המדינות, שלח מקבילו האמריקני מייק פומפאו מכתב מאיים. "לא ראוי שאחזור על דבריו הבזויים", אמר. "תגובתנו הייתה מנומסת בהרבה".

זריף הכיר בכך שהתקשורת בין איראן לארצות הברית הידרדרה בשנים האחרונות, והפנה אצבע מאשימה אל הממשל בוושינגטון. "זה לא תמיד היה כך", אמר. "אני אותו שר חוץ שקיים שיחות תכופות ומכובדות עם ג'ון קרי, בכהונתו תחת אובמה".

נשיא ארה''ב דונלד טראמפ ומפקד כוח אל קודס קאסם סולימאני
נשיא ארה''ב דונלד טראמפ ומפקד כוח אל קודס קאסם סולימאני

כזכור, בינואר האחרון חוסל סולימאני בהוראת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. נוסף אליו חוסלו גם סגן מפקד המיליציה הפרו-איראנית "אל-חשד אל-שעבי", אבו מהדי אל-מהנדס ובכיר נוסף במיליציות השיעיות, מוחמד רידא אל-ג'אברי, האחראי על הקשרים והפרוטוקולים במיליציות.

בהודעת הפנטגון נכתב כי הפעולה בוצעה "כדי למנוע התקפות איראניות נוספות". התקיפה בוצעה בהפצצה של מסוקים אמריקניים בנמל התעופה של בגדד. בנוסף על כך, גם משמרות המהפכה אישרו כי שלושה בכירים חוסלו. מפקד המשמרות לשעבר, מוחסן רזאי, נשבע "לנקום ביחד חזקה בארצות הברית".