איראן מאותתת לארה"ב: החלופה למשא ומתן היא מלחמה • פרשנות

בטהראן מכחישים את מעורבותם בתקיפה על שדות הנפט הסעודיים, אך התזמון אינו מקרי: מדובר בהעברת מסר לטראמפ, לפיו הם לא יוותרו על התבססות צבאית במזרח התיכון ועל תמיכה במיליציות השיעיות

זמן צפייה: 02:34

התזמון של מתקפת המל"טים על שדות הנפט הסעודיים אתמול (שבת), ברקע התגבשות שיחות בין נשיאי ארה"ב ואיראן - הוא לא מקרי. באיראן הכחישו הבוקר שהם העומדים מאחורי הפיגוע שהמורדים החות'ים בתימן לקחו עליו אחריות, אך מדובר פה באיתות ברור לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ טרם השיחות – החלופה למו"מ היא מלחמה, וטהראן לא תוותר על התבססות צבאית במזה"ת.

המתקפה אתמול נועדה לפגוע באספקת הנפט העולמית ולשפר עמדות לקראת השיחות האפשריות בין המנהיגים בעצרת האו"ם, מתוך הערכה שארה"ב מעדיפה את המסלול הזה על פני מלחמה. הכחשת המעורבות, זו דרכה של איראן להתנער מטביעות האצבע המובילות אליה ברחבי המזרח התיכון תוך שימוש בשלוחותיה השיעיות. בנתיים, בטהראן ממשיכים בדיוק באותה מדיניות במזה"ת – התבססות צבאית ותמיכה במליציות השיעיות.

לכתבות נוספות בנושא >> 

בעקבות התקיפה בסעודיה: אספקת הנפט העולמית פחתה בחמישה אחוזים

ברקע מו"מ אפשרי בין ארה"ב לאיראן: מתקפה על מתקני נפט בסעודיה

ארה"ב: "פתוחים למו"מ עם איראן ללא תנאים מוקדמים – בבוא העת"

טראמפ ורוחאני
טראמפ ורוחאני | צילום: רויטרס

בתוך כך, ממשל טראמפ פרסם תמונות של מימדי הנזק בסעודיה. לפי דיווחים, גורמים אמריקנים ציינו כי ישנן אינדיקציות שהיה מדובר במתקפת טילי שיוט מעיראק או איראן ולאו דווקא מתקפת מל"טים מתימן.


כזכור, אתמול המורדים החות'ים בתימן הודיעו כי תקפו באמצעות עשרה מל"טים מתקני נפט במזרח סעודיה, השייכים לחברת "עראמקו". זאת, ברקע המגעים המסתמנים לקראת משא ומתן אפשרי בין ארה"ב לאיראן.

מוקדם יותר באותו יום הצהיר דובר משרד הפנים בממלכה כי שתי שריפות פרצו במתקנים כתוצאה מתקיפת מל"טים. כוחות הכיבוי השיגו שליטה על השריפות, ולא דווח על נפגעים.

Eezkilhucaa 3sw
תקיפת מחסן נפט בסעודיה | צילום: טוויטר

אמש אישר שר האנרגיה הסעודי כי תפוקת הנפט של מדינתו פחתה בחצי, בעקבות מתקפת המל"טים של המורדים החות'ים בשני מתקנים מרכזיים לייצור נפט במדינה. שר האנרגיה הסעודי הבהיר כי מדינתו תפצה את הקונים, ואמר כי נכון לעכשיו, לא היו נפגעים בתקיפה.

להתקפה עלולה להיות השלכות משמעותיות על העולם כולו. סעודיה אחראית ליותר מעשרה אחוזים של תפוקת הנפט העולמי, כך שלמעשה כעת תצטמצם אספקת העולם כולו בכ-5% - 5.7 מיליון חביות. משמעות הדבר היא שמחיר חבית נפט עלולה לעלות בכמה דולרים, דבר שיכול בהחלט להשליך גם על מחירי הדלק.

לארמקו, החברה שמתקניה נפגעו בתקיפה, יש יכולת ליצור אספקה שנאמדת בכ-75 מאספקת הנפט העולמית. הצלחת התקיפה מעלה חששות כי החות'ים עלולים לנסות לפגוע בכל מכלית נפט שתעבור במצר הורמוז - שבו עוברת חמישית מאספקת הנפט העולמי.

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, האשים את איראן בתקיפה, ואמר כי אין הוכחות לכך שהמתקפה יצאה מתימן. "טהראן עומדת מאחורי כמעט 100 תקיפות בסעודיה, בזמן שזריף ורוחאני מעמידים פנים שהם מתנהלים בדיפלומטיות. זו מתקפה חסרת תקדים על אספקת האנרגיה העולמית".

הנשיא טראמפ שוחח עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן ומסר כי מדינתו מוכנה לשתף פעולה בכל דבר שיעזור לביטחונה וליציבותה של הממלכה הערבית. "התקיפות על מתקני הנפט משפיעות על הכלכלה האמריקנית והעולמית", הדגיש טראמפ.