איראן הפסיקה רשמית חלק מהתחייבויותיה מהסכם הגרעין

לאחר פקודה שניתנה ממועצת הביטחון הלאומית, טהראן נסוגה ממספר סעיפים. כמו כן, היא תגביר את ייצור האורניום והמים הכבדים, אך עם זאת לא תחרוג מההגבלות שהוטלו עליה

זמן צפייה: 01:02

איראן נסוגה באופן רשמי מחלק מההתחייבויות שלה עליהן הצהירה במסגרת הסכם הגרעין שנתחם ב-2015, זאת על פי פקודה שניתנה ממועצת הביטחון. כך נמסר הבוקר (רביעי) מסוכנות הידיעות האיראנית "איסנא". כמו כן, מקור בסוכנות לאנרגיה גרעינית באיראן הוסיף בערוץ הטלוויזיה "אל-עאלם" כי טהראן תגביר את ייצור העשרת האורניום וייצור המים הכבדים בכור בעיר אראק, אך עם זאת לא תחרוג מההגבלות שהוטלו עליה בהסכם. עם זאת, כפי שדווח בשבוע שעבר, תוך 60 יום המאגר המועשר יעבור את הרף שהוגדר בהסכם ולמעשה יוביל להפרתו.

הדיווחים מגיעים ברקע דבריו של נשיא איראן חסן רוחאני בשבוע שעבר, בנאום לרשות השידור הלאומית, אז אמר כי "החל מהיום, איראן לא מחויבת לשמור על הגבלות מאגר האורניום המועשר והמים הכבדים שברשותה". לדבריו של רוחאני, "אויבי איראן, הממשל האמריקני והציונים, הם אלו שהתנגדו להסכם מ-2015. הציונים דחפו את ארה"ב לפרוש מההסכם".

לכתבות נוספות בנושא >> 

רוסיה: "הכרחי שאיראן תוכל לייצא נפט כחלק משימור הסכם הגרעין"

ארצות הברית הטילה סנקציות חדשות על ייצוא מתכות מאיראן

איראן מתחה החבל – ורוצה לסיים המתיחות עם הישג מדיני • פרשנות

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי
המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי | צילום: רויטרס

בהודעתו אמר רוחאני כי איראן מוכנה להמשיך את המשא ומתן עם החברות הנותרות בהסכם, אך תגיב מיידית ובעוצמה לכל פעולה נמהרת, כולל פנייה למועצת הביטחון של האו"ם או הטלת סנקציות נוספות. יש לציין כי בשלב זה, הצעדים האיראניים הם סמליים, ונועדו ללחוץ על המעצמות. ההודעה האיראנית עדיין לא מהווה בשלב זה הפרה של הסכם הגרעין, אולם, תוך 60 יום מאגר האורניום המועשר יגיע ל-300 קילו - מה שמפר את הסכם הגרעין עם המעצמות.

כאמור, במהלך 60 ימי האולטימטום, איראן לא תגביל את מאגר האורניום המועשר לרמה נמוכה של 3.5% ל-300 קילוגרמים ואת מאגר המים הכבדים ל-130 טונה. לאחר מכן, יינתנו עוד 60 ימים שלאחריהם תודיע איראן על צעדים נוספים. לדברי רוחאני, היא אינה מתכוונת לעזוב את הסכם הגרעין באופן מלא, אך תוריד עוד ועוד התחייבויות.

כמו כן, בשבוע שעבר הודיעה איראן לשגרירי חמש המעצמות שנותרו בהסכם הגרעין - בריטניה, צרפת, גרמניה, סין ורוסיה - על החלטתה להפחית את התחייבויותיה לכמה מסעיפיו. במשך זמן זה, הציבה טהראן אולטימטום למעצמות לספק לה פתרונות לסנקציות האמריקניות בתחום הנפט והבנקאות. במידה ואיראן לא תקבל את ההקלות שדרשה, היא תחריף את צעדיה, תסיר מעצמה את ההגבלות על רמת העשרת האורניום ותחזור להעשיר אורניום עד ל-20% - כך הודיעה המועצה לביטחון לאומי במדינה.

נשיא איראן, חסן רוחאני
נשיא איראן, חסן רוחאני | צילום: רויטרס

נוסף על כך, הודיעה טהראן על שדרוג הכור הגרעיני באראק. מדובר בכור שנמצא תחת מגבלות במסגרת הסכם הגרעין, שהאיראנים התחייבו לא להמשיך ולפתח אותו. הכור באראק נועד לייצור פלוטוניום, והוא חלק מהתוכנית הצבאית של משטר האייתוללות. כל זאת, לאחר שכזכור הממשל האמריקני הפעיל לפני כמה ימים סנקציות שאוסרות על איראן לייצא מים כבדים ולייצר אורניום מועשר.