איראן לסבא"א: נעניק לפקחי הגרעין גישה לשני מחסנים חשודים

טהראן הודיעה לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית כי תאפשר לה להגיע לשני אתרים שעל פי חשד הפקחים התקיימה בהם בעבר פעילות גרעינית. "שמחים לשתף פעולה בתום לב"

זמן צפייה: 00:57

איראן הודיעה היום (רביעי) לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית כי היא תאפשר לפקחיה גישה לשני אתרים שעל פי חשד סבא"א התקיימה בהם בעבר פעילות גרעינית. איראן הודיעה כי היא עושה זאת "בתום לב, כדי לפתור סוגיות הקשורות לנושא", ורוחאני מסר: "אני מברך על שיתוף הפעולה".

כזכור, לפני כחודשיים מועצת הנגידים של הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית העבירה החלטה שקוראת לאיראן לשתף פעולה עם חקירת הסוכנות בעניין שני אתרי גרעין חשודים בטהראן, שבהם נמצאו שרידי אורניום.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

שי אוחיון נרצח בפיגוע בפ"ת: "לא היה מסוגל לעשות רע לאיש"

בצל סערת אומן: ממשלת אוקראינה אסרה כניסת אזרחים זרים לשטחה

1,200 תיירים בשבוע וחופש תנועה מלא: מתווה עדכני לטיסות ליוון

כור גרעיני באיראן
כור גרעיני באיראן | צילום: רויטרס

זו הייתה הפעם הראשונה מאז שנת 2012 שסבא"א מתחה ביקורת נגד איראן. בהחלטה, קראה מועצת הנגידים לטהראן לאפשר לפקחי הסוכנות גישה מלאה לשני אתרי הגרעין ללא כל הפרעה.

שר החוץ של איראן הגיב להחלטת סבא"א ואמר: "אין לנו מה להסתיר - על מועצת הנגידים לא לאפשר לאויבי הסכם הגרעין להעמיד בסכנה את האינטרסים שלנו". נציג איראן בסבא"א, כאטם עריב אבאדי, אמר כי "ההחלטה לא תעודד אותנו לאפשר לפקחים להגיע לאתרי הגרעין. אנו דוחים את ההחלטה ונגיב בהתאם".

שר הביטחון בני גנץ התייחס להחלטה: "כבר שנים ידענו שאיראן מסתירה הפרות בוטות של הסכם הגרעין בכוונה לאיים על שלומו של האזור ושל העולם כולו. ישראל לא תאפשר לאיראן להגיע לנשק גרעיני, וטוב עושה הקהילה הבינלאומית בעמידתה על הצורך בפיקוח אפקטיבי".

בתחילת יוני, מפקח מטעם הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית הזהיר כי מאגרי האורניום המועשר של איראן גדולים מהכמות שנקבעה בהסכם הגרעין, והוסיף כי טהראן ממשיכה להעשיר אורניום עם צנטריפוגות מתקדמות בניגוד להסכם.