איראן מאיימת: "מוכנים להפחתה נוספת במחויבות להסכם הגרעין"

שר החוץ האיראני זריף אמר כי טהראן תצמצם את הסעיפים שעליהם התחייבה, אלא אם "מדינות אירופה יגנו עליה מהסנקציות האמריקניות" • גרינבלט: "הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים - סיוט לאיראנים"

זמן צפייה: 00:18

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, התייחס היום (רביעי) למתיחות סביב הסכם הגרעין עם המעצמות, ואמר כי "איראן מוכנה להפחית עוד יותר את המחויבויות שלה להסכם, אלא אם מדינות אירופה יתערבו ויגנו עליה מפני הסנקציות האמריקניות".

בתוך כך, השליח האמריקני למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט התייחס למתיחות מול טהראן, וצייץ בטוויטר: "הממשל האיראני ניצל במשך עשורים את הסכסוך הישראלי-פלסטיני וניצל את האלימות כדי לחזק את האחיזה שלו באזור. הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים יהיה הסיוט הכי נורא עבור המשטר האיראני".

לכתבות נוספות בנושא >> 

דיווח: איראן מתכננת לייצר מחדש מים כבדים במתקן גרעיני

שגריר איראן בלונדון: "ערוכים לכל תרחיש מול המערב"

בתגובה לתפיסת מכלית הנפט: "בבריטניה מקדמים סנקציות על איראן"

שר החוץ האיראני, מוחמד גוואד זריף
שר החוץ האיראני, מוחמד גוואד זריף | צילום: רויטרס (ארכיון)

כזכור, ביום ראשון פורסם הידיעות האיראנית "ISNA" כי איראן מתכננת לייצר מחדש מים כבדים במתקן הגרעיני שבעיר אראק.  כמו כן, נשיא איראן חסן רוחאני התייחס למתיחות במפרץ ואמר כי "הנוכחות של כוחות זרים באזור היא מקור המתח העיקרי".

לפני כשלושה שבועות וחצי התייחס נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להפרה של הסכם הגרעין על ידי איראן, ואמר כי "טהראן משחקת באש". הדברים נאמרו לאחר שנשאל על הנושא במסיבת עיתונאים שהתקיימה בבית הלבן, ובמהלכה סירב להעביר למשטר במדינה מסר, בטענה שהוא "יודע מה הוא עושה".

טראמפ ורוחאני
טראמפ ורוחאני | צילום: רויטרס

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו הצהיר לפני כן כי "המשטר האיראני נקט בצעדים חדשים במטרה לרדם את שאיפותיו הגרעיניות. פעם נוספת, המשטר משתמש בתוכנית הגרעין שלו כדי לסחוט את הקהילה הבין-לאומית ולאיים על הביטחון באזור. לעולם לא נאפשר למממנת הטרור הראשית בעולם להעשיר אורניום, בכל רמה שהיא".

בתחילת החודש אישרה הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית כי מאגר האורניום המועשר ברמה נמוכה שברשות איראן, חצה את הרף המאושר במסגרת הסכם הגרעין. על פי פקחי סבא"א, המאגר הגיע ל-205 קילוגרמים, בעוד שמגבלות ההסכם מתירות 202.8 קילוגרמים בלבד.
שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף
שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף | צילום: רויטרס
אולטימטום 60 הימים שהציבה איראן למעצמות החתומות על הסכם הגרעין, פג ב-7 ביולי. זריף הודיע כי הצעד הבא שתנקוט טהראן יהיה העשרת האורניום לרמה של יותר מ-3.67 אחוזים. במידה שהדבר יקרה, הדבר יהווה כאמור הפרה חמורה יותר של ההסכם.

שר החוץ אף הודיע כי מאגר האורניום המועשר ברמה נמוכה שבידי איראן חצה את רף 300 הקילוגרמים המותר לפי הסכם הגרעין משנת 2015, כשבוע וחצי לאחר שאיימה כי תעשה זאת. למרות זאת, הצהיר: "הצעדים הפיכים" ודובר משרד החוץ עבאס מוסאבי האיץ במדינות אירופה להתערב ולהציל את ההסכם. כמו כן, בכיר בפרלמנט האיראני אמר: "ישראל תושמד בתוך חצי שעה אם ארצות הברית תתקוף אותנו".