איראן הודיעה למעצמות: משעים חלק מהתחייבויותינו בהסכם הגרעין

טהראן הציבה אולטימטום של 60 יום, במהלכו לא תגביל את מאגרי האורניום המועשר והמים הכבדים, ודרשה לספק לה פתרונות לסנקציות האמריקניות. רוחאני: "הציונים דחפו את ארה"ב לפרוש מההסכם"

זמן צפייה: 00:56

איראן הודיעה הבוקר (רביעי) לשגרירי חמש המעצמות שנותרו בהסכם הגרעין - בריטניה, צרפת, גרמניה, סין ורוסיה - על החלטתה להפחית את התחייבויותיה לכמה מסעיפיו למשך 60 יום. במשך זמן זה, הציבה טהראן אולטימטום למעצמות לספק לה פתרונות לסנקציות האמריקניות בתחום הנפט והבנקאות. במידה ואיראן לא תקבל את ההקלות שדרשה, היא תחריף את צעדיה, תסיר מעצמה את ההגבלות על רמת העשרת האורניום ותחזור להעשיר אורניום עד ל-20% - כך הודיעה המועצה לביטחון לאומי במדינה.

נוסף על כך, הודיעה טהראן על שדרוג הכור הגרעיני באראק. מדובר בכור שנמצא תחת מגבלות במסגרת הסכם הגרעין, שהאיראנים התחייבו לא להמשיך ולפתח אותו. הכור באראק נועד לייצור פלוטוניום, והוא חלק מהתוכנית הצבאית של משטר האייתוללות. כל זאת, לאחר שכזכור הממשל האמריקני הפעיל לפני כמה ימים סנקציות שאוסרות על איראן לייצא מים כבדים ולייצר אורניום מועשר.

 לעוד כתבות בנושא:

בכיר צרפתי: "אם איראן תפר הסכם הגרעין - נטיל שוב הסנקציות"

ישראל חוששת מהשלכות המתיחות בין ארה"ב לאיראן • פרשנות

דיווח: איראן תיסוג מסעיפים בהסכם הגרעין כתגובה לפרישת ארה"ב

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, התייחס להצהרה של איראן והאשים את ארצות הברית בהתנהגות לא אחראית בנושא הסנקציות. לדבריו, כתוצאה מהחלטותיו של ממשל טראמפ, המצב שנוצר סביב הסכם הגרעין הוא "בלתי מתקבל על הדעת". בתוך כך, בקרמלין האשימו את מדיניות וושינגטון בנושא: "הנסיגה של איראן מהבנות הסכם הגרעין הן תוצאה של הפרובוקציות האמריקניות והלחץ הקיצוני על המשטר בטהרן"

גם בצרפת לא נותרו אדישים להצהרה האיראנית ואמרו כי אם טהראן לא תכבד את התחייבויותיה, הטלת הסנקציות תעלה שוב על הפרק. שר ההגנה הצרפתי הוסיף כי "אין דבר גרוע יותר מהיציאה האיראנית מהסכם הגרעין, כיוון שהאירופים מעוניינים להמשיך לקיים את ההבנות".

בנאום לרשות השידור הלאומית, אמר נשיא איראן חסן רוחאני כי "החל מהיום, איראן לא מחויבת לשמור על הגבלות מאגר האורניום המועשר והמים הכבדים שברשותה". לדבריו של רוחאני, "אויבי איראן, הממשל האמריקני והציונים, הם אלו שהתנגדו להסכם מ-2015. הציונים דחפו את ארה"ב לפרוש מההסכם".

בהודעתו אמר רוחאני כי איראן מוכנה להמשיך את המשא ומתן עם החברות הנותרות בהסכם, אך תגיב מיידית ובעוצמה לכל פעולה נמהרת, כולל פנייה למועצת הביטחון של האו"ם או הטלת סנקציות נוספות. יש לציין כי בשלב זה, הצעדים האיראניים הם סמליים, ונועדו ללחוץ על המעצמות. ההודעה האיראנית עדיין לא מהווה בשלב זה הפרה של הסכם הגרעין, אולם, תוך 60 יום מאגר האורניום המועשר יגיע ל-300 קילו - מה שמפר את הסכם הגרעין עם המעצמות.

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר בתגובה למהלך כי "לאחר שנה של סבלנות, איראן חודלת מהצעדים שארה"ב הפכה בלתי אפשריים עבורה. עם זאת, המהלך שלנו עדיין לא מפר את ההסכם. למעצמות יש חלון מצומצם כדי להפוך ההחלטה".

כאמור, במהלך 60 ימי האולטימטום, איראן לא תגביל את מאגר האורניום המועשר לרמה נמוכה של 3.5% ל-300 קילוגרמים ואת מאגר המים הכבדים ל-130 טונה. לאחר מכן, יינתנו עוד 60 ימים שלאחריהם תודיע איראן על צעדים נוספים. לדברי רוחאני, היא אינה מתכוונת לעזוב את הסכם הגרעין באופן מלא, אך תוריד עוד ועוד התחייבויות.

חסן רוחאני
חסן רוחאני | צילום: רויטרס

במהלך הלילה הגיע שר החוץ האיראני ג'וואד זריף למוסקבה ואישר את הפרסומים לפיהם טהראן תפחית את התחייבויותיה להסכם הגרעין - אך לא תיסוג ממנו לגמרי. "האיחוד האירופי והחברות האחרות בקהילה הבין-לאומית לא עמדו בלחץ האמריקני", אמר זריף במסיבת עיתונאים. "איראן החליטה להפסיק ליישם כמה מההתחייבויות של הסכם הגרעין שמתבססות על סעיפים 26 ו-36".

זריף הוסיף כי הפעולות העתידיות של איראן ייעשו בתוך מתווה הסכם הגרעין, וקרא לחברות האחרות החתומות עליו "לנצל את ההזדמנות כדי לבצע את המהלכים הנדרשים במקום להצהיר הצהרות סרק". עוד אמר זריף כי סעיפים 26 ו-36 מאפשרים לאיראן, כמו גם לחברות האחרות האחרות בהסכם, שלא ליישם באופן חלקי או מוחלט את ההתחייבויות שלה אם שותפה אחרת בהסכם לא עמדה בו. זריף התייחס למתיחות בין איראן לארה"ב, ואמר כי "ברור כשמש שמעשי וושינגטון בשנה האחרונה היו לאור הניסיון לעצור את הסכם הגרעין", והוסיף כי "איראן מודעת למדיניות האמריקנית ולכן התמודדה עם הסוגיה בסבלנות אסטרטגית".

גורם בכיר בצרפת אמר אתמול כי אם איראן תיסוג מחלקים מהסכם הגרעין, אירופה תהיה חייבת להטיל עליה סנקציות - כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס. זאת, לאחר שסוכנות הידיעות הממשלתית של איראן הודיעה כי משרד החוץ במדינה יודיע לחמש המעצמות על "הפחתת מחויבותה" להסכם הגרעין.

עוד בחדשות 13:

מפקד כוח קודס האיראני: "לא ננהל מו"מ עם ארה"ב תחת לחץ"

ברקע מהלכי ארה"ב נגד הארגון: הוחלף מפקד משמרות המהפכה באיראן

הצבת נושאת המטוסים האמריקנית במפרץ הפרסי: עקב התרעת המוסד

נשיא איראן חסן רוחאני
נשיא איראן חסן רוחאני | צילום: רויטרס

"אנחנו לא מעוניינים שטהראן תודיע מחר על פעולות שיפרו את הסכם הגרעין", אמר המקור. "במקרה כזה, יהיה עלינו, האירופים, להטיל מחדש את הסנקציות על איראן בהתאם להסכם בינינו". הוא הוסיף כי "אנחנו לא מעוניינים בכך, ומקווים שהאיראנים לא יבצעו החלטה כזו".

על פי דיווחים, את ההודעה על הנסיגה מהתחיבויותיה של טהראן יודיע רוחאני באמצעות מכתב שיישלח לשגרירי גרמניה, בריטניה, צרפת, רוסיה וסין. על פי דיווח של כלי תקשורת איראניים, איראן תציב אולטימטום של חודשיים לשאר השותפות בהסכם "למלא את התחיבויותיהן" ואז איראן תחזור גם היא להתחיבויותיה. אם לא, איראן תכריז על "צעדים נוספים".

כאמור, גורמים באיראן אמרו השבוע כי הנשיא חסן רוחאני יודיע על צעדי נגד ליציאתה של ארצות הברית מהסכם הגרעין - כך דווח בכלי תקשורת במדינה. לפי הפרסום, צעדי הנגד יכללו נסיגה מחלק מסעיפי ההסכם - שמחייב את איראן לעצור את פיתוח הגרעין במדינה בתמורה להסרת הסנקציות - אך לא יציאה מלאה ממנו.