איראן: מעורבות ישראל בקואליציית ארה"ב במפרץ היא איום כלפינו

דובר משרד החוץ האיראני התייחס לדיווחים לפיהם ישראל מקיימת מגעים עם האמריקנים, בנוגע לקואליציה המתגבשת לאבטחת כלי שיט במפרץ הפרסי: "יש לנו זכות להגיב לאיום שכזה"

זמן צפייה: 00:27
עבאס מוסאווי, דובר משרד החוץ האיראני, אמר היום (שישי) כי כל מעורבות ישראלית בקואליציה האמריקנית במפרץ הפרסי היא "איום ברור" לביטחון הלאומי של איראן, וכי לרפובליקה האיסלאמית יש הזכות להגיב לאיום שכזה. זאת, לאחר שדווח כי ישנם מגעים בין ישראל לארה"ב בנוגע לקואליציה האמריקנית לאבטחת כלי השיט במפרץ הפרסי. אתמול דיווח רשת CNN מפי גורם אמריקני כי איראן מנסה לאחרונה להשתלט על מכליות במפרץ הפרסי, בעזרת משבשי GPS. דברי הגורם מגיעים ברקע אזהרה חדשה שפרסם הלילה המנהל הימי של משרד התחבורה האמריקני, ובה התריע כי ספינות מסחר דיווחו על שיבושים במערכות האיכון שלהן באזור.
מכלית הנפט הבריטית ''Stena Impero''
מכלית הנפט הבריטית ''Stena Impero'' | צילום: stena Bulk
לעוד כתבות בנושא: מכלית נפט נתפסה ע"י איראן – 7 אנשי צוות נעצרו זריף: איראן תצמצם מחויבויות נוספות בהסכם הגרעין נשיא איראן בתגובה לסנקציות על זריף: "התנהגות ארה"ב ילדותית" על פי הגורם במשרד ההגנה, השיבושים נועדו לגרום לספינות או למטוסים אמריקניים ובריטיים לטעות בניווט ולהיכנס בשוגג לשטח איראן, דבר המהווה מבחינת טהראן עילה להשתלטות על כלי השיט. עוד דווח ב-CNN כי ספינות של משמרות המהפכה האיראניים "מתחזות" למכליות אמריקניות, כדי שלא יזהו שהן שייכות לאיראן. זאת, תוך שימוש במערכות זיהוי שמשמשות ספינות מסחריות.
חיילי הצבא הבריטי משתלטים על המכלית האיראנית
חיילי הצבא הבריטי משתלטים על המכלית האיראנית | צילום: RoyalMarines
בתחילת השבוע, כזכור, דווח בטלוויזיה הממלכתית של איראן כי מכלית נפט נוספת נתפסה על ידי משמרות המהפכה, ושבעת אנשי הצוות שעליה נעצרו. הרשת ציטטה בכיר בארגון, שלדבריו כלי השיט נעצר כיוון שניסה להבריח 700 אלף ליטרים של נפט למדינות ערב. על פי הצהרת משמרות המהפכה, המכלית נגררה לנמל בושהר. לפני כשבועיים אמר בכיר באיראן כי בריטניה שלחה נציג למדינתו כדי לדון בשחרור מכלית הנפט שנתפסה במצרי הורמוז. בהמשך, גורם מאיראן הכחיש את הטענה. בד בבד, התייחס הנשיא חסן רוחאני למתיחות ואמר כי "איראן מוכנה לנהל משא ומתן, אך לא כזה שפירושו כניעה". מוקדם יותר באותו שבוע אמר שגריר איראן בלונדון, חמיד באעדינג'אד, כי יש להימנע מהחרפת המתיחות במפרץ הפרסי. "הממשל הבריטי צריך לרסן את הכוחות הפוליטיים הפועלים להסלמת המצב". השגריר קרא לממשל "לרסן את המתח הגובר מול איראן. בריטניה פועלת בצורה מסוכנת ולא חכמה בתקופה רגישה במזרח התיכון. איראן מוכנה להגיב לתרחישים שונים".