בין מחאות, סנקציות וקורונה: אזרחי איראן יוצאים לקלפיות

כ-58 מיליון אזרחים יצאו להצביע ל-290 נציגי הפרלמנט. המחנה השמרני צפוי להתחזק, בעיקר לאור פסילתם מראש של מועמדים רפורמיסטיים, ואחוז ההצבעה הנמוך הצפוי. חמינאי: "ההצבעה - חובה דתית"

זמן צפייה: 00:45

אזרחי איראן יצאו הבוקר (שישי) לקלפיות, על מנת לבחור את נציגיהם לפרלמנט המקומי, ה"מג'לס". באיראן כ-58 מיליון אזרחים בעלי זכות הצבעה, המחולקים ל-31 מחוזות, והם יבחרו ב-290 נציגים לפרלמנט, כפי שנעשה בכל ארבע שנים בבחירות אזוריות ואישיות.

אלה יהיו הבחירות הראשונות מאז יצאה ארצות הברית מהסכם הגרעין והשבת הסנקציות האמריקניות, מהלך שהשפיע באופן עמוק על החברה האיראנית, בעיקר בפן הכלכלי. בנוסף, הבחירות הללו חשבות מאוד לקראת הבחירות לנשיאות שייערכו בשנה הבאה, והן מהוות מעין סקר דעת קהל לבחינת הלגיטימיות של המשטר, וההשפעה החברתית של המחאות האזרחיות בשנים האחרונות, כולל בחודשים האחרונים.

באיראן שני מחנות פוליטיים מרכזיים: המחנה האחד הוא השמרני, והשני הוא הרפורמיסיטי. אלא שאין בין המחנות איזון, כיוון שיותר ממחצית מכ-16 אלף שהגישו מועמדות לפרלמנט נפסלו על ידי "מועצת שומרי החוקה" של משטר האייתולות, באופן בו רוב המועמדים הרפורמיסטים נפסלו.

אזרחי איראן מגיעים אל הקלפיות
אזרחי איראן מגיעים אל הקלפיות | צילום: רויטרס
שלטי בחירות בטהראן
שלטי בחירות בטהראן | צילום: רויטרס
קלפי בטהראן
קלפי בטהראן

מומחים פוליטיים באיראן מסבירים כי לאור המצב הזה בפני הבוחר האיראני עומדות שלוש אפשרויות מרכזיות: הצבעה לשמרנים או לרפורמיסטים, או אי הצבעה בכלל, והחרמה של הבחירות. שכן, בחלק גדול מהמחזות אין כלל אפשרות להצביע למועמד רפורמיסטי, וההצבעה תהיה רק למועמדים מתונים ורדיקליים יותר מתוך הזרם השמרני.

על פי ההערכות באיראן, רק כ-50% מהאזרחים האיראניים צפויים לצאת לקלפי, שפל חסר תקדים. לצורך ההשואה, כ-66% מהאזרחים האיראנים השתתפו בבחירות בשנת 2016; בשנת 2012 אחוז ההצבעה באיראן עמד על כ-62%. לאור הצפי העגום, המנהיג העליון עלי חמינאי אמר הבוקר כי השתתפות בבחירות היא "חובה דתית".

לאור פסילת המועמדים הרפורמיסטים, ואחוז ההצבעה הנמוך הצפוי בעיקר בקרב תומכיהם, רבים מהם צעירים ונשים, צפויה המחנה הדתי הרדיקלי להתחזק. למורת רוחו של הנשיא, חסן רוחאני, אבי הסכם הגרעין התומך באופן יחסי בפתיחת איראן לעולם ולמערב.

הבחירות ייערכו גם בצל מגיפת הקורונה שהגיעה השבוע לאיראן. לפחות שני חולים מתו ועוד שלושה נדבקו, כך לפי רשויות הבריאות האיראניות. לפי דיווחים לא מאומתים, בעיקר בכלי תקשורת המזוהים עם האופוזיציה באיראן, מספר המתים עומד על תשעה, וכמה עשרות נדבקו.