"לא יודעים מה זה": מה חושבים האיראנים על הפיצוצים המסתוריים?

קו הרקיע של טהראן עבר שינוי דרמטי עם 14 פיצוצים שאירעו בחודש האחרון במתקני גרעין. תושבי המדינה סיפרו לחדשות 13 על ההתרחשויות מנקודת מבטם - ואיך האירועים מציתים בהם חלום ישן של חופש

זמן צפייה: 10:12

גם היום (ראשון) הרעיד פיצוץ מסתורי נוסף את איראן, הפעם זה קרה במחוז איספהאן. זהו הפיצוץ ה-14 בתוך פחות מחודש. תחנות כוח, מפעלים, ספינות שעולות באש, קו הרקיע של איראן ובמיוחד זה שעוטף את הבירה טהרן עובר בשבועות האחרונים שינוי דרמטי. זה לא קורה סתם כך ברחבי המדינה, אלא רק בזרועות הגרעין האיראני, בבסיסים צבאיים, במפעלי התעשייה הצבאית ובצינורות נפט.

"אני חושב שישראל יכולה לפגוע בכל אתרי הגרעין של המשטר באיראן", סיפר לחדשות 13 עלי אראש, שהיה קצין בכיר בצי הים של איראן. הוא מכיר את מנגנון ההסתרה, וערק לפני שנתיים לטורקיה. כעת, הוא מתבונן כיצד המלחמה הגדולה אליה הוא התכונן בתור קצין בכיר מתרחשת מול עיניו באופן הכי לא צפוי.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

צה"ל השתלט על רחפן שחדר מלבנון – והנחית אותו בישראל

"מי שנפגע הם הבוחרים שלו": האם המחאה מחלחלת לתומכי נתניהו?

בניגוד להנחיות משרד הבריאות: מאות חוגגים במסיבת טבע • תיעוד

פיצוץ בתחנת כח באיראן
פיצוץ בתחנת כח באיראן | צילום: חדשות 13

לדברי אחד המרואיינים שנמצא בטהראן, "אף אחד באיראן לא יודע מה היה הפיצוץ, אבל ברגע שהתחילו להגיע כל מיני סיפורים, אנשים התחילו להאמין בזה. קולות הפיצוץ בפרצ'ין היו מאוחר בלילה. אולי בזמן הזה אני נחתי. הישראלים מצוינים ועובדים בצורה מקצועית ביותר. הם פועלים בזמן שאף אדם או עובד לא נמצא ברחובות".

האיראנים שומעים את הפיצוצים שמציתים בהם את אש החלום הישן, של חלקם ואולי של רובם, להתנער מהשלטון שהפך למכשול העיקרי שלהם בדרך לחופש. הפיצוצים המסתוריים תופסים את השלטון בחולשתו. הכלכלה, כתוצאה מהסנקציות, כבר קורסת וזה חידוש חשוב מאוד. הקורונה מכה במדינה והמספרים מראים שאיראן בעצם לא יכולה להתמודד עם הנגיף. כל אלה מביאים לשפל שמחזיר אחורה את חלומות הגרעין של האייתוללות לנקודת ההתחלה.