איראן: "מעצר המכלית התבסס על תירוצים – ולא ייענה בשתיקה"

מוחמד בגרי, בכיר בצבא האיראני, התייחס למעצר מכלית הנפט על ידי בריטניה בשבוע שעבר והזהיר כי המהלך לא יעבור ללא תגובה: "טהראן תגיב לאירוע בתזמון שיראה לה ראוי"

זמן צפייה: 00:48
המתיחות במפרץ: בכיר בצבא האיראני התייחס היום (שלישי) למעצר מכלית הנפט ואנשי הצוות בשבוע שעבר, ואמר כי "המעצר התבצע תחת תירוצים מומצאים, ולא ייענה בשתיקה. טהראן תגיב בתזמון הראוי". אתמול התייחס שר ההגנה האיראני למעצר המכלית, ותיאר את הצעד כ"מהלך מאיים ושגוי". לדבריו, "מעצר המכלית האיראנית על ידי בריטניה היה מהלך פיראטי, ואיראן לא תסבול את זה". עוד התייחס לתקרית הפלת המל"ט האמריקני, וטען כי הצעד העביר מסר לפיו טהראן תגן על גבולותיה. משרד החוץ האיראני התייחס אף הוא למעצר המכלית, וטען כי "טהראן לוקחת צעדים פוליטיים, חוקתיים ודיפלומטיים בנוגע למעצר המכלית על ידי הצי הבריטי". עוד בחדשות 13: איראן: "מכלית הנפט שנעצרה על ידי בריטניה – לא יועדה לסוריה" "על בריטניה לחשוש": מחריף המשבר סביב תפיסת המכלית האיראנית משרד החוץ הרוסי: "מעצר המכלית האיראנית – מהלך שתוכנן מראש"
השתלטות בריטניה על המכלית האיראנית
השתלטות בריטניה על המכלית האיראנית | צילום: RoyalMarines
ביום ראשון הצהיר סגן שר החוץ האיראני, עבאס אראקצ'י, כי מכלית הנפט לא יועדה לסוריה - חרף טענות לונדון, שעצרה את המכלית בגין ההפרה האיראנית של הסנקציות, לדבריה. אראקצ'י תיאר את מעצר המכלית כ"מהלך פיראטי", והסביר כי בשל קיבולת המכלית היא עברה דרך מצר גיברלטר, ולא דרך תעלת סואץ. ארקאצ'י הדגיש, כאמור, כי יעד כלי השיט לא היה סוריה - אך לא ציין מה היה היעד המתוכנן. "הנמל בסוריה, שאליו לדברי הממלכה הייתה אמורה להגיע המכלית, איננו גדול מספיק בשביל המכלית", הסביר סגן השר. "המכלית חלפה דרך מים בין-לאומיים במצר גיברלטר, ואין שום חוק שמאפשר לבריטניה לעצור אותה. אנחנו דורשים את שחרורה".
חיילי הצבא הבריטי משתלטים על המכלית האיראנית
חיילי הצבא הבריטי משתלטים על המכלית האיראנית | צילום: RoyalMarines
בתוך כך הודיע אראקצ'י בתחילת השבוע באופן רשמי על כך שאיראן תעלה את רמת העשרת האורניום לרמה הנדרשת עבור תחנת הכוח הגרעינית בבושהר. על פי גורמים באיראן מדובר על רמה של 5% - החורגת מהמגבלה של 3.67%, עליה הוסכם בהסכם הגרעין עם המעצמות. כמו כן, אמר ארקא'צי כי מכתב בנושא יישלח היום על ידי שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זאריף לשרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני. "היום אנחנו עושים את הצעד השני בירידה בהתחייבויות בתוכנית הגרעין, בכל שישים ימים תתבצע ירידה נוספת בהתחייבויות שלה", אמר אראקצ'י, והצהיר כי הרפובליקה האסלאמית רוצה שההסכם יינצל, אך דורשת שהמעצמות ימלאו את ההתחייבויות שלהן. "איראן הקדישה מספיק זמן לדיפלומטיה, הדלתות למשא ומתן עדיין פתוחות אך דרושות יוזמות חדשות בנושא. לאיחוד האירופי היו שישים ימים למצוא ופיתרון והוא לא הצליח".
השתלטות בריטניה על המכלית האיראנית
השתלטות בריטניה על המכלית האיראנית | צילום: RoyalMarines
כאמור, ביום חמישי נערכה פשיטה של הצי הבריטי בגיברלטר על המכלית איראנית "גרייס 1" שהייתה בדרכה לסוריה. במקרה הזה מדובר בהפרת הסנקציות של האיחוד האירופי על הסורים. האיראנים הביעו כעס גדול על התקרית הזו ואיימו שיש בכוונתם "ללכוד" מכלית בריטית - החרפה משמעותית של הרטוריקטה של טהראן. זהו פרק נוסף בהסלמה במפרץ, שנכון לעכשיו אין שום סימן למשהו שיכול לפרק את המתח. משרד החוץ האיראני זימן את השגריר הבריטי לשיחת נזיפה, שם הביעו בפניו את "ההתנגדות החריפה למעצר הלא חוקי והלא מקובל" של הספינה. הצעד הדיפלומטי הזה מסיר את הספק שהמכלית שייכת לאיראן, למרות שהיא נושאת את דגל פנמה ומנוהלת על ידי חברה בסינגפור. במקביל, על פי מסמכים שהגיעו לידי סוכנות הידיעות רויטרס, הנפט שהיה בספינה שייך לאיראן, עם כי מקורו מעיראק השכנה.