הונגריה מונעת מזון ממבקשי מקלט: "אין ארוחות חינם - לאף אחד"

על פי מדיניות אורבן, מהגרים המגיעים לגבול הדרומי של המדינה וכניסתם מסורבת - לא זכאים לקבל אוכל מהרשויות. ארגוני זכויות אדם: "הפרה של זכויות אדם בסיסיות, באופן חסר תקדים במאה ה-21"

פליטים שהגיעו לגבול הונגריה-אוסטריה, הבוקר
פליטים שהגיעו לגבול הונגריה-אוסטריה | צילום: רויטרס

הונגריה מיישמת מדיניות שבמסגרתה היא לא מספקת מזון למבקשי מקלט בגבולה הדרומי - כך מסרו אתמול (שישי) ארגוני זכויות אדם במדינה. על פי ההחלטה, אנשים שבקשת כניסתם למדינה נדחית לא זכאים לארוחות. דוברו של ראש הממשלה ויקטור אורבן, זולטן קובקס, התייחס בביטול לנושא ואמר כי הרשויות מספקות "כל מה שנדרש למי שיש לו רשות להישאר", וכן הוסיף כי המדינה לא תאכיל כל אחד שמגיע לגבול: "זו גישה מקצועית. כשהעסקה מסתיימת, אין לנו מה לעשות. אין ארוחות חינם לאף אחד".

"מדובר בהפרה של זכויות אדם בסיסיות. זה חסר תקדים באירופה במאה ה-21" כך על פי ועדת הלנסיקי הונגריה, ארגון המציע סיוע משפטי למבקשי מקלט במעברי גבול. עוד מסר הארגון כי "מדובר בעבירה שמגיעה לכדי יחס בלתי אנושי ואף התעללות, תחת החוק הבין-לאומי" ודיווח על 13 בני אדם שהורעבו במשך חמישה ימים, עד להתערבות בין המשפט האירופי לזכויות אדם.

ויקטור אורבן, ראש ממשלת הונגריה
ויקטור אורבן, ראש ממשלת הונגריה | צילום: רויטרס

ראש הממשלה ההונגרי ויקטור אורבן, שנבחר על בסיס מצע לאומני ויחס שלילי כלפי מהגרים, הכריז ב-2015 על בניית חומה בחלק הדרומי של המדינה, הגובל בסרביה. כחלק ממדיניות ההגירה הנוקשה שהחיל, מתקבלת רק מכסה קצובה של בקשות מקלט. הן מתקבלות רק אם האדם מגיע ממדינה הנחשבת לא בטוחה, על אף שרובם מגיעים מסרביה, המוגדרת "בטוחה" על פי הרשויות בהונגריה.

בשנה שעברה קיבלה הממשלה 349 בקשות, בעיקר מאפגניסטן, עיראק וסוריה. מהגרים סרבים שמבקשים להיכנס לא מצליחים לרוב. לשתי המדינות אין הסכם ברור בנושא ולכן אינם יכולים לחזור בצורה חוקית. יו"ר ועדת הלנסיקי הונגריה מרתה פארדבי מסרה: "הרעיון הוא להרעיב אותם עד שיעזבו, כלומר לאלץ אותם לעבור על החוק".