המחאה בהונג קונג מחריפה: תושבי העיר פתחו בשביתה כללית

התושבים שיבשו את תנועת האוטובוסים והרכבות, ובמהלך ההפגנות נעצרו עשרות בני אדם. דרישות המפגינים: פיטורי המושלת לאם, הבטחה על נסיגה מוחלטת מהצעת חוק ההסגרה לסין וחנינה לעצורי ההפגנות

זמן צפייה: 01:54

המחאה בהונג קונג עלתה היום (שני) שלב, כשתושבי העיר פתחו בשביתה כללית, לראשונה זה 50 שנה, יצאו להפגין ברחבי העיר ושיבשו בין היתר את תנועת הרכבות והאוטובוסים. המשטרה הגיבה בגז מדמיע ובכדורי גומי, ועצרה 82 בני אדם. עוד נמסר מהמשטרה מסרה כי מתחילת ההפגנות בחודש יוני נעצרו 420 אנשים, בין הגילאים 14 ו-76.

גל המחאות החל עם הצעת חוק ההסגרה לסין שהעלתה מושלת הונג קונג, קארי לאם, לפיה חשודים בביצוע עבירות כגון רצח ואונס יוסגרו לסין, טאיוואן ומקאו, כאשר ההחלטה תהיה בכל מקרה לגופו. בתחילת חודש יולי הודיעה לאם על ביטול הצעת חוק, אך המפגינים הודיעו כי הם דוחים את ההצהרה ואמרו כי יחזרו להפגין. דרישותיהם המרכזיות הינן פיטוריה של לאם, חקירת עצמאית בדבר התנהלות המשטרה, חנינה לעצורי ההפגנות ונסיגה לצמיתות מהצעת החוק.

לכתבות נוספות בנושא >> 

הונג קונג: עשרות אלפים מוחים נגד הצעת חוק שתאפשר הסגרה לסין

מושלת הונג קונג ביטלה את הצעת חוק ההסגרה לסין: "כישלון גמור"

לאחר הפגנות הענק: הונג קונג משעה את חוק ההסגרה לסין

ההפגנות בהונג קונג
ההפגנות בהונג קונג | צילום: רויטרס

במהלך ההפגנות נחסמו שני צמתים מרכזיים, שבעה מחוזות, פארקים, גשרים ואף קניונים. יותר מ-200 טיסות בוטלו, וכמה קווי רכבת הושעו כשהמוחאים חסמו דלתות הרכבות ומנעו את יציאתן. למטרה זו המפגינים גם הציבו אופניים, מטפי כיבוי ומוטות ברזל, במסילות המקשרות בין ליבה של הונג קונג לאחד ממחסומי הגבול עם סין. "אם הרכבות יפגעו בחפצים שמשאירים על מסלולן, יכולות להיות לכך השלכות חמורות", מסר דובר חברת הרכבת.

אמצעי מחאה קבוע מתחילת ההפגנות היה הצבת מחסומי דרכים, שדרכם מנסים לעתים הנהגים לנתב דרכם ואף לפרוץ אותם בכוח. בתוך כך, לפני כשבועיים מכונית פגעה באדם ופצעה אותו, במקרה אחר רדפו המפגינים אחר מכונית שפרצה מחסום, והיום פרצו שתי מוניות ומכונית מחסומים אך לא פגעו באיש.

ההפגנות בהונג קונג בעקבות הצעת חוק ההסגרה לסין
ההפגנות בהונג קונג בעקבות הצעת חוק ההסגרה לסין | צילום: רויטרס

לאם אמרה כי ההפגנות ההמוניות מביאות את העיר ל"סף מסוכן ביותר" וגינתה את המוחאים על הריסת כלכלת העיר ויציבותה, כך לדבריה. התגובה הכעיסה רבים, והביאה לעוד יותר מחאות ספונטניות במוקדים שונים ברחבי העיר. לדברי לאם, "שיבושים כה נרחבים מערערים את החוק והסדר בעיר שכולנו אוהבים, ושרבים מאיתנו עזרו לבנות אותה".

"אני רוצה שקארי לאם תבוא ותפתור את הבעיה, ולא תדבר שטויות", אמר ג'ואל טסה בן ה-25, העובד בענף הפרסום, ואמר כי הוא מתלבט אם ברצונו להצטרף לשביתה הראשונה בהונג קונג, כאמור מזה 50 שנה.