המחאה בהונג קונג: מפגינים אוחזי מטריות הסתערו על בניין ממשלה

ברקע יום השנה להחזרת הטריטוריה לסין והמאבק נגד חוק ההסגרה, מאות בני אדם ניפצו חלונות וניסו לפרוץ את דלת המבנה בעזרת עגלה ומוטות ממתכת. השוטרים השתמשו בגז פלפל והכו מפגינים

זמן צפייה: 01:16

גל המחאות בהונג קונג: מאות מפגינים הסתערו הבוקר (שני) על משרד ממשלתי בהונג קונג, ניפצו חלונות וניסו לפרוץ את דלת הזכוכית בכניסה אליו בעזרת עגלה ומוטות ממתכת. הפוליטיקאי לאונג יאו-צ'אנג ניסה לחסום את דרכם, אך הופל לקרקע.

כמאה שוטרים שהוצבו בזירה נשאו שלטי אזהרה, השתמשו בגז פלפל לפיזור ההסתערות ואף הכו מספר מפגינים. המחאות מגיעות ברקע יום השנה להחזרת האזור המנהלי לשליטת סין ובהמשך לגל המחאות האחרון בעקבות חוק ההסגרה.

לכתבות נוספות בנושא: 

המחאה בהונג קונג נמשכת: אלפים חסמו את מטה המשטרה

חרף השעיית חוק ההסגרה: מאות אלפים מפגינים ברחובות הונג קונג

לאחר הפגנות הענק: הונג קונג משעה את חוק ההסגרה לסין

Protesters Try To Break Into The Legislative Council Building Where Riot Police Are Seen, During The Anniversary Of Hong Kong's Handover To China In Hong Kong

לפני כשבוע וחצי, חסמו מפגינים את הכניסה למטה המשטרה בהונג קונג, במחאה על החוק, שיאפשר לאוטונומיה להסגיר חשודים לסין. קודם לכן, הודיעה מושלת הונג קונג, קארי לאם, כי תשעה את תהליך העברת החוק, אך המפגינים לא הסתפקו בכך – והציבו דרשו כי תבטלו כליל תוך שבוע.

המפגינים מחו על מעצרם של 32 פעילים, שנגד חמישה מהם הוגש כתב אישום בגין הפרות סדר. ההפגנות נגד חוק ההסגרה לא היו אלימות ברובן, אך אחת ההפגנות שנערכה לפני כשבועיים וחצי הדרדרה לעימותים בין אזרחים למשטרה, ועשרות נפגעו מגז מדמיע וירי כדורי גומי. המשטרה הגדירה את האירוע כהפרת סדר, פשע שעונשו בהונג קונג עד עשר שנות מאסר.

Riot Police Is Seen Inside The Legislative Council Building Where Protesters Try To Break Into, During The Anniversary Of Hong Kong's Handover To China In Hong Kong

לפני מספר שבועות כאמור, החל גל המחאות במסגרתו הפגינו מאות אלפי בני אדם בדרישה למשוך לחלוטין את הצעת חוק ההסגרה, על רקע הצהרתה של המושלת, קארי לאם, כי תשעה את הדיונים בהצעה עד להודעה חדשה ותמשיך את ההידברות בסוגייה לאחר שבוע של מחאות ענק. המפגינים דרשו לבטל את החוק לחלוטין, וחלקם אף קראו ללאם להתפטר מתפקידה.

בעקבות ההפגנות, הודיעה לאם כי היא מקפיאה עד להודעה חדשה את החוק, ואמרה: "לבי נשבר ממראות העימותים בין השוטרים למפגינים. נגנוז את החוק כדי להימנע מפגיעות נוספות. נפעל בשיתוף האזרחים ונקשיב יותר".

הפגנה בהונג קונג בעקבות הצעת חוק ההסגרה לסין
הפגנה בהונג קונג בעקבות הצעת חוק ההסגרה לסין | צילום: רויטרס

המושלת הוסיפה כי "הממשל יקשיב, בגישה פתוחה, לדעות על הצעה החוק. השגיאות שלנו גרמו לקונפליקט גדול בהונג קונג – שהייתה שלווה יחסית בשנתיים האחרונות. אנשים רבים התאכזבו מאיתנו, גם אני חשה עצב וחרטה. נקשיב בכנות ובענווה לכל ביקורת במטרה להשתפר". לאם נחשבת לתומכת של הממשל הסיני המרכזי ונחשבת למי שדחפה את הצעת החוק. תומכי החוק מתעקשים שישנן הגנות בהצעת החוק שימנעו ממי שנרדף על בסיס דתי או פוליטי להיות מוסגר לסין.

בין המפגינים, היו רבים שענדו פרחים לבנים על הדש לזכר הצעיר שנפל אל מותו בעת ההפגנות בעיר. רבים מהם רואים במחאה הזאת המשך ישיר ל"תנועת המטריות" – תנועת מחאה שהחלה כתנועה סטודנטיאלית, והצליחה לשתק חלקים גדולים מהונג קונג בשנת 2015. המחאה זכתה לשמה בעקבות השימוש שעשו המפגינים במטריות כדי להדוף את הגז המדמיע שנורה לעברם.

כאמור, הצעת החוק תאפשר לסין לבקש להסגיר תושבי הונג קונג החשודים בעבירות כגון רצח ואונס לסין, טייוואן ומקאו. ההחלטה תהיה בכל מקרה לגופו. בכירים בהונג קונג אמרו כי בתי למשפט בטריטוריה תהיה המילה האחרונה בנוגע לבקשות ההסגרה, וכי חשודים בעבירות פוליטיות או דתיות לא יוסגרו.