"טראמפ הזמין את זריף לפגישה בבית הלבן - חמינאי לא אישר"

על פי דיווח ב"ניו יורקר", הסנאטור הרפובליקני ראנד פול פגש את שר החוץ האיראני בניו יורק, והזמין אותו לפגישה בחדר הסגלגל עם הנשיא האמריקני. בטהראן הודיעו לזריף: "הנשיא לא מאשר"

זמן צפייה: 01:23

המתיחות בין ארה"ב לאיראן: נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הזמין את שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף לפגישה בחדר הסגלגל בבית הלבן, על מנת לדון במתיחות בין המדינות ובתכנית הגרעין של איראן, כך דווח הבוקר (שבת) במגזין "ניו יורקר" האמריקני. על פי הדיווח, זריף לא קיבל אישור מהממשל בטהראן, והפגישה לא התקיימה.

על פי הדיווח זריף קיבל את ההזמנה בעת ששהה בניו יורק במהלך פגישה עם הסנאטור הרפובליקני ראנד פול, במסגרת השתתפות בדיון בעצרת האו"ם. זריף הודיע כי יצטרך לקבל אישור לפגישה מחמינאי, ולאחר סבב התייעצויות בטהראן לא אושר לו לקיים את הפגישה, כך אמרו ל"ניו יורקר" גורמים אמריקניים ואיראניים המעורים בשיחות בין הצדדים.

ראנד, כך דווח, עמל במהלך שבועות ארוכים על פגישה אפשרית של זריף בבית הלבן, בברכתו של הנשיא טראמפ, ותוך התייעצות עם הגורמים הרלונטיים בממשל ובמשרד החוץ. הפגישה בין זריף לסנאטור מקנטאקי התקיימה ב-15 ביולי, בשדרה החמישית בניו יורק, ונמשכה כשעה.

זריף בהצגת הסכם הגרעין. האחראי על השכנועים
שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף | צילום: רויטרס

שבועיים אחר כך, הטיל השבוע הבית הלבן סנקציות על זריף והכריז שהוא "גורם לא רלוונטי לשיחות עם ארה"ב". ביום רביעי, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם על צו נשיאותי בנושא, בהמשך לסנקציות שהטיל בחודש שעבר נגד איראן, ושהתמקדו במנהיגה העליון של המדינה עלי חמינאי ומטרתן למנוע ממנו ומקורביו גישה לכלים כלכליים.

בכיר במשרד האוצר האמריקני אמר לאחר החתימה על הצו, כי זריף הוא הפנים הבין-לאומיות של איראן, שמגן על מדיניות הרדיפה של המשטר ועל דיכוי חופש הביטוי, וכי משרדו של זריף הוא המשך ישיר למדיניות המנהיג העליון של איראן ושל משמרות המהפכה. לדבריו, במשך זמן רב מדי התייחסו לזריף בארצות הברית כנציג לגיטימי של איראן, והיום פקעה סבלנותו של הנשיא טראמפ.

באשר לניהול משא ומתן אמריקני עם זריף, אמר הבכיר כי הוא אינו נחשב לאיש קשר מרכזי, וכי בבית הלבן מעדיפים לקיים כל קשר עם איראן באמצעות מתווך בעל יכולת השפעה. עד כה, הוסיף הבכיר, לזריף עטה כסות של המתווך המכובד של המשטר, אך דבריו האחרונים, כולל יחסו להומוסקסואלים ולכליאת העתונאי האמריקני ג׳ייסון רזיאן מעידים שלא כך הדבר.

בתגובה להודעת הבית הלבן, כתב זריף בחשבון הטוויטר שלו כי "הסיבה שארצות הברית שמה אותי למטרה היא שאני 'הפנים הבין-לאומיות של איראן'. האם האמת כל כך כואבת? לסנקציות אין שום השפעה עלי או על המשפחה שלי, כי אין לי שום רכוש או אינטרס מחוץ לאיראן. תודה שאתם מחשיבים אותי ככזה איום ענקי לאג'נדה שלכם"