"חיפש יעד לפיגוע": לבנוני תושב ארה"ב הורשע בסיוע לחזבאללה

עלי קוראני, בן 34 מניו יורק, עשוי לעמוד בפני מאסר עולם לאחר שסייע ברכישת נשק וביצע מעקב על יעדים אמריקניים ובהם נמל התעופה JFK ומטה ה-FBI במדינה, עבור מתקפה עתידית של ארגון הטרור

עלי קוראני
עלי קוראני | צילום: רויטרס

עלי קוראני, לבנוני בן 34 שמתגורר בניו יורק, הורשע הלילה (שישי) על ידי בית משפט במדינה בסיוע לארגון הטרור חזבאללה, באמצעות מעקב על יעדים אמריקניים, והוא עשוי לעמוד בפני מאסר עולם. התובע ג'ופרי ברמן, אמר כי "משימתו של הנאשם הייתה לסייע ברכישת נשק ולאסוף מידע על יעדים אפשריים לפיגוע עתידי של חזבאללה".

על פי דיווח בסוכנות הידיעות "AP", קוראני החל לשמש כסוכן של הארגון בשנת 2008, וביצע מעקב על מתקנים צבאיים במדינת ניו יורק. בין יעדיו היו נמל התעופה JFK, מטה ה-FBI במדינה, מתקן שירות חשאי בברוקלין וכן אתרים צבאיים במנהטן. עוד דווח, כי קוראני, שנעצר בשנת 2017, חשף בפני חוקריו את הפעולות שביצע במטרה להפוך למודיע ולהימנע מעונש מאסר ממושך.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

מפקד משמרות המהפכה באיראן: "אנו בעיצומו של עימות עם האויב"

בכירים ישראלים: נתניהו כינס דיון ביטחוני בנושא המתיחות במפרץ

"סולימאני נפגש עם מיליציות בעיראק והורה להן להיערך למלחמה"

מזכ''ל חזבאללה חסן נסראללה
מזכ''ל חזבאללה חסן נסראללה | צילום: רויטרס

קוראני נסע ללבנון מספר פעמים בתקופה שבה שימש כסוכן הארגון, ועבר אימונים צבאיים, כך על פי הדיווח. על פי עדותו, בשנת 2016, במהלך ביקור בלבנון, גילה כי חזבאללה ירה לעבר בית משפחתו, והדבר הניע אותו להפסיק לפעול עבורו ולשתף פעולה עם הרשויות האמריקניות - במידה ויזכה לתמיכה כספית ולהקלות בנהלי ההגירה עבור משפחתו.

לפני כשלושה שבועות, גזר בית המשפט בלוס אנג'לס, קליפורניה, תשעה חודשי מאסר ושלל את אזרחותו האמריקנית של וואלמו שקאייר, בגין השגת אזרחות שלא כדין. שקאייר, מחבל פלסטיני יליד ירדן, הורשע בניסיון פיצוץ של אוטובוס בישראל, וריצה מאסר של ארבע שנים בארץ. כמו כן, נקבע שבתום תקופת המאסר, הוא יגורש לירדן.

מסמכים מתיק המשפט מצביעים על כך ששקאייר אומן על ידי אש"ף על מנת לבצע פיגוע. שקאייר חבר לאדם נוסף, ויחד הם ניסו לפוצץ אוטובוס בישראל בשנת 1988. למרות שפוצצו מטען בקרבת האוטובס, לא הצליחו להרוג או לפצוע איש, ולא נגרם נזק. שקאייר נתפס על ידי כוחות הביטחון בישראל ובשנת 1991 נגזרו עליו עשר שנות מאסר, אך הוא שוחרר כעבור ארבע שנים כחלק מהסכמי אוסלו.