23 שנות מאסר למפיק הארווי ויינסטין שהורשע באונס

כשלושה שבועות לאחר שהורשע בעבירות מין בכמה נשים, גזר בית המשפט על הבכיר ההוליוודי עונש המתקרב לרף המקסימלי העליון. "אם הוא לא היה מורשע - זה היה קורה שוב ושוב"

זמן צפייה: 01:21

בית המשפט בניו יורק גזר היום (רביעי) 23 שנות מאסר למפיק ההוליוודי הארווי ויינסטין, שהורשע בחודש שעבר באונס ובתקיפה מינית של כמה נשים. גזר הדין הוקרא בנוכחות שתיים מהמתלוננות נגדו. "אם המושבעים לא היו מרשיעים את ויינסטין - זה היה קורה שוב ושוב", אמרה מרים היילי, שגם העידה במשפט. "הוקל לי לדעת שהוא לא מעל החוק. הוקל לי לדעת שנשים באשר הן יוכלו להסתובב חופשיות ובטוחות - כשהוא מאחורי סורג ובריח".

עורכת דינו של ויינסטין מסרה לאחר גזר הדין: "אני רותחת מזעם על גזר הדין, הוא לא בא בהתאמה עם הראיות או עם הדרישה לצדק. גזר הדין מעורר בחילה, ונראה כי השופט נכנע ללחץ ציבורי. אני מאוד לא מרוצה".

לפני כשלושה שבועות, כאמור, הורשע ויינסטין בתקיפה מינית ובאונס מדרגה שלישית – וזוכה משני סעיפים חמורים יותר, של אונס ושל תקיפה בנסיבות מחמירות. עד מתן גזר הדין ב-11 במארס, ישהה ויינסטין במעצר. עם תום הקראת הכרעת חבר המושבעים לווה ויינסטין אל מחוץ לאולם כשהוא אזוק.

עוד בחדשות 13:

המפיק ההוליוודי הארווי ויינסטין הורשע בתקיפה מינית

תיבת הפנדורה שפתחה פרשת הארווי ויינסטין • מסכמים עשור

 

הארווי ויינסטין בדרך לדיון בחשדות נגדו לתקיפה מינית
הארווי ויינסטין בדרך לדיון בחשדות נגדו לתקיפה מינית | צילום: רויטרס

זיכויו של ויינסטין מהסעיפים החמורים איפשר לו לחמוק ממאסר עולם, אך על העבירות שבהן כן הורשע עומד עונש מקסימלי של 29 שנה - מתוכן בחרו השופטים לגזור עונש המתקרב לרף העליון. כמו כן, יאלץ ויינסטין לבצע רישום כעבריין מין מורשע.

מאז 2017, יותר מ-80 נשים העידו כי ויינסטין הטריד או ביצע בהן עבירות מין שונות. עם זאת, רבות מהן לא הגישו תלונה רשמית – וחלק מהתלונות נסגרו בשל חוק ההתיישנות. שני המקרים שבהם הורשע הם עכשוויים יחסית: כפיית מין אוראלי עם עוזרת הפקה באחד מסרטיו ב-2006, ותקיפה של שחקנית בחדר מלון במנהטן ב-2013.

הפגנת תמיכה בחושפות פרשת הארווי ויינסטין, לוס אנג'לס נובמבר 2017
הפגנת תמיכה בחושפות פרשת הארווי ויינסטין, לוס אנג'לס נובמבר 2017 | צילום: רויטרס

באוקטובר 2017 התפרסמו במקביל במגזין ה"ניו יורקר" וב"ניו יורק טיימס" כתבות תחקיר שחשפו את אחד הסודות הידועים בהוליווד: יחסו של ויינסטין לנשים עימן עבד. כ-20 שחקניות התראיינו, חלקן בשמן המלא, והעידו כי ויינסטין הציע לקדם אותן תמורת טובות מיניות. שלוש נשים אמרו כי אנס אותן, ואחרות תיארו התנהגויות כמו בקשות מצידו לעיסוי בעירום, ומגע מיני לא רצוי.

בעקבות החשיפה כ-80 נשים העידו כי ויינסטין הטריד או תקף אותן מינית לאורך שלושה עשורים, בהן השחקניות אנג'לינה ג'ולי, גווינת' פאלטרו וסלמה הייק. בסוף השנה שעברה נחשפה דוגמנית לשעבר שתובעת את ויינסטין ומאשימה כי תקף אותה מינית כשהייתה בת 16.

כשנחשפה הפרשה, התגלו גם המאמצים הנרחבים שהשקיע ויינסטין בהסתרת מעשיו. השחקנית רוז מגוון, שהייתה מהראשונות שנחשפו בפרשה, והעיתונאי רונאן פארו שפרסם את הכתבה ב"ניו יורקר" סיפרו כי המפיק שכר את חברת "בלק קיוב" הישראלית לאסוף עליהם מידע ולשבש את חשיפת הפרשה. פארו אף טען כי ערוץ NBC, שבו הייתה אמורה להתפרסם הכתבה במקור, סירב לאורך תקופה ארוכה לשדר אותה, ורמז כי נראה שהופעלו על הערוץ לחצים כבדים "לקבור" את הנושא.