יהודי בלארוס דורשים: עצרו את בניית מתחם המגורים על קבר האחים

בקהילה דרשו להפסיק בניית מגורי יוקרה באזור שבו היה גטו ולהקים אנדרטה במקום, לאחר שבחודש שעבר התגלו שרידי גופות של יותר מאלף יהודים: "הנאצים השמידו, והם שתקו"

זמן צפייה: 01:44

בלארוס: הקהילה היהודית בעיר ברסט דרשה לעצור בניית מתחם מגורים יוקרתי שהחל להיבנות, לאחר שלפני כחודש התגלה במקום קבר אחים של יותר מאלף יהודים - ולהקים אתר הנצחה לזכרם.

אתר הבנייה של מגורי היוקרה נמצא באזור שבו היה ממוקם הגטו בעיר. כ-18 אלף יהודים נכלאו שם, ושנה לאחר שברסט נכבשה על ידי הנאצים, בשנת 1942, הגיעה ההנחיה להשמידם. ראש הקהילה היהודית בעיר, אפים באסין, התייחס למסמכי רישום תושבי הגטו: "ב-16 באוקטובר 1942, מספר היהודים נמחק. אחר כך ניתן לראות שלא היו יתר".

איתור קבר האחים במתחם הבנייה | צילום: החדשות 13

בקבר נמצאו שרידים של נשים, גברים וילדים עם סימני ירי בגולגולותיהם. כשנמצאו השרידים הופסקו העבודות באתר, וחיילים מקומיים נשלחו כדי לסייע באיתור כל העצמות. כמו כן הודיעו באותה העת הרשויות המקומיות כי לא יתירו בנייה על עצמות בני האדם הקבורים במקום.

הקהילה היהודית הקטנה בעיר משוכנעת שקברים נוספים יתגלו באזור. בתקופה שלאחר המלחמה נאסר על יהודי בלארוס לנסות לאתר, או אפילו לדבר על קברי האחים במדינה. מיכאיל קפלן, שקרובי משפחתו מהעיר ברסט נספו בשואה, סיפר: "כשהגיעו הגרמנים, הם לקחו את הגברים החזקים והרגו אותם ראשונים. הנאצים השמידו אותנו בכוונה תחילה, והסובייטים פשוט שתקו בקשר אלינו, שנאו אותנו בשקט".