יוון: בהליך הפריה מיוחד - תינוק נולד משלושה הורים

רופאי פוריות סייעו לאם שעברה ארבעה ניסיונות הפריה כושלים להביא ילד באמצעות ביצית של אישה נוספת. לדבריהם מדובר בהצלחה היסטורית, אך מומחים אחרים חוששים שההליך אינו מוסרי

ביצית, אילוסטרציה
ביצית, אילוסטרציה | צילום: פוטוליה

רופאי פוריות ביוון וספרד טוענים שהצליחו ליצור תינוק משלושה בני אדם שונים ובכך להתמודד עם אי-הפוריות של האם. לאחר ארבעה ניסיונות הפריה חוץ גופית שכשלו, עברה האם בת ה-32 מיוון את ההליך ואתמול (רביעי) ילדה את התינוק במשקל 2.9 ק"ג. שניהם בריאים.

לדברי הרופאים שביצעו את ההליך הם "עשו היסטוריה", שעשויה להביא לפריצת דרך בנושא אי-פוריות ולסייע לזוגות, שמנסים להביא ילדים, בכל העולם. עם זאת, מומחים בבריטניה טוענים שמדובר בפרוצדורה המעלה שאלות אתיות קשות ואין לעשות בה שימוש. ההליך בוצע פעם אחת בעבר בירדן ועורר מחלוקת רבה.

טיפול פוריות, ארכיון
טיפול פוריות, ארכיון | צילום: יחצ

ההליך מתבצע על ידי שימוש בזרע ושתי ביציות משתי נשים שונות ונועד לסייע למשפחות עם מחלות קטלניות במיטוכונדריה, שמועברת מהאם לתינוק. בהליך משלבים הרופאים את ה-DNA של האם עם המיטוכונדריה של התורמת הנוספת וכך מצליחים להתגבר על מחלות במיטוכונדריה.

המיטוכונדריון הוא איבר המצוי כמעט בכל תא ותפקידו להמיר מולקולות מזון בתא לאנרגיה שמישה. התינוק שנולד בהליך, נושא כעת DNA מאמו וכמות קטנה של DNA המצוי בתוך המיטוכונדריה של התורמת, מאחר שמיטוכונדריה נושאת DNA משלה.

טים צ'יילד, מומחה לפוריות מאוניברסיטת אוקספורד, הביע חשש בנוגע להליך ואמר: "הסיכונים מההליך אינם ברורים לגמרי, יש לשקול אותו במקרים של מחלות במיטוכונדריה, אך לא במקרה כזה שבו האם עשויה גם להרות באמצעות המשך טיפולי פוריות קונבנציונליים".