אביה של הילדה שעוכבה ברוסיה: "היא לא מבינה מה קורה סביבה"

יגאל מולנר, שבתו אמילי שוהה כעת בסנט פטרסבורג לאחר שחזרתה ארצה עוכבה בשל חריגה מתנאי הוויזה שלה, סיפר על הסיטואציה החריגה שאליה נקלעה משפחתו: "אנחנו רק רוצים את הילדה שלנו בחזרה"

זמן צפייה: 03:36

יגאל מולנר מאשקלון, אביה של אמילי בת הארבע וחצי שמעוכבת ברוסיה, סיפר היום (ראשון) לתוכנית "החדשות" עם יעקב אילון על הסיטואציה החריגה שאליה נקלעה משפחתו.

מולנר אמר כי בתו, שנמצאת על הרצף האוטיסטי, טסה לפני כחצי שנה עם סבתה לסנט פטרסבורג, על מנת להשתתף בתוכנית ייחודית לילדים שנמצאים על הספקטרום וכי אתמול היא הייתה אמורה לחזור לישראל. "היא לא כל כך מבינה מה קורה סביבה. אנחנו בסך הכול רוצים את הילדה שלנו חזרה בארץ". העיד מולנר.

לכתבות נוספות בחדשות 13:

"עשו מילדה טרוריסטית": רוסיה מונעת מישראלית בת 4 לצאת משטחה

דיווח: ירדן תעמיד לדין את האזרח הישראלי שהסתנן למדינה

מטוס שהמריא מישראל הקפיץ את חיל האוויר הבריטי – וגרם לבהלה

אמילי מולנר, מועכבת יציאה על ידי הרשויות ברוסיה
אמילי מולנר, מועכבת יציאה על ידי הרשויות ברוסיה | צילום: באדיבות המשפחה

לאחר שבתו עוכבה, מולנר נקלע למה שהוא תיאר "המון בירוקרטיה לא ברורה" ואמר כי "משרד החוץ הנחה אותי לחכות למחר, כי לטענתם זה לא דחוף, כרגע זאת ההנחיה האחרונה שקיבלתי". מולנר סיפר כי בתו כרגע שוהה בעיר סנט פטרסבורג אצל אחיה של אשתו, שם שהתה בחצי השנה האחרונה, ואמר כי "היא נמצאת בסביבה בטוחה".

כאמור, אתמול הרשויות ברוסיה מנעו את יציאתה מהמדינה של אמילי, אזרחית ישראלית על הספקטרום האוטיסטי, ושל סבתה בטענה כי הילדה שהתה במדינה מעבר למותר לה בוויזה. ככל הנראה העניין יוסדר מול רשויות ההגירה, ייתכן שבאמצעות קנס כספי, ובכך יתאפשר לשתיים לצאת.

אביה יגאל, פרסם פוסט בפייסבוק ובו טען כי בתו טסה לעיר סנט פטרסבורג עם סבתה על מנת לעבור טיפולים רגישים. לטענתו, שוחח על כך עם משרד החוץ הישראלי והם אמרו כי מדובר במעשה לא חוקי. עוד טען מולנר כי שגרירות ישראל ברוסיה אמרה כי משפחתו "עברה את החוקים הפדרליים הרוסים" וכי "על המשפחה לשכור עורך דין". בנוסף טען מולנר כי חדר המצב של משרד החוץ הישראלי אמר לו להמתין למחר. מולנר תקף בפוסט את הרשויות הרוסיות: "עשו מילדתי טרוריסטית, פולשת ועבריינית".

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "יציאתן של הילדה וסבתה מרוסיה, דרך שדה התעופה בסנט פטרסבורג סורבה בטענה שהנכדה, הנושאת אזרחות ישראלית בלבד, עברה את מכסת ימי השהייה המותרים באשרת הכניסה שלה. הקונסולית הכללית של ישראל בעיר שוחחה עם הסבתא, השוהה שם יחד עם נכדתה אצל משפחה. השתיים לא עוכבו או נעצרו, ואינן מצויות בסכנה.

מהסיבה שלכאורה מדובר בעבירה על חוקי ההגירה המקומיים, על הסבתא להסדיר את הנושא מול משרדי ההגירה במקום, עם החזרה מפגרת סוף השבוע, ביום שני. הקונסוליה הכללית של ישראל בסנט פטרסבורג תמשיך לעקוב ולסייע למשפחה ככל שיהיה צורך".