"המדינות החתומות על הסכם הגרעין יפעלו לנרמול הסחר עם איראן"

לאחר הדיונים בווינה אודות עתיד הסכם הגרעין, נמסר מהאיחוד האירופי כי בריטניה, צרפת וגרמניה מקיימות ערוץ סחר עם טהראן, ויגבירו את המאמצים על מנת להסיר את הסנקציות האמריקניות

שרי החוץ של איראן והאיחוד האירופי. בדרך להפשרת היחסים
שרי החוץ של איראן והאיחוד האירופי | צילום: רויטרס
האיחוד האירופי הצהיר הערב (שישי) כי המדינות החתומות על הסכם הגרעין עם איראן מקיימות ערוץ סחר ישיר עם טהראן, ויגבירו את מאמציהן לנרמול הסחר איתה ולהסרת הסנקציות האמריקניות. עוד הוסיף הנציג כי הסכם הגרעין נותר גורם מרכזי במניעת הפצת הגרעין בעולם. הדברים נאמרו בתום הדיונים בווינה אודות עתיד הסכם הגרעין. מוקדם יותר היום דיווח הנציג האיראני שהשתתף בשיחות כי הפגישה מהווה התקדמות - אך לא מספקת. הנציג ציין כי ידווח על השיחות לאיראן, ולאחר מכן יוחלט אם לחצות את מכסת העשרת האורניום. לדבריו, "אני לא חושב שההתקדמות שנעשתה בשיחות מספיקה כדי לשנות את עמדת טהראן". עוד בחדשות 13: בעקבות תקרית הפלת המל"ט: "איראן הגישה לאו"ם תלונה נגד ארה"ב" טראמפ: "מנהיגי איראן מבינים רק כוח – לארה"ב הצבא החזק בעולם"
מתקן אורניום בכור הגרעיני באיספהאן
מתקן אורניום בכור הגרעיני באיספהאן | צילום: רויטרס
בתוך כך, סוכנות הידיעות "ספוטניק" דיווחה כי השליח האמריקני לענייני איראן, בריאן הוק, איים בהטלת סנקציות נוספות על ייבוא נפט מאיראן. הוק הזהיר כי וושינגטון תחמיר את הסנקציות - "עד שאיראן תחליט להיות מדינה נורמלית". עוד ציין כי ארה"ב תבחן דיווחים בתקשורת אודות משלוחים של נפט גולמי לסין. אתמול אמר גורם רשמי בכיר באיראן כי "ארצות הברית אומנם מעוניינת לקיים שיחות, אך אנחנו במלחמה כלכלית". "השלב הראשון בהפסקת האש הכלכלית יהיה לאפשר לטהראן לייצא נפט בסדר גודל שהתאפשר טרם הטלת הסנקציות האמריקניות", הוסיף הגורם. בתוך כך, אמר בריאן הוק כי "יהיו השלכות אם איראן תפר את מגבלות הגרעין".
Malatpiece2
שברים מהמל''ט האמריקני שהפילו האיראנים
מוקדם יותר באותו יום התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לפסגה המשולשת שהתקיימה השבוע עם ארצות הברית ועם רוסיה, ואמר כי הבהיר במהלכה כי "נמשיך לפעול נגד ניסיון התבססות איראן בסוריה, כאשר חלקו של חיל האוויר מרכזי". "אנחנו תמיד זוכרים שעלינו להיות ערוכים להגן על עצמנו בכוחות עצמנו מול כל איום, זה עיקרון יסוד שמבטיח את עתידנו", הוסיף ראש הממשלה. "אין לנו יותר מדי מרחבים שמפרידים בין גבולות המדינה לאזורים המיושבים בצפיפיות. מכאן, מגיעים למסקנה כי השטח שממערב לירדן יהיה תמיד בידינו. אם נמסור את בקעת הירדן נבטיח שתהיה מלחמה".