נתניהו גינה את טורקיה: "מזהירים מפני טיהור אתני בסוריה"

רה"מ תקף את אנקרה, אך לא גינה את טראמפ שאפשר את המבצע: "נעשה כל מאמץ להגיש סיוע הומנטירי". ארדואן דחה את הביקורות: "נשלח לאירופה מיליוני פליטים סורים אם יכנו את המבצע 'כיבוש'"

זמן צפייה: 00:19
ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה היום (חמישי) את התקיפה הטורקית בסוריה, אך לא גינה את טראמפ על שאפשר את המבצע, ואמר: "ישראל מגנה בתוקף את הפלישה הצבאית של תורכיה למחוזות הכורדים בסוריה, ומזהירה מפני טיהור אתני של הכורדים על ידי טורקיה ועושי דברה". עוד הוסיף נתניהו ואמר: "ישראל תעשה כל מאמץ להגיש סיוע הומניטרי לעם הכורדי האמיץ". שר החוץ הבריטי דומיניק ראב קרא לשמור על איפוק אחרי הפלישה הטורקית לסוריה: "בריטניה מאוכזבת ודואגת מהפלישה הטורקית. הפלישה עלולה לגרום לסבל הומניטרי רב ולהסיט את המיקוד מלחימה בדאע"ש". נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, תקף מוקדם יותר את מבקרי תקיפת הכורדים בסוריה ואמר: "נשלח לאירופה 3.6 מיליון פליטים סורים, השוהים היום בטורקיה. זאת, אם המדינות האירופיות יקראו למבצע הצבאי של מדינתי בסוריה 'כיבוש'". לכתבות נוספות בחדשות 13: טורקיה החלה בפלישה קרקעית לסוריה; טראמפ: "רעיון רע" ירי ליד בית כנסת בגרמניה, טורקיה תוקפת בסוריה • חדשות החג אחרי נטישת ארה"ב: טורקיה פתחה במבצע צבאי נגד הכורדים בסוריה
טאיפ ארדואן נואם באנקרה
טאיפ ארדואן נואם באנקרה | צילום: רויטרס (ארכיון)
ארדואן תקף גם את מצרים וסעודיה ואמר: "מצרים לא יכולה לבקר את הפעולה. היא 'רוצחת את הדמוקרטיה' במדינתה", וכן ציין כי "סעודיה צריכה להסתכל במראה כשהיא מבקרת את פעולתה הצבאית של ארדואן. כמו כן, התייחס ארדואן לשני לוחמי הדעא"ש שהועברו על ידי המיליציות הכורדיות לידי ארצות הברית ואמר: "אסירי דעא"ש שנאסרו היו צריכים להיות בכלא". משרד החוץ האיראני התייחס למבצע הצבאי של טורקיה בסוריה, ואמר כי "על אנקרה לחדול ממעשיה במדינה - ולעזוב". בתוך כך, מספר ההרוגים בתקיפות בסוריה עלה ל-109. כמו כן, שגריר טורקיה בצרפת יוזמן היום למשרד החוץ הצרפתי. זאת, ככל הנראה על רקע התקיפה של מדינתו בסוריה. כזכור, אמש החלה טורקיה החלה בשלב נוסף במבצע הצבאי נגד הכוחות הכורדים הנמצאים בגבול עם סוריה, ופלשה אמש (רביעי) קרקעית לאזור. זאת לאחר שמוקדם יותר פתחה בהפצצות אוויריות נגדם.
על פי הארגון הסורי לזכויות אדם, 11 אנשים נהרגו מאז תחילת המבצע - שמונה מהם אזרחים. הכוחות הסורים הדמוקרטיים (SDF), המובלים על ידי הכורדים, הודיעו כי הם הצליחו להדוף כוחות טורקים. גורם רשמי מסר לרשת ABC כי שומרים כורדים בבתי כלא בהם שוהים אסירים של דאע"ש עזבו את עמדותיהם עם פלישת הכוחות הטורקים.
Syritr
הפצצה טורקית נגד הכורדים בגבול סוריה
נשיא ארצות הברית טראמפ התייחס לביקורת שהושמעה נגד ההחלטה האמריקנית להותיר את הכוחות הכורדים ללא סיוע אמריקני ואמר: "הם לא סייעו לנו במלחמת העולם השנייה, ולא בנורמנדי". טראמפ התייחס למבצע, ואמר: "ארצות הברית לא תומכת בהתקפות האלה והבהירה לטורקיה שהמבצע הזה הוא רעיון רע". עם זאת הוסיף הנשיא כי אנקרה "הבטיחה להגן על אזרחים ועל מיעוטים, כולל נוצרים, והבטיחה לדאוג שלא יתרחש שום משבר הומניטרי". נוסך לכך, הנשיא האמריקני דיבר עם ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון, והשניים הביעו דאגה בדבר הפלישה הצבאית של טורקיה לסוריה והסכנה למשבר הומניטרי כתוצאה מכך.
A Turkish Military Vehicle Returns After A Joint U.s. Turkey Patrol In Northern Syria, As It Is Pictured From Near The Turkish Town Of Akcakale
כוחות אמריקניים וטורקיים בגבול הצפוני בסוריה | צילום: רויטרס
טראמפ התייחס גם לביקורת שנמתחה על הנסיגה, שפגעה ביחסים של האמריקנים עם הכורדים, ואמר: "הם לא עזרו לנו במלחמת העולם השנייה. למשל, הם לא עזרו בפלישה לנורמנדי. למרות הכל, אנחנו אוהבים את הכורדים". בתוך כך, הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם ועמיתו הדמוקרטי כריס ון הולן הציגו תוכנית דו-מפלגתית להטלת סנקציות על אנקרה, בהן הגבלות על נכסים בהחזקת הנשיא ארדואן וכן איסור על מכירת אמצעי לחימה מתוצרת אמריקנית לטורקיה. במסמך הוגדרה עסקת מכירת מערכת ההגנה "S-400" הרוסית כ"מהלך משמעותי" שיהיה נתון אף הוא לסנקציות. כווית גינתה גם היא את המבצע הצבאי ומסרה כי הדבר מאיים על היציבות והשלום האזורי. מוקדם יותר גינו את הפלישה הצבאית גם איחוד האמירויות הערביות ובחריין.
הסנטור האמריקני לינדזי גרהאם
הסנטור האמריקני לינדזי גרהאם | צילום: רויטרס