ארדואן: "נפעל צבאית בסוריה כדי לבסס את השלום באזור"

נשיא טורקיה אמר כי מדינתו תבצע פעולות אוויריות וקרקעיות מזרחית לנהר הפרת במטרה לקדם את פתרון המשבר, והוסיף כי המבצע עשוי לצאת לפועל "היום או מחר"

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן | צילום: רויטרס
נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, אמר היום (שבת) כי מדינתו תבצע פעולות צבאיות, אוויריות וקרקעיות, מזרחית לנהר הפרת בסוריה במטרה לבסס את השלום באזור. "ביצענו את ההכנות שלנו, ערכנו את תוכנית הפעולה והעברנו את ההנחיות הדרושות", אמר ארדואן והוסיף כי המבצע "עשוי לצאת לפועל היום או מחר". כמו כן, הנשיא אמר כי המטרה של טורקיה היא "להשקות את מזרח הפרת עם מזרקות של שלום". בתגובה לכך, הכוחות הסורים הדמוקרטים, אשר נתמכים על ידי ארצות הברית, הזהירו כי "לא נהסס להפוך כל מתקפה טורקית למלחמה כוללת" כדי להגן על צפון מזרח סוריה. לכתבות נוספות בחדשות 13 >>  ארדואן: "האיסור על טורקיה לפתח נשק גרעיני – לא מקובל עליי" ארדואן החזיק מפה בנאומו באו"ם: "מהם הגבולות של מדינת ישראל?" עקב רכישת ה-S-400: ארה"ב ביטלה את עסקת ה-F-35 עם טורקיה
Turkey's President Recep Tayyip Erdogan Addresses The 74th Session Of The United Nations General Assembly At U.n. Headquarters In New York City, New York, U.s.
נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן | צילום: רויטרס
החברות בברית נאט"ו הסכימו להקים את המרחב המוגן בגבול סוריה, שלטענת טורקיה ייפרס על 30 ק"מ לתוך סוריה. אחת המטרות של אנקרה בפעולה זו היא להדוף את מליציית YPG הכורדית, המוגדרת אצלם כארגון טרור. טורקיה מאשימה את ארצות הברית, התומכת במיליציה הכורדית אשר הביסה את לוחמי דאע"ש בסוריה, בכך שהתקדמה לאט מדי בהקמת האזור המוגן. נוסף לכך, שתי המדינות נמצאות בוויכוחים על גודל האזור על מי צריך לשלוט בו. בעצרת האו"ם הכללית שנערכה בניו יורק לפני כשבועיים, ארדואן הציג את רעיון "המרחב המוגן" שהוגדר בצפון סוריה ומטרתו לאכלס 3 מיליון פליטי מלחמה. "אם תהיה הסכמה, נוכל למקם בין מיליון לשני מיליון פליטים. בין אם בעזרת ארצות הברית או כוחות הקואליציה, רוסיה ואיראן, אנחנו יכולים ללכת כתף אל כתף, יד ביד, כך שהפליטים יוכלו להתיישב מחדש ובכך להציל אותם", אמר.