בכירה במפלגה הדמוקרטית: "יש לפעול להדחת הנשיא טראמפ"

הסנאטורית אליזבת וורן התייחסה לדוח חקירת מעורבות רוסיה בבחירות 2016 וכתבה: "התעלמות ממאמצי הנשיא לשבש את החקירה תאותת לו ולבאים אחריו כי הם חופשיים לנצל את כוחם"

אליזבת וורן ודונלד טראמפ
אליזבת וורן ודונלד טראמפ | צילום: רויטרס

הסנאטורית הדמוקרטית הבכירה המתמודדת לנשיאות, אליזבת וורן, התבטאה הלילה (שבת) בנוגע למסקנות דוח חקירת מעורבות רוסיה בבחירות לנשיאות בארצות הברית ב-2016. "הדוח של רוברט מולר מראה כי רוסיה התערבה בבחירות 2016 לטובת טראמפ, וכי טראמפ קיבל בברכה את עזרתה. לאחר מכן, כשנבחר לנשיאות, טראמפ ניצל את כוחו כדי לשבש הליכי חקירה", כתבה בחשבון הטוויטר שלה. "מולר כתב בדוח המסכם של חקירתו: 'לקונגרס יש את הסמכות להגן על היושרה של משרד המשפטים'. הדרך הנכונה להפעיל סמכות זו היא לפתוח בהליכי הדחת הנשיא".

וורן התייחסה לנוהל של משרד המשפטים האמריקני, שאף הוזכר בדוח של מולר, לפיו אין להעמיד לדין נשיא מכהן. על פי משרד המשפטים, לקונגרס האמריקני הסמכות הבלעדית להדיח נשיא בעת כהונתו, דרך קיום הליכי משפט בשני בתי הנבחרים.

"התעלמות ממאמציו החוזרים של הנשיא לשבש את החקירה נגדו תגרום לנזק מתמשך למוסד הנשיאות, ותאותת לנשיא הנוכחי ולבאים אחריו כי הם חופשיים לנצל את כוחם בצורה דומה", הוסיפה וורן. "חומרת מעשיו של טראמפ מצריכה מנבחרי ציבור משתי המפלגות למלא על חובתם החוקתית ולפתוח במשפט להדחת הנשיא".

עוד בחדשות 13:

הליך להדחת טראמפ עדיין אפשרי – אך הסיכוי לכך נמוך • פרשנות

דוח מולר: קומי פוטר כיוון שסירב להודיע שטראמפ אינו תחת חקירה

התובע הכללי האמריקני: טראמפ לא קשור למעורבות הרוסית בבחירות

הסנאטורית אליזבת וורן
הסנאטורית אליזבת וורן | צילום: רויטרס

פוליטיקאים רבים מהססים לקרוא להדחתו של טראמפ, גם לאחר פרסום הדוח, אך אמירתה של וורן עשויה לעודד דמוקרטים נוספים, בהם אלו המתחרים בה לתפקיד מועמד המפלגה לנשיאות, לצאת בקריאה דומה. בתוך כך, דחה משרד המשפטים האמריקני את בקשת ועדת החקיקה לקבלת הדוח הלא מצונזר של חקירת מעורבות רוסיה בבחירות 2016: "בקשתו של יו"ר הוועדה נדלר היא נמהרת ולא נחוצה".

לצד ההתקפות על טראמפ מצד המפלגה הדמוקרטית, גם גורמים במפלגתו יצאו נגדו. מיט רומני, כיום סנטור מיוטה ומי שהיה המועמד הרפובליקני בבחירות לנשיאות ב-2012, אמר כי הוא "נגעל" מחוסר הכנות של הנשיא ושל גורמים בסביבתו. לדבריו, העובדה שלא היו בדוח ראיות לקשירת קשר הן "חדשות טובות". בהצהרה שפרסם רומני נכתב "אני נגעל מחוסר היושר וההטעיה מצד אנשים המחזיקים בתפקידים רמי דרג במדינתנו - כולל הנשיא. אני גם מזועזע מכך שאזרחים שעבדו בקמפיין עבור טראמפ קיבלו עזרה מרוסיה - כולל מידע שהושג באופן לא חוקי".

כזכור, ביום חמישי החוקר המיוחד רוברט מולר פרסם את הדוח המצונזר, בנוגע לחקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארצות הברית בשנת 2016. מממצאי הדוח עולה כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, פיטר את ראש ה-FBI, ג'יימס קומי, לאחר שזה סירב להצהיר שטראמפ אינו נמצא תחת חקירה. אך מהמסקנות עלה כי הראיה הזו כשלעצמה אינה מוכיחה שיבוש הליכי משפט. מולר ציין בדוח כי לקונגרס יש את היכולת לקבוע אם טראמפ אכן שיבש הליכים.

בדוח אף צוין כי טראמפ ביקש להסיר את מולר מתפקידו. טראמפ התקשר לעורך הדין לשעבר של הבית הלבן, דון מקגהאן, והורה לו להכריז כי מולר נמצא בניגוד עניינים - ועליו להיות מודח. מקגהאן סירב לבקשתו של טראמפ, ואמר כי הוא מעדיף להתפטר מאשר להוציא לפועל "טבח". גם עבור מקרה זה, נכתב כי "לא זוהתה התנהלות פלילית, וכי לא ניתן לקבוע כי הדבר היווה שיבוש הליכי משפט". כמו כן, כתב מולר כי ישנן 14 פרשות נוספות שהתגלו בחקירה - והועברו לטיפול של תובעים פדרליים.

בדוח צוינה תגובתו של הנשיא טראמפ כאשר גילה על מינויו של מולר לתפקיד החוקר המיוחד בפרשה: "אלוהים אדירים, נדפקתי, זה נורא. זה סוף הנשיאות שלי". כמו כן, עולה כי על אף שזוהו קשרים בין גורמים בקמפיין טראמפ לגורמים בעלי קשרים לממשל הרוסי, אין מספיק ראיות שיתמכו באישומים פליליים. עוד נכתב כי טראמפ לא זומן לתת עדות כיוון שהדבר היה עשוי ליצור עיכוב בהתקדמות החקירה.

התובע המיוחד רוברט מולר
התובע המיוחד רוברט מולר | צילום: רויטרס

מהדוח עוד עולה כי לבנו של הנשיא, דונלד טראמפ ג'וניור, היה קשר ישיר לאתר ההדלפות ויקיליקס במהלך קמפיין הבחירות. ויקיליקס העניקה לו גישה לאתר על מנת שיפרסם טורי דעה על הבחירות - והוא אישר מול צוות הקמפיין שהוא הצליח להשתמש בסיסמה לאתר בהצלחה. מנגד, לא נמצאו ראיות כי לטראמפ היה מידע קודם על הפגישה של בנו עם גורמים רוסיים במגדל טראמפ - במטרה למצוא מידע מכפיש על הילרי קלינטון.

בדוח נכתב כי היועץ לביטחון לאומי של טראמפ לשעבר, מייקל פלין, אמר בחקירתו כי הנשיא, ג'ארד קושנר והוא עצמו - פעלו מול מספר ממשלות זרות, כדי למנוע את ההחלטה נגד ההתנחלויות הישראליות בגדה המערבית במועצת הביטחון בחודש דצמבר 2016, בתקופת המעבר בין הבחירות לכניסת טראמפ לבית הלבן. פלין טען כי טראמפ וצוותו ראו בסיכול ההחלטה סוגיה משמעותית ביותר והעיד כי ג'ארד קושנר הוביל את הצוות שניסה לעכב את ההצבעה במועצת הביטחון או לסכל אותה לחלוטין. כמו כן, הוסיף כי הוא בעצמו היה אחראי על הנסיונות לשכנע את רוסיה לעכב את ההצבעה או להצביע נגד. עוד אמר פלין בחקירתו כי הוא עמד בקשר עם השגריר רוסי בוושינגטון סרגיי קיסליאק, שלאחר כמה שיחות טלפון עידכן אותו שרוסיה לא תצביע נגד ההחלטה.