גורם בארה"ב: איראן יירטה מל"ט אמריקני מעל המים הבינ"ל

בשיחה עם כלי תקשורת אמריקני, אישר הבכיר את הודעת משמרות המהפכה האיראניים לפיה הופל כלי הטיס, אך אמר כי התקרית לא אירעה בשטחה של איראן. מפקד משמרות המהפכה: "הגבולות שלנו - קו אדום"

זמן צפייה: 01:04

גורם אמריקני אמר הבוקר (חמישי) כי איראן יירטה מל"ט של צבא ארה"ב מעל המים הבין-לאומיים. זאת בניגוד להודעת משמרות המהפכה, לפיה כלי הטיס יורט בשטחה. את הדברים אמר בשיחה עם כתב הפנטגון של פוקס, ובכך סתר את דברי צבא ארצות הברית שהכחישה את הדיווחים האיראניים. כמו כן, הגורם מסר כי הרחפן שהופל היה מדגם טריטון MQ-4C.

משרד החוץ האיראני גינה את מה שכינה "הפרה של המרחב האווירי על ידי מל"ט אמריקני", והזהיר כי איראן עשויה להגיב באופן תקיף.

מפקד משמרות המהפכה, חוסיין סלאמי, אמר כי יירוט המל"ט האמריקני הינו "מסר ברור" לארצות הברית. "הגבולות שלנו הם קו אדום, נגיב בחוזקה לכל תוקפנות", אמר. "טהראן לא רוצה במלחמה מול אף מדינה, אך מוכנה להגן על עצמה".

כאמור, מוקדם יותר הבוקר משמרות המהפכה באיראן טענו כי יירטו מל"ט ריגול אמריקני מסוג “RQ-4" במרחב האווירי של דרום המדינה, באזור מצר הורמוז - כך דווח ברשת הטלוויזיה הממשלתית IRNA. באתר של משמרות המהפכה נכתב: "המל"ט יורט כשהוא נכנס לשטח האווירי של איראן סמוך למחוז הדרומי".עם זאת, דובר בפיקוד המרכז של ארצות הברית הכחיש את הדברים ואמר בריאיון ל"וויס אוף אמריקה" כי "לא הייתה שום פעילות אמריקנית במרחב האווירי של איראן היום".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

משמרות המהפכה באיראן: "יירטנו מל"ט ריגול אמריקני"

איראן: "בידינו טילים שיכולים לפגוע בנושאות מטוסים בים"

רוסיה: החלטת איראן להגדיל את מאגר האורניום מובנת – אך מדאיגה

מל''ט אמריקני - MQ-4C Triton
מל''ט אמריקני - MQ-4C Triton | צילום: רויטרס

ביום שישי כלי תקשורת בארצות הברית דיווחו, מפי בכיר אמריקני, כי אונייה איראנית זיהתה מל"ט אמריקני במפרץ עומאן, שעות לפני שהותקפו שתי מכליות הנפט, ושיגרה לעברו טיל קרקע-אוויר. הטיל החמיץ את המטרה והתרסק בים. הבכיר האמריקני הסביר שלפני שספג אש, המל"ט מסוג MQ-9 זיהה כלי שייט איראניים מתקרבים למכליות הנפט, אך לא אמר אם זוהתה מתקפה מצד הספינות האיראניות על המכליות.

ברקע המתיחות הגוברת בין ארה"ב לאיראן, מומחים מהצי האמריקני מסרו אתמול כי על מכלית הנפט היפנית, שהותקפה לפני כשבוע, נמצאו טביעות אצבע, חלקי מוקש ומגנט. לטענתם, המוקש שאותר דומה לאמצעי חבלה איראני. הממצאים הוצגו בסיור מיוחד שהצי אירגן לעיתונאים, שם הראו להם את אחת הספינות שנפגעו.

שלשום התייחס הנשיא דונלד טראמפ למתקפה במפרץ, אותה מייחס לאיראן, ואמר כי היא בעלת חשיבות זניחה. "המתקפה על מכליות הנפט מינורית, ונכון לרגע זה אנחנו לא שוקלים תגובת נגד", אמר הנשיא. "ננקוט בפעולה צבאית נגד טהראן כדי למנוע נשק גרעיני - אך לא בהכרח כדי להגן על שוק הנפט". את הדברים אמר בריאיון למגזין "טיים".

סגן ראש משמרות המהפכה, חוסיין סלאמי
סגן ראש משמרות המהפכה, חוסיין סלאמי | צילום: רויטרס

נשיא איראן חסן רוחאני אמר ביום שלישי בבוקר, בנאום ששודר בערוץ השייך לשלטון, כי גם מדינתו לא שוקלת לתקוף. "איראן לא תפתח מלחמה נגד אף אומה", אמר. "אלו המתנגדים לנו הם קבוצה של פוליטיקאים עם מעט מאוד ניסיון".

למרות ההצהרה של טראמפ, שר ההגנה האמריקני פטריק שנהאן הודיע כי ארצות הברית תשלח אלף חיילים אמריקניים נוספים למזרח התיכון עבור "מטרות הגנתיות". "ההתקפות האיראניות האחרונות מאמתות את המידע המהימן שקיבלנו אודות ההתנהגות העוינת של הכוחות איראן והשלוחות שלה, אשר מאיימת על ארצות הברית ועל האינטרס האזורי כולו", אמר שנהאן.